Spis treści:

Wyjazdy i urlopy kojarzą się z relaksem i beztroską. Zapominamy o problemach i skupiamy się na odpoczynku. W całym planie i przygotowaniach do urlopu warto zawczasu uwzględnić rośliny, które, pozostawione bez opieki, mogą stracić na prezencji lub zupełnie zmarnieć. Jak zadbać o rośliny podczas wyjazdu?

Każdy wyjazd na dłuższy wypoczynek wymaga zaplanowania opieki dla roślin. Najczęściej z pomocą przychodzi uczynna sąsiadka lub członek rodziny, który wpadnie pod Twoją nieobecność i sprawdzi stan roślinek. Problem zaczyna się w momencie, gdy nie możesz liczyć na niczyją pomoc, a w planach masz dłuższy urlop. Co wtedy?

kolorowe kwiaty w doniczkach na parapecie

Rośliny podczas urlopu. Jakich błędów nie popełniać?

Pierwszą myślą jest podlanie roślin ‘na zapas’. Niestety nie jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ zamiast uschniętych, zastaniesz po powrocie zgniłe łodygi, które będzie trudno odratować. Jako miłośnicy roślin wszelkiej maści i doświadczeni ogrodnicy musimy podkreślić, że znacznie łatwiej przywrócić formę roślinie przesuszonej, niż przelanej. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się z nawadnianiem roślin na ok. 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem, a dzień przed urlopem obficie je podlać, aż do przelania się wody do podstawki. Pamiętaj również, by po kilku godzinach usunąć nadmiar wody z podstawki. 

Kolejnym błędem, związanym bezpośrednio z wyżej wymienionym, jest pozostawienie doniczek z roślinkami w większych pojemnikach wypełnionych wodą lub zostawienie wody w podstawkach. Choć pozornie ta metoda wygląda na bezpieczną, to kilkudniowe przebywanie w kąpieli wodnej, może spowodować gnicie korzeni. Stąd już tylko krok do utraty całej roślinki.

Inną, niepolecaną metodą są kule samo nawadniające, które nie zapewniają optymalnej dawki wody, w efekcie czego może dojść do przelania lub przesuszenia podłoża. Nie można również obniżać temperatury w pomieszczeniach i zakręcać termostatów. Większość roślin do prawidłowego rozwoju w okresie wegetacyjnym potrzebuje temperatury powyżej 20°C. Niższe wartości mogłyby skutkować osłabieniem rośliny.

Co zatem zrobić, by utrzymać rośliny w dobrej kondycji podczas wyjazdu?

Jak zadbać o rośliny podczas wyjazdu? – skuteczne metody

Aby ułatwić Ci spokojny wypoczynek, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych i, co najważniejsze – skutecznych sposobów na zabezpieczenie roślinek podczas wyjazdu. Wszystkie przetestowaliśmy osobiście, więc mamy pewność, że są warte polecenia.

  • Ochroń rośliny przed działaniem słońca.

Zdejmij wszystkie doniczki z parapetów i ustaw w bezpiecznej odległości od okna. Na wszelki wypadek możesz opuścić rolety lub żaluzje. Pamiętaj przy tym, że każdy gatunek ma swoje preferencje odnośnie do stopnia nasłonecznienia i temperatury w pomieszczeniu. Uwzględnij je podczas planowania miejsca, do którego przeniesiesz roślinki.

  • Ustaw rośliny w większych skupiskach.

Pogrupuj roślinki i poustawiaj je po kilka lub kilkanaście egzemplarzy w jednym miejscu. Parująca z podłoża woda stworzy korzystny mikroklimat i będzie skutecznie nawadniała roślinki znajdujące się obok siebie. Należy pamiętać, że ta metoda sprawdzi się wyłącznie w przypadku zdrowych okazów. Ustawienie obok siebie roślin zainfekowanych lub porażonych choroba grzybową może doprowadzić do przeniesienia infekcji na sąsiednie roślinki.

  • Wykorzystaj naczynia lub podstawki z wodą.

Wypełnione wodą pojemniki umieść w pobliżu roślin. Dla wzmocnienia efektu możesz wypełnić je keramzytem lub kamyczkami. Parująca z pojemników woda skutecznie podniesie wilgotność powietrza.

  • Metoda z wykorzystaniem sznurka.

Jedna ze skuteczniejszych, a jednocześnie bezpieczniejszych metod na utrzymanie niezbędnej ilości wilgoci w podłożu. Potrzebujesz jedynie sznurka wykonanego z naturalnego materiału i niedużego wiaderka lub miski. Wiaderko napełnione wodą ustaw powyżej doniczki, umieść w nim jedną końcówkę sznurka, a drugą wsadź do doniczki i przymocuj, żeby się nie wysunął. Dzięki tej metodzie woda będzie wsiąkała w sznurek, a następnie swobodnie spływała wprost do podłoża.

  • Metoda z plastikową torebką.

Inną ciekawą opcją na zabezpieczenie roślin w czasie wyjazdu jest metoda torebki foliowej. Bezpośrednio po podlaniu roślin okryj je szczelnie plastikową, przeźroczystą torebką. Parująca z podłoża woda będzie się skraplać we wnętrzu torebki, a następnie ponownie skapywać do roślinki. Metoda torebki jest niezwykle skuteczna, a zielone okazy bardzo ją lubią, odwdzięczając się szybkim przyrostem nowych listków.

  • Zastosowanie hydrożelu.

I na koniec bardziej profesjonalna metoda z wykorzystaniem specjalnego hydrożelu ogrodniczego. Hydrożel to preparat w formie granulek lub proszku, do wymieszania z podłożem. Produkt ten ma zdolność pochłaniania nadmiaru wody poprzez znaczne zwiększenie swojej objętości, a następnie uwalniania jej, gdy podłoże zaczyna przesychać. Odpowiednio zastosowany hydrożel nie tylko zabezpieczy rośliny podczas wyjazdu, ale może być również wsparciem w codziennej pielęgnacji roślin domowych, balkonowych i ogrodowych.

Marzą Ci się piękne rośliny w domu?

Sprawdź naszą ofertę nawozów do kwiatów domowych

Jesteśmy przekonani, że wśród zaproponowanych metod znajdziesz taką, która sprosta Twoim oczekiwaniom. I oczywiście – potrzebom roślinek. A pytanie jak zadbać o rośliny podczas wyjazdu przestanie Ci spędzać sen z powiek. Powyższe sposoby możesz łączyć ze sobą, dostosowując je do konkretnych gatunków lub wybrać jedną, w zależności od wymagań roślin, które zdobią Twoją przestrzeń.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.