Pnącza to przepiękna, naturalna ozdoba altan, pergoli, pni drzew, a nawet ścian budynków. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich uprawę we własnych ogrodach. Pnączem, które niewątpliwie zasługuje na uwagę jest kokornak - roślina o dużych, sercowatych liściach oraz niewielkich, fioletowo-bordowo-żółtych, cętkowanych kwiatach. Do hodowli tego gatunku niewątpliwie zachęca fakt, że bardzo szybko osiąga on imponujące rozmiary, a także odstrasza tak dokuczliwie w okresie lata komary. A zatem, tym razem przedstawiamy państwu kokornak. Co to jest za roślina? Jak ją sadzić, uprawiać i pielęgnować?

 

Kokornak

kokornak Gardenowo

 

Kokornak - co to za roślina?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie kokornak topnącze, które wzbogaca roślinność uprawianą w ogrodach. Największą ozdobą kokornaku są dość potężne, bo osiągające nawet 30 centymetrów długości liście o sercowatym kształcie. Latem soczyście zielone, jesienią przebarwiają się na różne odcienie żółci. Dodatkowo, te długowieczne pnącze posadzone na odpowiednim stanowisku niesamowicie szybko rozrasta się, a także nieźle znosi nawet mroźne zimy. Wiosną, na przełomie maja i czerwca kokornak zakwita. Wówczas to pojawiają się na nim niewielkie, nakrapiane kwiaty, które początkowo przybierają kształt podłużnej fajki.

 

Kokornak - uprawa

Kokornak najlepiej sadzić wiosną. Pnącze najlepiej przyjmuje się na glebach przepuszczalnych próchniczych bądź piaszczysto-gliniastych, raczej bogatych w składniki pokarmowe. Ta pnąca roślina wyjątkowo dobrze odnajduje się w miejscach zacienionych, lecz co istotne - osłoniętych od wiatru. W okresach upałów oraz suszy konieczne jest systematyczne podlewanie, od wiosny do lata - zasilanie nawozami organicznymi bądź mineralnymi, zaś zimą odpowiednia ochrona przed mrozem. W tym przypadku najlepiej sprawdza się agrowłóknina. Jako, że pnącze szybko się rozrasta i jest dość ciężkie niezbędne okazuje się coroczne przycinanie pędów (ZOBACZ: Sekatory ogrodnicze). Roślinie trzeba również zapewnić stabilną podporę.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Kokornak mandżurski w ogrodach

Kokornak podobnie jak wiele innych pnączy jest przepiękną ozdobą ścian budynków, pergoli, kratownic, altan, drewutni garaży i wiat. Ważne, aby konstrukcja, po jakiej będą się pięły pędy i duże liście kokornaku była naprawdę solidna. Jeśli na terenie naszego ogrodu rośnie duże, stare drzewo, dobrym pomysłem jest puszczenie pnącza po jego pniu. Warto pamiętać, że kokornak mandżurski dodatkowo odstrasza komary, stąd warto posadzić go w pobliżu altany bądź tarasu, czyli miejsc, w których będziemy spędzać letnie popołudnia i wieczory.

 

Pnącza

pnącza Gardenowo