Zima to taki czas, który pozwala nam przeanalizować poprzedni rok. Jakie rośliny w uprawie byłyby dla nas opłacalne a jakie raczej nie sprawdzą się kolejny raz. Jednym z pierwszych gatunków roślin jakie sadzimy na wiosnę to rośliny cebulkowe. Zimą gdy pracy w ogrodzie nie jest dużo, warto zastanowić się jakie cebulki posadzimy w nowym sezonie. Co w tym roku będzie pasowało do naszej koncepcji oraz jakie odmiany będą odpowiednie do warunków glebowych jakie posiadamy.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości cebula jest podziemnym pędem. Pełni funkcję przetrwalnikową, dzięki niej roślina może przeżyć czas zimowania. W niej gromadzona jest woda i wszelkie składniki odżywcze potrzebne roślinie. Bardzo istotne jest aby cebule były zdrowe w dobrej kondycji, wtedy mamy pewność, że nasze okazy będą się prawidłowo rozwijały i rosły. Cebula służy również do rozmnażania.

czerwone róże Gardenowo

Rośliny cebulowe bardzo dobrze prezentują się zarówno w ogrodzie sadzone wprost do gruntu jak i w donicach zdobiąc tarasy, balkony a nawet parapety na wiosnę i latem. Kompozycje cebulowe można sadzić na rabatach jednorocznych jak i wieloletnich, z powodzeniem sprawdzą się również na skalniakach. Będą ciekawym prezentem jako rośliny doniczkowe na nowe mieszkanie czy jako upominek urodzinowy lub imieninowy.

Rośliny cebulowe można podzielić na te sadzone jesienią oraz te sadzone wiosną. Jeśli cebulki nie zimują w gruncie, są wrażliwe na niskie temperatury wtedy sadzimy je wiosną a wykopujemy jesienią po letnim kwitnieniu.

Przykładowe cebulki sadzone na wionę to:

Lilie, Mieczyki, Amarylisy, Śniadki, Dalie, Zawilce, Pacioreczniki, Błonczatki

- Lilie to gatunki roślin, które można sadzić zarówno jesienią jak i wczesną wiosną już nawet w marcu. Głębokość sadzenia to około 10-15 cm, pamiętajmy o tym że cebule lilii są dość duże. Lilie to rośliny, które emanują dość intensywnym zapachem podczas kwitnienia dlatego starajmy się przemyśleć miejsce sadzenia cebul, aby później zapach nie był drażniący i utrudniający funkcjonowanie.

- Mieczyki to niezwykle piękne rośliny. Sprawdzą się jako tło dla innych niższych roślin gdyż same dorastają nawet do 150 cm wysokości. Cebule mieczyków sadzi się w kwietniu oraz maju na głębokość około 10 cm. Pamiętajmy aby wykopać je na zimę np. w październiku.

- Amarylis piękny, nie bez znaczenia ma taką nazwę. Jego kwiaty są rzeczywiście efektowne. Bardzo często można spotkać go w doniczce, jednak po przekwitnięciu cebulkę można z powodzeniem wysadzić na wiosnę do ogrodu. Idealnym do tego terminem będzie kwiecień, cebulkę sadzimy na głębokość 12-15 cm. Amarylis bardzo lubi wystawę słoneczną.

- Śniadek wiechowaty to mało znany gatunek, który jest warty uwagi. Pasuje praktycznie do każdego typu ogrodów. Ma wzniesiony pokrój, dodaje lekkości kompozycjom ogrodowym. Zaleca się go sadzić w maju na głębokość około 10 cm. Każda roślina, ma duże wymagania glebowe jak i wodne, dlatego cebule najlepiej sadzić w odległości około 20 cm, aby wzajemnie okazy nie zabierały sobie wartości odżywczych. Jest to gatunek polecany na rabaty z bezpośrednim słońce

- Dalia to gatunek roślin znany od pokoleń. Wybór odmian jest tak szeroki że z powodzeniem każdy znajdzie coś dla siebie. Nadają nasadzeniom rustykalny styl. Dalie wysadzamy w drugiej połowie maja, najlepiej po ostatnich wiosennych przymrozkach, na głębokość 10-15 cm.  

- Zawilec inaczej nazywany anemone. Jest to gatunek, który można sadzić jesienią jak i wiosną, jednak zdecydowanie częściej wybierany jest ten drugi termin. Miesiące wiosenne na sadzenie zawilca to od marca do maja, na głębokość 5- 8 cm. Cebulki są dość małe, dobrze jest przed umieszczeniem ich w podłożu namoczyć je w wodzie przez 12h. Rośliny można wykorzystać również jako kwiaty cięte do wazonów.

- Paciorecznik inaczej nazywany kanną. Rośliny są dość wysokie od 50 do 150 cm wysokości. Ich cebule sadzi się w marcu, ale na rozsadniku. Do gruntu można je wysadzić dopiero po 15 maja gdy miną przymrozki. Zdecydowanie wyższe rosną w gruncie. Roślina lubi miejsca żyzne i umiarkowanie wilgotne. Cebulki wykopujemy jesienią.

- Błonczatka inaczej nazywana Ismeną, to roślina o bardzo ciekawym wyglądzie. Jej nietypowe płatki kwiatów, powodują że warto wprowadzić ją do swojego ogrodu, zwracają uwagę, dlatego warto posadzić je w miejscu często odwiedzanym przez ludzi aby móc w pełni je podziwiać. Roślinę najlepiej sadzić od kwietnia do maja aby latem uzyskać obiecujące kwiaty. Roślina jest wrażliwa na mrozy i nie zimuje w gruncie, dlatego trzeba wykopać ją przed zimą z podłoża.

Cebulki kwiatów

Jak przygotować się do wysiewu cebul?

Rośliny cebulowe to okazy, bardzo zróżnicowane pod względem uprawy i pielęgnacji. Jednak przed wysiewem cebul warto dokonać kilku podstawowych zabiegów które zwiększą nasze powodzenie podczas uprawy. Przede wszystkim podłoże pod wysiew powinno być oczyszczone, odchwaszczone, przekopane i wyrównane. Warto również podłoże wzbogacić nawozem organicznym czyli kompostem lub obornikiem. Głębokość sadzenia cebul jest różna w zależności od gatunku, dokładną głębokość mamy podaną na opakowaniu. Oczywiście im lżejsze podłoże tym ta głębokość będzie większa. Jednak ogólna zasada mówi, że cebule sadzi się na odległość dwóch i pół wysokości danej cebulki.

Wybierając rośliny cebulowe bez względu na gatunek, warto zwrócić uwagę na kondycje cebul. Czy nie są one uszkodzone, obite czy pogryzione przez szkodniki. Starajmy się kupować je tylko i wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców. Zarodniki przetrwalnikowe grzybów mogą być przenoszone na cebulach roślin i mogą zaatakować nie tylko daną roślinę ale całą naszą plantację. Jeśli cebule sprzedawane są w zamkniętych opakowaniach to zakładamy że były dobrze przechowywane, jeśli jednak kupujemy je na wagę warto jest wąchać cebulę. Bardzo łatwo można rozpoznać charakterystyczny gnilny zapach, który powinien dać nam do myślenia. Cebule powinny być suche bez zapachu. Bardzo ciekawym pomysłem jest zakup cebul umieszczonych w koszyczkach, które sadzi się do ziemi. Dzięki temu na jesień łatwej nam będzie znaleźć i wykopać rośliny a dodatkowa siatka chroni je przed szkodnikami i gryzoniami, które szaleją w ziemi i uwielbiają podgryzać cebulki roślinne. Koszyczek Na Cebule Kwiatowe fi 23cm

Koszyczek na cebule kwiatowe

Koszyczek to idealne rozwiązanie do sadzenia cebul kwiatowych.

Sprawdź naszą ofertę

Jak dbać o cebulki po wykopaniu?

Gdy jesienią wykopiemy cebulki roślin, które nie zimują w gruncie na początku dobrze jest je oczyści z ziemi. Następnie umieszczamy je w suchym i chłodnym miejscu. Idealnie sprawdzi się do tego skrzynia drewniana wypełniona piaskiem, torfem lub papierowe pudełko z wypełnieniem ze starych gazet. Ważne aby zachować niską wilgotność i dość chłodne warunki. Raz na jakiś czas warto wykopać również cebule, które zimujemy w gruncie, aby przeszły czas spoczynku, taki zabieg je odmładza. Podczas wykopywania można również rozmnażać cebulki, przez oddzielenie cebul przybyszowych od cebul głównych (matecznych).

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Literatura

 1. Wiosenne kwiaty cebulowe, J. Krause, J. Marcinkowski, Działkowiec, nr: 1, 201
 2. Przewodnik po roślinach cebulowych kwitnących wiosną, J. Krause, Działkowiec, nr: 8, 1999
 3. Oficjalna strona Internetowa – www.sadowniczy.pl
 4. Nareszcie wiosna, M. Szymczykiewicz, Ogrody, Ogrody, Zieleńce, nr: 3, 2007
 5. Wiosna w ogrodzie skalnym, K. Roslon-Jóźwiak, Działkowiec, nr: 5, 2006
 6. Kwiaciarstwo, B. Chlebowski, K. Mynett, 1983
 7. Bardzo reprezentacyjny paciorecznik, R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 8, 2009
 8. Czas na dalie i mieczyki, Z. Pindel, Działkowiec, nr: 5, 1996
 9. Wykopujmy mieczyki, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 9, 2014
 10. Błonczatka, D. Sochacki, Działkowiec, nr: 5, 2018
 11. Oficjalna strona Internetowa  - www.swiatkwiatow.pl
 12. Botanika dla Techników Rolniczych, J. Tołpa, S. Radomski, 1971
 13. Które bulwy, cebule i kłącza sadzimy wiosną?, W. Domagała, Kwiaty, nr: 1, 1996