W lipcu w pełni rozkwitająca roślinność, ciepłe temperatury i długie dni stwarzają idealne warunki do pielęgnacji i rozwijania naszych ogrodów. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, ten miesiąc oferuje wiele fascynujących zadań, które pomogą Ci osiągnąć pełen blask i urok Twojej przestrzeni zielonej. W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym pracom ogrodowym, które są szczególnie istotne w lipcu. Poznaj najskuteczniejsze metody pielęgnacji roślin, rozwiązania problemów związanych z upałami oraz sposoby na wykorzystanie pełnego potencjału ogrodu w okresie letnim. Odkryj tajniki, które sprawią, że Twój ogród będzie pełen życia, piękna i zadowolenia w trakcie tego wyjątkowego miesiąca.

Spis treści:

  • Lipiec w ogrodzie warzywnym - Kalendarz Ogrodnika na lipiec

  • Owocowy ogród w lipcu - Jakie prace ogrodnicze wykonać w lipcu w sadzie?

  • Rośliny ozdobne - Co zrobić w ogrodzie ozdobnym w lipcu?

  • Trawnik - lipiec w ogrodzie

  • Przegląd roślin w lipcowym ogrodzie - Porządkowanie grządek

 

piękny zielony trawnik

Lipiec w ogrodzie warzywnym - Kalendarz Ogrodnika na lipiec

Jakie warzywa sadzimy w lipcu

Lipiec uważany jest za miesiąc, gdzie zazwyczaj można mówić już o zbiorze plonów z naszych upraw. W miejsca po warzywach, które już wydały owoce możemy wysadzić kolejne odmiany – lipiec to także czas siewu. Na początku miesiąca warto skupić się na fasoli szparagowej oraz marchewki (późne odmiany na zbiór jesienny). Między 10 a 15 lipca to dobry czas na posianie buraka ćwikłowego  przeznaczeniem na konserwację. Sałatę także można wysiewać w lipcu – robimy to na rozsadniku. Szczególnie polecanymi odmianami są masłowa, krucha i listkowa) . Pod koniec miesiąca zajmujemy się wysadzaniem warzyw kapustnych z rozsad:  kalafior, kapusta pekińska, brokuł oraz jarmuż. Grządki które stopniowo się zwalniją obsadzać można również warzywami poplonowymi takimi jak rzodkiew, rzodkiewka, koper, rukola, szpinak, czy rzeżucha.

W artykule Jak podlewać warzywa, żeby lepiej rosły podpowiadamy jakie i jak wykonywać czynności w ogrodzie związane z podlewaniem naszych warzyw. 

Jakie warzywa zbieramy w lipcu

Pod osłonami obficie owocują już ogórki, pomidory oraz papryka. W uprawie gruntowej także należy przeprowadzać już zbiory. W naszym ogrodzie warzywnym można już zebrać groch, bób, sałaty, kapusty, ogórki, cukinie, kabaczki, fasolę, pomidory, buraki, pietruszkę, szpinak nowozelandzki oraz marchewkę. W lipcu wykopujemy także cebulę z dymki oraz czosnek.

Pamiętaj o:

  • Systematycznym odchwaszczeniu upraw – zarówno gruntowych jak i tych w szklarni

  • Monitorowaniu stanu zdrowia i w razie potrzeby usuwaniu chorych części roślin, aby zminimalizować starty w zbiorach. To bardzo ważne – szczególnie przy deszczowej pogodzie bardzo łatwo o rozwój chorób grzybowych.

  • Wietrzeniu upraw pod osłonami w bardzo ciepłe dni. Zbyt wysoka temperatura może być przyczyną zahamowania wzrostu roślin oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Trzeba także zwrócić uwagę czy nasze uprawy w szklarniach i tunelach nie wymagają dodatkowego cieniowania – można je łatwo przeprowadzić wykorzystując białą agrowłókninę.

  • Nawożeniu, które w lipcu ograniczyć należy do warzyw szybko rosnących, takich jak kapusta, seler i por. Po pierwszym zbiorze zasilić należy także pomidory i ogórki. Najlepszym z nawozów na czas rodzenia plonów jest nawóz azotowy, którego dawką wystarczającą jest już 15 dag na 10 m².

  • Właściwym nawadnianiu – lipiec może być czasem suszy ale i obfitych okresowych deszczów. Podlewanie upraw należy dostosować do warunków klimatycznych panujących w regionie oraz kondycji naszych warzyw. Bardzo ważne jest aby nie dopuścić do zaskorupienia wierzchniej warstwy gleby – szczególnie po obfitych deszczach.

Marzy Ci się piękny OGRÓD?

Sprawdź naszą ofertę NAWOZÓW OGRODNICZYCH

Owocowy ogród w lipcu - Jakie prace ogrodnicze wykonać w lipcu w sadzie?

 W lipcu sad wymaga specjalnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, aby zapewnić zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony. Jakie prace należy pzreprowadzić, aby zapewnić sobie obfite zbiory i piękny sad?

Formowanie koron drzew w lipcu

W pierwszej kolejności powinno się skontrolować stan drzew, a konkretnie w jaki sposób rosną ich nowe pędy. Większość z nich prawdopodobnie będzie rosnąć ku górze. Formowanie koron można przeprowadzić wygodnie wykorzystując sznurek lub wykałaczki. Pędy te należy delikatnie odgiąć do położenia poziomego. Na tym etapie wzrostu nie możliwe jest już użycie klamerek, ponieważ u nasady pędy są zdrewniałe i bardzo łamliwe.



Nawóz Do Trawnika Substral Długo Działający 100dni

NAWÓZ 100DNI DO TRAWNIKA

Nawóz zapewnia ciągłe nawożenie trawnika przez okres do 100 dni przez codzienne dostarczanie potrzebnych składników pokarmowych w odpowiednich dawkach.
Sprawdź naszą ofertę

Nawożenie azotem - lipiec w ogrodzie

Na początku lipca w okresie intensywnego wzrostu zawiązków rozsypać należy drugą dawkę nawozu azotowego. Bardzo ważne jest, aby nie zasilać sadu w późniejszym okresie, ponieważ drzewa mogą być bardziej narażone na zimowe przemarzanie. Sprawdzić należy także dokładną dawkę jaką należy stosować do poszczególnych drzew, ponieważ przenawożenie rośliny może skutkować opóźnieniem jej procesu owocowania oraz zwiększyć podatność na choroby.

Przerzedzanie zawiązków w lipcu w ogrodzie

Pozostawić neleży najlepiej wykształcone i nieuszkodzone zawiązki jesiennych i zimowych odmian jabłoni. Zawiązki pozostawiamy śroednio co 10-15 cm.

Letnie cięcia drzew w ogrodzie w lipcu

W drugiej połowie miesiąca przeprowadzić należy cięcie jabłoni szczepionych na podkładkach – rosnących silnie i półkarłowych. Najważniejsze w przycinaniu tej rośliny w tym czasie jest usunięcie nadmiaru tegorocznych pionowych przyrostów. Wystarczy pozostawić pędy około 30 cm oraz te, które wygięte łukowato do dołu , ukośne lub poziome. Pędy, które wyrastają w pobliżu jabłek skrócić należy do okolicy między 4 a 5 liściem. Od przeprowadzenia cięcia do zbioru powinno opłynąć przynajmniej 3-4 tygodnie, więc w pierwszej kolejności należy uporządkować odmiany owocujące w drugiej połowie sierpnia

Krzewy owocowe w lipcu w ogrodzie

W drugiej połowie miesiąca przychodzi czas na uporządkowanie grządek z truskawkami. Truskawki 2 i 3 letnie należy delikatnie przyciąć –liście pozostawiamy  około 5-7 cm nad ziemią. Porządkujemy glebę wokół krzaków – wygrabiamy liście, usuwamy chore części roślin oraz chwasty. Następnie rośliny możemy zasilić saletrą amonową i kontrolujemy właściwą wilgotność gleby.Na koniec lipca po zakończonych zbiorach należy także uporządkować krzewy malin – wycinamy stare, zasychające pędy. W lipcu nie tylko maliny, ale i wszystkie owocujące krzewy i drzewa mają duże zapotrzebowanie na wodę – nie można o tym zapominać.

PRZYDATNE ARTYKUŁY, KTÓRE POGŁEBIĄ TWOJĄ WIEDZĘ o OGRODZIE

  1. Kwiaty jesienne w ogrodzie: praktyczny poradnik po odmianach, sadzeniu i przechowywaniu cebulek.
  2. Mszyce preparaty i sposoby jak poradzić sobie z tymi szkodnikami.
  3. Przycinanie drzew i krzewów na jesień – jakie rośliny można, a jakich nie powinno się przycinać? Praktyczne porady
  4. Jak zadbać o ogród przed zimą? Jesień w ogrodzie.
  5. Piękny trawnik latem – jak dbać o trawnik?

Rośliny ozdobne - Co zrobić w ogrodzie ozdobnym w lipcu?

W lipcu rośliny ozdobne w ogrodzie są w pełnym rozkwicie, tworząc piękne kompozycje kolorów i zapachów. Przy nich jednak także znajdzie się dużo pracy do wykonania. Od czego zacząć?

Tulipany w ogrodzie w lipcu

Chociaż nie cieszą naszych oczy w lipcu, to nie możemy o nich zapomnieć. Jest to czas kiedy na dobre musimy zakończyć wykopywanie cebulek tulipanów z gleby. Jest to praca, którą trzeba wykonać każdego roku, jeśli chcemy się cieszyć tymi pięknymi kwiatami przez kilka wiosen. Cebulki po wykopaniu należy oczyścić i przechowywać w ażurowych skrzyniach wyłożonych papierem, w miejscu ciemnym, ale przewiewnym, w temperaturze około 20°C.

Rozmnażanie roslin w lipcu

Lipiec to dobry czas na rozmnażanie sukulentów, takich jak rojniki i rozchodniki. W pierwszej połowie lata można także dzielić byliny kwitnące wiosną np. żagwin zwyczajny, skalnica Arendsa, głodek mrzygłód czy zawciąg nadmorski. Przerywamy także siewki bylin łubiny, orlika i łuszczca.

Róże - lipiec w ogrodzie

W zależności od pogody różom grozi coś innego. W suche lata trzeba zwracać szczególną uwagę na przędziorki – jeśli je zauważymy wcześnie i zadziałamy odpowiednimi środkami walka z tymi szkodnikami nie będzie aż tak uciążliwa. W deszczowe lata róże narażone są na choroby grzybowe. Trzeba więc na bieżąco kontrolować stan rośliny i działać zapobiegawczo. Należy także pamiętać o przycinaniu przekwitających kwiatostanów – zawsze za 2/3 liściem od góry. W lecie róże warto zasilać nawozami potasowymi, które zwiększają jej odporność na choroby grzybowe.

W artykule Róża - jak rozpoznać jej chorobę i jak ją zwalczyć podpowiadamy jak umiejętnie zadbać na nasze róże. 

Kalendarz ogrodnika na lipiec - Formujemy drzewa iglaste

Lipiec to dobry czas na przycinanie w celu formowania iglastych drzew i krzewów. Cięcie formujące drzew i krzewów ozdobnych takich jak pnącza oraz żywopłoty także najlepiej wykonać w lipcu. 

Nawadnianie - jak często podlewać ogród w lipcu?

Lipiec to jeden z najcieplejszych miesięcy w roku, więc pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. W celu ograniczenia parowania wody z gleby możemy wykorzystać różne metody ściółkowania. Iglaki oraz krzewy kwaśnolubne będą nam wdzięczne, jeśli wykorzystamy w tym celu korę z drzew iglastych, która poza utrzymywaniu wody w podłożu dodatkowo zakwaszą ją, stwarzając lepsze warunki do rozwoju roślin ozdobnych. Kolejnym atutem ściółkowania jest ograniczony rozwój chwastów. Ściółkowanie można wykonywać dla wszystkich roślin, dla drzew i krzewów owocowych także. Pomoże to utrzymać porządek na rabatach.

Kontrolujemy stan roślin - walka z chorobami i szkodnikami w lipcu

Na bieżąco powinniśmy porządkować rabaty z chorych i przekwitłych roślin, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby grzybowej lub szkodników. Rośliny w ogrodzie w prosty sposób mogą zainfekować się jena od drugiej, szczególnie jeśli grządki i rabaty są ciasne. Lipiec to miesiąc, kiedy ogrody nabierają pełni barw, ale to także czas kiedy ogrodnicy muszą być czujni i reagować przy wystąpieniu pierwszych objawów żerowania insektów lub  choroby, aby nie stracić plonów. W warzywniku w lipcu możemy spodziewać się wystąpienia takich chorób jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, zgnilizna czy szara pleśń. Rośliny sadownicze takie jak wiśnia, śliwa, czereśnie narażone są m. in. na zgniliznę drzew pestkowych, ale i wiele innych chorób. W przypadku roślin ozdobnych częstym problemem są mszyce. Kwiaty balkonowe rosnące w donicach oraz drzewa i krzewy liściaste, także narażone są na wystąpienie niepokojących oznak chorobowych i insektów.

W celu zwalczenia lub zapobiegania pewnym chorobom warto skorzystać ze środków ochrony roślin ogrodowych i domowych - specjalnych preparatów ułatwiających ogrodnikom utrzymanie zdrowego ogrodu. Najczęściej są to preparaty stosowane za pomocą oprysku, dzięki czemu przeprowadza się je szybko i wygodnie. W tym celu przydatnym narzędziem są opryskiwacze ciśnieniowe. 

Trawnik - lipiec w ogrodzie

O sposobach dbania o trawnik w okresie letnim pisaliśmy już w innym artykule do którego serdecznie zapraszamy. Przypominamy jednak, że latem wzrost trawy jest pobudzony. Koszenie powinno być regularne, ale nie drastyczne. Jeśli nachodzą upalne dni warto zostawić ją trochę dłuższą, ok. 6 cm – zminimalizuje to ryzyko przesuszenia. Należy także pamiętać o tym, że nawożenie trawnika musi iść w patrze z jego podlewaniem, aby nawóz dobrze się rozpuścił – nawóz niewystarczająco rozpuszczony może spalić i oszpecić nasz zielony dywan. Najlepszą pora na polewanie nie tylko trawnika, ale i innych roślin jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Minimalizuje to ryzyko poparzeń jakie mogą wywołać ostre promienie słońca na wilgotnej roślinie.

Zapraszamy do artykułu Piekny trawnik latem - jak dbać o trawnik w którym podpowiadamy jakie czynności wykonać latem na trawniku. 



Nawóz do Tuji 5kg Ogród Start

NAWÓZ DO TRAWNIKA

Wieloskładnikowy nawóz do tui żywotników wzbogacony w magnez zapobiegający brązownieu igieł.

Sprawdź naszą ofertę

Przegląd roślin w lipcowym ogrodzie

Na bieżąco w ciągu miesiąca należy kontrolować stan roślin i w razie potrzeby usuwać te, które dotknęła infekcja. Szczególnie na choroby narażone są mieczyki – bardzo popularne letnie kwiaty. Kwiaty zainfekowane należy wykopać i zniszczyć. Nie nadają się na kompost – trzeba o tym pamięć jeśli chcemy zachować zdrowy i piękny ogród.

Lipiec to także doskonały czas na suszenie roślin. Suszymy zarówno zioła na przyprawy i naparu jak i kwiaty. Zasuszone kwiaty świetnie nadają się do zwłaszcza jesiennych kompozycji dekoracyjnych do naszych domów. Kwiaty do suszenia najlepiej zbierać w ciepłe i słoneczne dni. Związujemy je w pęczki i wieszamy w ciemnym i suchym pomieszczeniu i – co bardzo ważne – zawsze kwiatostanem do dołu.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.