Prawidłowe pH gleby to nie tylko tajemnicza wartość dla ogrodników – to klucz do zdrowego i bujnego wzrostu naszych roślin. Wpływ kwasowości i zasadowości gleby na dostępność składników odżywczych oraz zdrowie roślin jest tematem, który warto zgłębić, aby osiągnąć pełen potencjał naszego ogrodu. Większość roślin czuje się najlepiej w glebie o odczynie obojętnym- jednak te najpiękniejsze wymagają przygotowania pod nie gleby! Zobacz w artykule Nawożenie roślin balkonowych jakie ma wymagania najpopularniejsza grupa roślin. .

Spis treści

kolorowa skala ph na której są wartości zasadowości kwasowości

Czym jest pH gleby? Znaczenie pH gleby. 

pH gleby, czyli miara kwasowości lub zasadowości środowiska glebowego, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu i wzroście roślin. To podstawowy parametr, który wpływa na dostępność składników odżywczych oraz aktywność mikroorganizmów w glebie. Odczyn pH to stosunek stężenia jonów wodorowych w zależności do jonów chlorowodorowych w ziemi.

Odpowiednie pH umożliwia roślinom maksymalne wykorzystanie dostępnych substancji odżywczych, wspierając ich rozwój i witalność. Nieodpowiednie pH może prowadzić do blokady lub nadmiernego dostępu do niezbędnych składników, co z kolei może osłabić rośliny i sprawić, że staną się bardziej podatne na choroby i stres środowiskowy. Dlatego właściwe monitorowanie i utrzymanie optymalnego pH gleby stanowi kluczową praktykę dla każdego ogrodnika, który dąży do osiągnięcia najlepszych rezultatów uprawy roślin. W dalszej części artykułu dowiemy się, w jakim zakresie pH gleby mieści się od kwasowej do zasadowej strony spektrum oraz jakie konkretnie efekty pH może mieć na zdrowie i kondycję naszych ogrodowych podopiecznych.Tester Podłoża Miernik pH Gleby Wilgotność 2w1

TESTER PH i WILGOTNOŚCI

Uniwersalny tester podłoża do jednoczesnego pomiaru pH i wilgotności gleby, niezbędny przy uprawie wielu odmian roślin.

Sprawdź naszą ofertę

Zakres pH gleby - od kwasowej do zasadowej

pH gleby jest mierzalnym wskaźnikiem, który określa, czy środowisko glebowe jest kwasowe, zasadowe czy neutralne. Skala pH rozciąga się od 0 do 14, gdzie pH 7 oznacza obojętność, wartości poniżej 7 wskazują na kwasowość, a wartości powyżej 7 na zasadowość. Odczyn kwaśny wskazuje na przewagę w podłożu jonów wodorowych, natomiast zasadowy - chlorowodorowych. Sprawdź jako ciekawostkę czy Lawa wulkaniczna do kwiatów spradzi się u Ciebie. 

W kontekście gleby, zakres pH jest szczególnie istotny. Rośliny różnią się pod względem preferencji pH gleby, a ich zdolność do pobierania składników odżywczych jest silnie związana z pH. Rośliny kwasolubne, takie jak hortensje czy azalie, dobrze rosną w kwasowej glebie o pH poniżej 7. Z kolei rośliny zasadolubne, na przykład lawenda czy jęczmień, preferują odczyn zasadowy, a pH powyżej 7. Dlatego też zrozumienie odczynu pH gleby oraz dopasowanie go do wymagań uprawianych roślin może mieć ogromny wpływ na sukces i rozwój ogrodu. Odczyn gleby silnie wpływa na rozwój naszego ogrodu. Gleby od lekko kwaśnych do obojetnych to najczęściej spotykane jednostki ph, które sprawdzają się dla większości roślin. Uznaje się je za najlepsze gleby, ponieważ dla wielu roślin będą odpowiednie, a w razie konieczności w prosty sposób można je dostosowac pod konkretna uprawe zmieniając właściwości gleby - zakwasić lub wapnować.

Jak pH gleby wpływa na dostępność składników odżywczych

pH gleby jest kluczowym czynnikiem wpływającym na dostępność i przyswajalność składników odżywczych przez rośliny. Odpowiednie pH sprzyja rozkładowi organicznych substancji, ułatwiając uwalnianie składników odżywczych, takich jak azot, fosfor czy potas, z kompleksów glebowych. W kwasowej glebie, o pH niższym niż optymalne, te składniki mogą stać się mniej dostępne, co prowadzi do niedoborów pokarmowych u roślin. Z kolei w zasadowej glebie, mikroelementy, takie jak żelazo, mangan czy cynk, mogą stać się niedostępne dla roślin, nawet jeśli obecne są w glebie.

Niezrównoważone pH gleby może także wpływać na aktywność mikroorganizmów, które są kluczowe dla procesów rozkładu organicznego i recyklingu składników odżywczych. W kwasowej glebie, mikroorganizmy mogą działać mniej efektywnie, co ogranicza procesy mineralizacji i uwalniania składników odżywczych. Zasadowa gleba, z kolei, może hamować aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za degradację materii organicznej.

Zrozumienie tego kompleksowego związku między pH gleby a dostępnością składników odżywczych jest kluczowe dla efektywnej uprawy roślin. W dalszej części artykułu dowiemy się, w jaki sposób dostosować pH gleby do potrzeb różnych rodzajów roślin oraz jakie praktyczne kroki podjąć, aby utrzymać optymalne pH w naszych ogrodach.

Kwasowość gleby i rośliny kwasolubne 

Rośliny kwasolubne stanowią jedną z fascynujących grup roślin, które wykazują szczególną preferencję do gleb o kwasowym pH. Charakteryzują się one specyficznymi wymaganiami oraz wyjątkową zdolnością do wykorzystywania składników odżywczych w warunkach niskiego pH. W naturalnym środowisku spotkamy wiele roślin kwasolubnych, takich jak hortensje czy borówki, które osiągają najlepsze rezultaty w glebach o pH niższym niż 7. Gleby silnie kwaśne to dobre miejsce pod uprawę zbóż, np. owsa czy żyta. Gleby kwaśne i bardzo kwaśne będą także odpowiednim podłożem do hodowli ziemniaka. Planując takie uprawy możemy zejść poniżej pH 6.

Wpływ kwasowości gleby na dostępność pierwiastków śladowych jest istotny dla zrozumienia, dlaczego niektóre rośliny dobrze rosną tylko w kwasowym środowisku. W kwasowej glebie, procesy chemiczne zachodzące w kompleksach glebowych mogą zwiększyć dostępność pierwiastków takich jak żelazo, mangan czy cynk, które są kluczowe dla prawidłowego wzrostu i metabolizmu roślin.

Jak obniżyć pH gleby dla roślin kwasolubnych? Jak szybko zakwasić glebę?

Jeśli Twoja gleba ma zbyt mało kwaśny odczyn gleby i pragniesz stworzyć warunki sprzyjające roślinom kwasolubnym, istnieje kilka skutecznych metod obniżenia pH gleby. Jednym z popularnych rozwiązań jest zastosowanie siarczanu amonu – nawozu, który oprócz dostarczania azotu, przyczynia się do zakwaszenia gleby. Dodawanie torfu i kory sosnowej do gleby to kolejna skuteczna metoda, która nie tylko obniża pH, ale także poprawia strukturę gleby i zatrzymuje wilgoć.

Pamiętaj, że spełnienie wymagań kwasolubnych roślin nie tylko pozwoli Ci cieszyć się zdrowym i bujnym ogrodem, ale również otworzy drzwi do eksploracji różnorodności roślinności i stworzy warunki, w których te wyjątkowe gatunki mogą najlepiej się rozwijać. W kolejnej sekcji dowiemy się więcej o roślinach zasadolubnych i jak dostosować pH gleby, aby stworzyć optymalne środowisko dla nich.

Zasadowość gleby i rośliny zasadolubne

Zasadowość gleby, czyli wyższe pH, tworzy odmienne środowisko, w którym niektóre rośliny zasadolubne doskonale się rozwijają. Te wyjątkowe gatunki, takie jak lawenda czy jęczmień, mają specyficzne wymagania, które warto poznać, aby stworzyć im optymalne warunki wzrostu.

Rośliny preferujące zasadowe środowisko wykazują zdolność do efektywnego wchłaniania niektórych składników odżywczych w warunkach wyższego pH. Dla przykładu, wapń, magnez czy potas są bardziej dostępne w zasadowych glebach, co wpływa korzystnie na wzrost i zdrowie tych roślin. Rośliny zasadolubne często charakteryzują się intensywnym kolorem liści i kwiatów, co czyni je popularnymi wyborami w ogrodach ozdobnych.

Jednak zbyt zasadowe pH gleby może przynieść pewne wyzwania. Może wpłynąć na niedostępność niektórych mikroelementów, co może prowadzić do powstawania deficytów pokarmowych u roślin. Wzrost i kondycja roślin zasadolubnych mogą być również narażone na ryzyko, zwłaszcza w glebach o ekstremalnie wysokim pH.Kwasomierz Miernik Tester PH Gleby Ziemi 3w1

TESTER PH 3 w 1

bardzo przydatny jest przy uprawie wielu odmian roślin i warzyw.
Sprawdź naszą ofertę

Jak podnieść pH gleby? Sposoby na zwiększenie pH gleby dla roślin zasadolubnych

Aby stworzyć korzystne warunki dla roślin zasadolubnych, istnieją skuteczne metody podwyższenia pH gleby. Co obniża ph gleby? Jednym z powszechnych rozwiązań jest dodawanie wapna, czyli wapnowanie gleby – substancji, która stopniowo podnosi pH gleby i zapewnia stabilne środowisko dla tych roślin. Używanie kompostu z odpadów organicznych to kolejny sposób na zwiększenie pH, jednocześnie wzbogacając glebę w składniki odżywcze i poprawiając jej strukturę.

Zrozumienie potrzeb roślin zasadolubnych oraz umiejętność dostosowania pH gleby do ich wymagań pozwoli nam stworzyć efektowne i zdrowe kompozycje roślinne, które będą cieszyć nasze oczy przez wiele sezonów. W dalszej części artykułu zajmiemy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dostosowywania pH gleby oraz jak utrzymać właściwą równowagę, aby nasz ogród kwitł w pełnej okazałości. Najlepszym czasem na odkwaszenie gleby jest wiosna lub jesień.

Odczyn gleby - jak wykonać pomiar pH gleby?

Proces testowania pH gleby jest kluczowym krokiem w zrozumieniu stanu środowiska, w którym rosną nasze rośliny. Istnieje kilka dostępnych na rynku narzędzi, które umożliwiają dokładne określenie pH gleby. Odczyn pH określa stosunek stężenia jonów H+ oraz OH-.  Określenie odczynu gleby pomoże nam w zaplanowaniu rabat na działce. Gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego czyli 7, będą odpowiednie pod większość upraw. Odczyn ph w ogrodzie musi być dostosowany do roślin jakie planujemy w nim posiadać. Poniżej przedstawiamy opis kilku rodzajów tych urządzeń, jak działają oraz jak przeprowadzić badanie pH gleby.

Jak sprawdzić pH gleby? Jaki tester pH ziemi wybrać i jak wykonać pomiar?

1. Tester pH glebowy (ph metr glebowy, miernik pH, kwasomierz glebowy pH miernik): To elektroniczne urządzenie, które pozwala szybko i precyzyjnie zmierzyć pH gleby. Składa się z sondy, którą wkłada się w glebę na określoną głębokość. Po pewnym czasie, zazwyczaj kilku minut, odczytuje się wynik pH z wyświetlacza. Wartości mogą być wyrażone cyfrowo lub za pomocą wskaźników kolorów.

2. Testery pH w formie wskaźników pH: To proste narzędzie w postaci papierków lub kartek nasączonych specjalnymi wskaźnikami kolorów. Wkłada się je do gleby, a następnie porównuje kolor odcinka testowego z dołączoną do zestawu skalą kolorów. To szybka metoda, choć nieco mniej precyzyjna od mierników elektronicznych. W taki sposób zbadasz pH gleby papierkiem lakmusowym.

3. Testery pH w płynie: Są to płyny, które się miesza z próbką gleby, a następnie na podstawie zmiany koloru określa się pH. Ta metoda wymaga pewnej wprawy w interpretacji wyników, ale może być skuteczna.

Aby przeprowadzić badanie pH gleby czyli jak zmierzyć ph , odczyn pH gleby:

 1. Dzień i warunki: Najlepiej przeprowadzać test w suchy, bezdeszczowy dzień, gdy gleba jest sucha lub lekko wilgotna. Unikaj testowania tuż po opadach, gdyż nadmiar wody może wpłynąć na wyniki.
 2. Przygotowanie gleby: Wybierz różne punkty w ogrodzie, które reprezentują różne części gleby. Usuń z powierzchni warstwę organiczną, a następnie delikatnie wkręć lub włóż sondę lub tester do gleby na głębokość zalecaną przez producenta.
 3. Odczyt wyników: Po upływie wskazanego czasu, odczytaj wynik pH z wyświetlacza lub zinterpretuj zmianę koloru w przypadku testu kolorowego.
 4. Interpretacja wyników: Porównaj uzyskane wartości pH z preferencjami roślin, które planujesz uprawiać. Dzięki temu dowiesz się, czy gleba wymaga dostosowania.

Pamiętaj, że regularne monitorowanie pH gleby jest kluczowe, ponieważ może się zmieniać w wyniku nawożenia, opadów czy uprawianych roślin. Wiedza o pH gleby pomoże Ci dostosować nawożenie i pielęgnację, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu dla Twoich roślin.Zestaw do Badania Ph Gleby Target

ZESTAW DO BADANIA PH GLEBY

Wygodny i łatwy w użyciu zestaw do sprawdzania odczynu pH gleby w ogrodzie, na trawniku czy w doniczce.

Sprawdź naszą ofertę

Dostosowywanie pH gleby i wybór odpowiednich roślin na podstawie pH gleby

Zrozumienie pH gleby jest kluczowe przy wyborze roślin do naszego ogrodu. Wybierając rośliny, warto kierować się ich naturalnymi preferencjami do pH gleby. Rośliny kwasolubne będą najlepiej rosły w kwasowej glebie, podczas gdy rośliny zasadolubne będą wymagały bardziej zasadowego środowiska. Dobrze dostosowane rośliny będą bardziej odporne na stresy środowiskowe, choroby i szkodniki.

Jak utrzymać właściwe pH gleby w ogrodzie

 1. Regularne nawożenie organiczne: Wprowadzanie do gleby naturalnych źródeł składników odżywczych, takich jak kompost, obornik czy pokrzywianka, nie tylko wspomoże rośliny, ale także wpłynie korzystnie na pH gleby. Mikroorganizmy obecne w materii organicznej pomagają utrzymać stabilne pH poprzez procesy dekompozycji.
 2. Unikanie nadmiernego stosowania nawozów mineralnych: Nawozy mineralne mogą wpływać na zmiany pH gleby. Dlatego ważne jest, aby ich stosowanie odbywało się z umiarem i zgodnie z zaleceniami. Nadmierne nawożenie może prowadzić do zakwaszenia lub zasadowienia gleby, co z kolei może negatywnie wpłynąć na zdrowie roślin.

Dostosowywanie pH gleby to proces wymagający cierpliwości i troski, ale może znacząco wpłynąć na sukces i piękno naszego ogrodu. 

Nieodpowiednie pH podłoża - jakie skutki dla roślin?

Nieodpowiednie pH gleby może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i wzrostu naszych roślin. Odpowiednie dostosowanie pH jest kluczowe dla zachowania równowagi ekosystemu glebowego i zapewnienia optymalnych warunków dla naszych ogrodowych podopiecznych. Sprawdź jak zrobić kompost i jak on pomoże Ci w odpowiednim utrzymaniu PH. 

 • Niedobory składników odżywczych przy niewłaściwym pH. Niewłaściwe pH gleby może prowadzić do niedoborów kluczowych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania roślin. W kwasowej glebie, niektóre składniki, takie jak wapń czy magnez, mogą stać się mniej dostępne, co ogranicza zdolność roślin do ich absorpcji. Z kolei w zasadowym środowisku, mikroelementy, takie jak żelazo czy mangan, mogą być niedostępne, co prowadzi do zaburzeń w metabolizmie i kondycji roślin.
 • Podatność na choroby i szkodniki. Niewłaściwe pH gleby może osłabić naturalną odporność roślin na choroby i szkodniki. Rośliny rosnące w nieodpowiednim pH mogą być bardziej podatne na ataki patogenów, co z kolei może prowadzić do spadku wydajności i jakości plonów. Właściwe pH gleby to jeden z elementów budowania naturalnej odporności roślin na stresy środowiskowe.
 • Upośledzony wzrost i rozwój roślin. Zaniedbanie pH gleby może prowadzić do upośledzenia wzrostu i rozwinięcia roślin. Niewłaściwe pH może hamować procesy absorpcji wody i składników odżywczych, co wpływa negatywnie na rozwój korzeni i nadziemnych części roślin. Rośliny mogą wykazywać opóźniony wzrost, zahamowaną produkcję kwiatów i owoców, a także ogólną osłabioną kondycję.

Kwiaty kwaśnolubne do ogrodu :

 • Azalia
 • Hortensja bukietowa
 • Pieris japoński
 • Wrzosiec
 • Kalmia
 • Żurawka pensylwańska
 • Kamieniec podbielastrzony
 • Dębik omszony
 • Róża wrzosolistna
 • Zawilec gajowyNawóz granulowany zakwaszający do roślin kwaśnolubnych 1kg Target

NAWÓZ ZAKWASZAJĄCY DO ROSLIN KWAŚNOLUBNYCH

Nawóz granulowany zakwaszający do roślin kwaśnolubnych to nawóz WE, zawierającym w swoim składzie azot.
Sprawdź naszą ofertę

Rośliny na gleby zasadowe:

 • Lawenda
 • Rozchodnik omszony
 • Czeremcha amerykańska
 • Skalnica odgiętolistna
 • Żurawka pensylwańska
 • Żółta brzoza
 • Orlica pospolita
 • Ageratum
 • Zawilec wielkokwiatowy
 • Czosnek ozdobnyObornik Granulowany Koński 5l Biopon

OBORNIK OBNIŻA PH

Polecany w szczególności do zasilania gleby ciężkiej, mokrej i gliniastej. Ma postać trwałego granulatu

Sprawdź naszą ofertę

Jaki odczyn gleby przeważa w Polsce? Jakie są odczyny pH gleby .

W Polsce występują gleby o różnym pH, ale ogólnie rzecz biorąc, przeważają gleby o ph poniżej 7. Wiele regionów ma gleby o odczynie kwaśnym. To zjawisko jest częściowo spowodowane geologią, klimatem i rodzajem roślinności w danym obszarze. Podsumowując, w Polsce gleby kwaśne są dość powszechne, zwłaszcza w rejonach leśnych i na obszarach wyżynnych. Najlepsze są gleby o odczynie około 7, ponieważ są odpowiednie dla znacznej liczby roślin uprawianych w Polsce. Jednakże różnice w pH gleby mogą występować nawet na stosunkowo niewielkich obszarach, ze względu na wiele czynników wpływających na ich charakterystykę. Przed planowaniem uprawy roślin warto zawsze przeprowadzić test pH gleby, aby dostosować nawożenie i pielęgnację do potrzeb konkretnego obszaru. Pamiętaj, że gleba w twoim ogrodzie może mieć różne odczyny w zależności od miejsca w ogrodzie. 

Większość roślin preferuje odczyn gleby między 6 a 7. Kiedy pH mieści się w zakresie takim, wówczas według badań oferuje ona największy zasób w pożyteczne dla prawidłowego rozwoju pierwiastki takie jak azot, fosfor i wiele innych. Odczyn gleby w ogrodzie może się różnić w zależności od miejsca planowanej rabaty, dlatego warto wyposażyć się w zestaw do badania pH gleby. Pomiar pH gleby kwasomierzem najlepiej jest wykonać przed sadzeniem roślin w kilku miejscach w ogrodzie, aby niepotrzebnie nie zmieniać parametrów gleby, bo może w innym miejscu poziom pH gleby jest na poziomie jaki dana roślina potrzebuje. 

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.