Zima to taki czas, który pozwala nam przeanalizować poprzedni rok. Jakie rośliny w uprawie byłyby dla nas opłacalne a jakie raczej nie sprawdzą się kolejny raz. Jednym z pierwszych gatunków roślin jakie sadzimy na wiosnę to rośliny cebulkowe. Zimą gdy pracy w ogrodzie nie jest dużo, warto zastanowić się jakie cebulki posadzimy w nowym sezonie. Co w tym roku będzie pasowało do naszej koncepcji oraz jakie odmiany będą odpowiednie do warunków glebowych jakie posiadamy.

wiele hiacyntow kwiatowych w doniczkach dojrzale cebulki w doniczce

Spis treści:

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości cebula jest podziemnym pędem. Pełni funkcję przetrwalnikową, dzięki niej roślina może przeżyć czas zimowania. W niej gromadzona jest woda i wszelkie składniki odżywcze potrzebne roślinie. Bardzo istotne jest aby cebule były zdrowe w dobrej kondycji, wtedy mamy pewność, że nasze okazy będą się prawidłowo rozwijały i rosły. Cebula służy również do rozmnażania.

Rośliny cebulowe bardzo dobrze prezentują się zarówno w ogrodzie sadzone wprost do gruntu jak i w donicach zdobiąc tarasy, balkony a nawet parapety na wiosnę i latem. Kompozycje cebulowe można sadzić na rabatach jednorocznych jak i wieloletnich, z powodzeniem sprawdzą się również na skalniakach. Będą ciekawym prezentem jako rośliny doniczkowe na nowe mieszkanie czy jako upominek urodzinowy lub imieninowy.

Kwiaty cebulowe można podzielić na te sadzone jesienią, które zakwitną na wiosnę oraz te, które sadzi się wiosną, aby kwitły przez lato do jesieni. Nie wszystkie rośliny cebulowe i bulwiaste zimują w gruncie i są odporne na mrozy - niektóre z nich są wrażliwe na niskie temperatury wtedy sadzimy je wiosną a wykopujemy jesienią po letnim kwitnieniu. Dzięki nam dowiesz się kiedy, jakie i jak sadzić rośliny cebulowe!



Koszyczek Na Cebule Kwiatowe fi 23cm

SPRAWDZONY KOSZYCZEK NA CEBULKI KWIATOWE

Koszyczek to idealne rozwiązanie do sadzenia cebul kwiatowych.

ZOBACZ

Cebulki kwiatowe sadzone na wiosnę - nasza propozycja

    • Lilie to gatunki roślin, które można sadzić zarówno jesienią jak i wczesną wiosną już nawet w marcu. Głębokość sadzenia to około 10-15 cm, pamiętajmy o tym że cebule lilii są dość duże. Lilie to rośliny, które emanują dość intensywnym zapachem podczas kwitnienia dlatego starajmy się przemyśleć miejsce sadzenia cebul, aby później zapach nie był drażniący i utrudniający funkcjonowanie.
    • Mieczyki to niezwykle piękne rośliny. Sprawdzą się jako tło dla innych niższych roślin gdyż same dorastają nawet do 150 cm wysokości. Cebule mieczyków sadzi się w kwietniu oraz maju na głębokość około 10 cm. Pamiętajmy aby wykopać je na zimę np. w październiku.
    • Amarylis piękny, nie bez znaczenia ma taką nazwę. Jego kwiaty są rzeczywiście efektowne. Bardzo często można spotkać go w doniczce, jednak po przekwitnięciu cebulkę można z powodzeniem wysadzić na wiosnę do ogrodu. Idealnym do tego terminem będzie kwiecień, cebulkę sadzimy na głębokość 12-15 cm. Amarylis bardzo lubi wystawę słoneczną.
    • Śniadek wiechowaty to mało znany gatunek, który jest warty uwagi. Pasuje praktycznie do każdego typu ogrodów. Ma wzniesiony pokrój, dodaje lekkości kompozycjom ogrodowym. Zaleca się go sadzić w maju na głębokość około 10 cm. Każda roślina, ma duże wymagania glebowe jak i wodne, dlatego cebule najlepiej sadzić w odległości około 20 cm, aby wzajemnie okazy nie zabierały sobie wartości odżywczych. Jest to gatunek polecany na rabaty z bezpośrednim słońce
    • Dalia to gatunek roślin znany od pokoleń. Wybór odmian jest tak szeroki że z powodzeniem każdy znajdzie coś dla siebie. Nadają nasadzeniom rustykalny styl. Dalie wysadzamy w drugiej połowie maja, najlepiej po ostatnich wiosennych przymrozkach. Cebule sadzimy na głębokości 10-15 cm.
    • Zawilec inaczej nazywany anemone. Jest to gatunek, który można sadzić jesienią jak i wiosną, jednak zdecydowanie częściej wybierany jest ten drugi termin. Miesiące wiosenne na sadzenie zawilca to od marca do maja, na głębokość 5- 8 cm. Cebulki są dość małe, dobrze jest przed umieszczeniem ich w podłożu namoczyć je w wodzie przez 12h. Rośliny można wykorzystać również jako kwiaty cięte do wazonów.

SZEROKI WYBÓR CEBULEK KWIATÓW. CEBULKI WIOSENNE. CEBULKI JESIENNE.

SPRAWDŹ I ZOBACZ CZY CZEGOŚ CI NIE BRAKUJE
    • Paciorecznik inaczej nazywany kanną. Rośliny są dość wysokie od 50 do 150 cm wysokości. Ich cebule sadzi się w marcu, ale na rozsadniku. Do gruntu można je wysadzić dopiero po 15 maja gdy miną przymrozki - wówczas robimy to na głębokość 10-15 cm. Zdecydowanie wyższe rosną w gruncie. Roślina lubi miejsca żyzne i umiarkowanie wilgotne. Cebulki wykopujemy jesienią
    • Błonczatka inaczej nazywana Ismeną, to roślina o bardzo ciekawym wyglądzie. Jej nietypowe płatki kwiatów, powodują że warto wprowadzić ją do swojego ogrodu, zwracają uwagę, dlatego warto posadzić je w miejscu często odwiedzanym przez ludzi aby móc w pełni je podziwiać. Dla tej rośliny najlepszy termin sadzenia przypada od kwietnia do maja aby latem uzyskać obiecujące kwiaty, na głębokość około 15 cm. Roślina jest wrażliwa na mrozy i nie zimuje w gruncie, dlatego trzeba wykopać ją przed zimą z podłoża.
    • Frezja ogrodowa to piękna i aromatyczna roślina cebulowa, która jest ceniona za swoje efektowne kwiaty. Roślina ta osiąga wysokość od 30 do 60 cm i ma wąskie, mieczowate liście. Frezje sadzi się zazwyczaj wczesną wiosną, gdy temperatura gleby osiąga około 10-12°C, na głębokość około 10-15 cm, zachowując odstępy około 10-15 cm między cebulami. Najlepsze miejsce dla frezji w ogrodzie to dobrze nasłonecznione miejsce, choć tolerują one również lekki cień. Gleba powinna być przepuszczalna i dobrze nawodniona. Frezje ogrodowe kwitną zwykle wczesnym latem, między czerwcem a lipcem, prezentując piękne kwiaty o różnych kolorach, w tym białym, różowym, żółtym i pomarańczowym. Roślina ta nie zimuje w gruncie, więc po sezonie jej cebulki należy wykopać.



Krokus Fuscotinctus 10szt

KROKUS FUSCOTINCTUS

Niespotykane odcienie.

ZOBACZ

  • Tygrysówka pawia jest rzadko spotykanym kwiatem o bardzo egzotycznych wyglądzie. Charakterystyczne 3 płatki o żywym i intensywnym kolorze nakrapiane są od kielicha na rozmaite kolory. Należy do tej samej grupy botanicznej, co mieczyk więc ich uprawa będzie podobna. Będzie dobrze rosła w miejscach słonecznych i osłoniętych przed wiatrem. Najlepszy czas na ich sadzenie to przełom kwietnia i maja na głębokości 6-8 cm. Kwitnie w okresie od lipca do września.  W przypadku tygrysówki konieczne jest wykopywanie cebulek po sezonie.
  • Agapant to ciekawa roślina. Podobna jest nieco do pewnych gatunków i odmian czosnku, z tą różnicą, że agapant kwitnie latem. Kwiatostan rośliny jest zbliżony kształtem do baldachogronu z drobnymi lejkowatymi kwiatami. Agapant należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych przed wiatrem.  Letnie kwiaty tej rośliny występują najczęściej w kolorze fioletowym i niebieskim - rzadziej spotykana jest biel. Te kwiaty cebulowe sadzi się w odległości od siebie około pół metra. Nie jest to roślina mrozoodporna, dlatego wygodnie jest uprawiać ją w pojemnikach, które na zimę chowamy do pomieszczeń gospodarczych.

wyrastajace krokusy z cebulek krokusow

Poszczególne gatunki roślin cebulowych mają różne okresy, w których powinny być sadzone. Kolejną różnicą letnich kwiatów cebulowych są ich czasy kwitnienia. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną wydadzą swoje plony latem i jesienią, kiedy to nasze ogrody stają się najbardziej barwne - to wszystko za ich sprawą. Cebule kwiatowe sadzone powinny być na różnych głębokościach, zależnie od gatunku. Cebulki kwiatów mogą mieś także różne wymagania co do gleby - na szczęście większość z nich dobrze czuje się w podłożu o odczynie obojętnym lub zbliżonym do niego. Powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie miejsce w ogrodzie, nie tylko z uwagi na pH gleby, ale także na warunki. Zobacz JAK SPRAWDZIĆ PH GLEBY- informacje KROK PO KROKU. 

Nie wszystkie z roślin cebulowych kwitnących nadają się na pełne słońce, a niektóre przebywając w półcieniu nie będą kwitły wystarczająco obficie. Zanim zdecydujemy się na rośliny, a szczególnie rośliny cebulowe, powinniśmy dokładnie sprawdzić ich wymagania do uprawy i zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Roślin cebulowych sadzonych wiosną jest na pewde wiele - mając tak szeroki wybór z pewnością znajdziemy coś idealnego do naszego ogrodu!

Jak sadzić kwiaty cebulowe? Jak przygotować się do sadzenia cebul kwiatowych do gruntu?

Rośliny cebulowe to okazy, bardzo zróżnicowane pod względem uprawy i pielęgnacji. Jednak przed wysiewem cebul warto dokonać kilku podstawowych zabiegów które zwiększą nasze powodzenie podczas uprawy. Przede wszystkim podłoże pod wysiew powinno być oczyszczone, odchwaszczone, przekopane i wyrównane. Warto również podłoże wzbogacić nawozem organicznym czyli kompostem lub obornikiem. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul w gruncie - jest różna w zależności od gatunku, dokładną głębokość mamy podaną na opakowaniu (tak samo jak termin sadzenia cebulek).  Oczywiście im lżejsze podłoże tym ta głębokość będzie większa. Jednak ogólna zasada mówi, że cebule sadzi się na odległość dwóch i pół wysokości danej cebulki. Czas na sadzenie wiosennych cebulek nie jest zbyt długi zwykle trwa od drugiej połowy kwietnia do połowy maja, ale może się to różnić w zależności od wybranego gatunku roślin. Czy znasz KWIATY JESIENNE? ZERKNIJ na artykuł KWIATY JESIENNE W OGRODZIE. PRAKTYCZNY PORADNIK i dowiedz się więcej odnośnie odmian i charakterystyki jeseieni w ogrodzie. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że cebulki wiosenne można wysadzać tylko w okresie od połowy kwietnia i na początku maja. Głębokość sadzenia jest bardzo ważna, ponieważ cebulki posadzone zbyt płytko lub zbyt głęboko mogą wcale nie zakwitnąć. 

Wybierając rośliny cebulowe bez względu na gatunek, warto zwrócić uwagę na kondycje cebul. Przed posadzeniem cebulek należy sprawdzić czy nie są one uszkodzone, obite czy pogryzione przez szkodniki. Zakupu cebulek kwiatowych warto dokonywać u sprawdzonych dostawców, aby bez przeszkód cieszyć się ich urodą, kiedy wiosną zakwitną. Starajmy się kupować je tylko i wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców. Zarodniki przetrwalnikowe grzybów mogą być przenoszone na cebulach roślin i mogą zaatakować nie tylko daną roślinę ale całą naszą plantację. Jeśli cebule sprzedawane są w zamkniętych opakowaniach to zakładamy że były dobrze przechowywane, jeśli jednak kupujemy je na wagę warto jest wąchać cebulę. Bardzo łatwo można rozpoznać charakterystyczny gnilny zapach, który powinien dać nam do myślenia. Cebule powinny być suche bez zapachu.

Cebulki tulipanów - TOP 7 najpiękniejszych odmian tulipanów
Hortensja ogrodowa - TOP 5 Najpiękniejszych odmian hortensji
Najpiękniejsze piwonie - TOP 5 odmian piwonii

Zarodniki przetrwalnikowe grzybów mogą być przenoszone na cebulach roślin i mogą zaatakować nie tylko daną roślinę ale całą naszą plantację. Jeśli cebule sprzedawane są w zamkniętych opakowaniach to zakładamy że były dobrze przechowywane, jeśli jednak kupujemy je na wagę warto jest wąchać cebulę. Bardzo łatwo można rozpoznać charakterystyczny gnilny zapach, który powinien dać nam do myślenia. Cebule powinny być suche bez zapachu.



Krokus Wielkokwiatowy Flower Record Cebulka 10szt

KROKUS WIELOKWIATOWY FLOWER RECORD

Piękne fioletowe kielichy.

ZOBACZ

Bardzo ciekawym pomysłem jest zakup cebul umieszczonych w koszyczkach, które sadzi się do ziemi. Dzięki temu na jesień łatwej nam będzie znaleźć i wykopać rośliny a dodatkowa siatka chroni je przed szkodnikami i gryzoniami, które szaleją w ziemi i uwielbiają podgryzać cebulki roślinne. Koszyczki do sadzenia cebulek, tzw. koszyczki na cebulki kwiatowe, znacznie ułatwiają nam proces nasadzeń. Dodatkowym atutem korzystania z takich koszyczków jest bezpieczeństwo cebulek, ponieważ osłonka chroni cebulki przed gryzoniami. Nasadzenie z wykorzystaniem koszyczków do cebul jest bardzo proste ponieważ wystarczy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości i średnicy. Następnie koszyczek możemy delikatnie podsypać warstwą ziemi, dołożyć cebulki i zakopać. To wszystko! Prawda, że proste? Teraz i Ty z łatwością możesz sadzić cebulki kwiatowe! Wiesz Jak i kiedy sadzić LILIE? MAsz je w ogrodzie? Jeśli szukasz informacji odnośnie Lilii, zobacz tutaj JAK I KIEDY SADZIMY LILIE ? SADZENIE LILII KROK PO KROKU

Jak dbać o cebulki po wykopaniu?

Gdy jesienią wykopiemy cebulki roślin, które nie zimują w gruncie na początku dobrze jest je oczyści z ziemi. Następnie umieszczamy je w suchym i chłodnym miejscu. Idealnie sprawdzi się do tego skrzynia drewniana wypełniona piaskiem, torfem lub papierowe pudełko z wypełnieniem ze starych gazet. Ważne aby zachować niską wilgotność i dość chłodne warunki. Raz na jakiś czas warto wykopać również cebule, które zimujemy w gruncie, aby przeszły czas spoczynku, taki zabieg je odmładza. Podczas wykopywania można również rozmnażać cebulki, przez oddzielenie cebul przybyszowych od cebul głównych (matecznych).

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Literatura

  1. Wiosenne kwiaty cebulowe, J. Krause, J. Marcinkowski, Działkowiec, nr: 1, 201
  2. Przewodnik po roślinach cebulowych kwitnących wiosną, J. Krause, Działkowiec, nr: 8, 1999
  3. Oficjalna strona Internetowa – www.sadowniczy.pl
  4. Nareszcie wiosna, M. Szymczykiewicz, Ogrody, Ogrody, Zieleńce, nr: 3, 2007
  5. Wiosna w ogrodzie skalnym, K. Roslon-Jóźwiak, Działkowiec, nr: 5, 2006
  6. Kwiaciarstwo, B. Chlebowski, K. Mynett, 1983
  7. Bardzo reprezentacyjny paciorecznik, R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 8, 2009
  8. Czas na dalie i mieczyki, Z. Pindel, Działkowiec, nr: 5, 1996
  9. Wykopujmy mieczyki, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 9, 2014
  10. Błonczatka, D. Sochacki, Działkowiec, nr: 5, 2018
  11. Oficjalna strona Internetowa  - www.swiatkwiatow.pl
  12. Botanika dla Techników Rolniczych, J. Tołpa, S. Radomski, 1971
  13. Które bulwy, cebule i kłącza sadzimy wiosną?, W. Domagała, Kwiaty, nr: 1, 1996