Czym wyróżnia się lawa wulkaniczna i czemu cieszy się tak dużą popularnością? Poznaj wszystkie zalety i sposoby użycia lawy wulkanicznej w ogrodzie.

Co to jest lawa wulkaniczna

Lawa wulkaniczna jest surowcem powstałym w wyniku erupcji, z zastygniętej lawy. Największym atutem produktu jest jej w pełni naturalny skład, bezpieczny dla wszystkich żywych organizmów oraz dla środowiska. Zawiera między innymi takie pierwiastki jak potas wapń, magnez, żelazo czy mangan.

Nie zawiera szkodliwych substancji, nie jest toksyczna, nie zmienia parametrów wód gruntowych. 100% natury.

Lawa wulkaniczna wykazuje szereg cech, które na szeroką skalę wykorzystywane są w ogrodnictwie, głównie do wspomagania upraw roślin ozdobnych, krzewów oraz warzyw.

Główne atuty lawy wulkanicznej to:

  • zdolność zatrzymywania wody i tlenu 
  • niewielka waga w porównaniu do objętości 
  • bogaty 100% naturalny skład, który zasila rośliny, zapewniając im szybki wzrost i efektowny wygląd
  • porowata struktura powoduje zwiększoną przyczepność dla pożytecznych bakterii i innych mikroorganizmów, dzięki czemu przyczynia się do lepszego ukorzeniania się i rozwoju roślin
  • sprawdza się w różnych metodach uprawy.

Zastosowanie lawy wulkanicznej w ogrodzie

Jak już wspomnieliśmy, lawa wulkaniczna to nie tylko bogactwo cennych pierwiastków, niezbędnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Lawa wulkaniczna to przede wszystkim różnorodność zastosowań, dlatego warto zapoznać się z tą niekrótką listą możliwości.

Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się jako dodatek do podłoża, wzbogacając je w składniki mineralne. Produkt cieszy się uznaniem ogrodników, którzy pod swoją pieczą mają rozległe posesje, a także tych, którzy muszą ograniczyć się wyłącznie do uprawy doniczkowej. Mieszanka ziemi z domieszką lawy wulkanicznej powoduje szybszy wzrost roślin, mocniejszy i bardziej odporny system korzeniowy, bujniejsze kwitnienie i owocowanie.

Granulat lawy wulkanicznej ma zdolność magazynowania wody i uwalniania jej zgodnie z potrzebami roślin. Umiejętność ta sprawdza się zwłaszcza podczas nasadzeń i uprawy młodych siewek, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na związki pokarmowe oraz właściwą wilgotność podłoża. W uprawie doniczkowej z kolei, granulki o większej średnicy mogą posłużyć jako warstwa drenująca, zapobiegająca zastojom wody i gniciu korzeni.

Ale to nie wszystko, ponieważ lawa wulkaniczna ma również duże walory dekoracyjne, przez co często występuje w roli ściółki w różnego rodzaju kompozycjach, głównie w ogródkach skalnych z kaktusami i sukulentami. Wysypana na rabatach powstrzyma przemieszczanie się ogrodowych szkodników, np. ślimaków oraz zapobiegnie rozwojowi chwastów.

Produkty do pielęgnacji roślin z lawą wulkaniczną

Lawa wulkaniczna często występuje jako oddzielny produkt sprzedawany w klasycznych opakowaniach foliowych o różnej pojemności. W takiej formie wykorzystywana jest najczęściej do wzbogacenia podłoża lub element dekoracyjny rabat kwiatowych. W zależności od celu zakupu możesz wybierać pomiędzy granulatem o niewielkiej średnicy, aż po całkiem spore kamyki, którymi ozdobisz ogród. 

Jednak zalety lawy wulkanicznej dostrzegli również producenci środków do pielęgnacji roślin, uzupełniając nią skład swoich nawozów.

Przykładem takiego produktu jest TerraCottem Universal marki Target, który jest połączeniem hydrożelu z nawozem. 

W skład tej innowacyjnej odżywki wchodzi: 

  • hydrożel, którego głównym zadaniem jest magazynowanie i oddawanie wody
  • nawóz będący idealnie zbilansowaną mieszanką nawozów mineralnych i organicznych, dzięki czemu zapewnia roślinom właściwą ilość związków pokarmowych
  • nośnik, który pobudza rozwój i ulistnienie roślin
  • lawa wulkaniczna odpowiadająca za odpowiednie rozmieszczenie składników odżywczych, napowietrzenie podłoża oraz wzmocnienie systemu korzeniowego roślin ogrodowych.

Dzięki zdolnościom absorbującym wodę TerraCottem Universal ogranicza konieczność częstego podlewania roślin nawet o 75%, a bogactwo mikro- i makroelementów zmniejsza również częstotliwość nawożenia o ok. 60%. 

Lawa wulkaniczna to wszechstronny surowiec, który sprawdza się solo, albo jako dodatek do środków pielęgnujących rośliny. Co więcej, znajduje zastosowanie zarówno w uprawie gruntowej, jak i w szklarniach, tunelach foliowych, a nawet w domowej uprawie doniczkowej. Do kwiatów, warzyw, krzewów i drzewek owocowych. Lawa wulkaniczna to surowiec uniwersalny, który zasługuje na miejsce wśród podstawowych produktów do każdego, mniejszego lub większego, ogrodu.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.