Pomidor zwyczajny to jedno z najpopularniejszych warzyw, które zawiera w sobie bogactwo smaku, ale również mnóstwo witamin. Chętnie sięgają po nie zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Pomidory stanowią nieodłączny element wielu dań, ale również same w sobie są po prostu smaczne. To popularne warzywo dotarło do Europy w XV wieku i co ciekawe, do XIX wieku niektórzy uznawali je za trujące. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie lata bez pysznych i soczystych pomidorów. Robiąc domowe przetwory, możemy się nimi cieszyć również poza sezonem. Przydomowa hodowla pomidorów nie jest wcale trudna. Jeśli zastanawiałeś się jaką odmianę pomidorów wybrać, jak wygląda ich wysiew oraz uprawa, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Odmiany pomidorów

Każda osoba, która chce hodować to popularne warzywo, ma do wyboru naprawdę sporo możliwości. Różne odmiany pomidorów o rozmaitych smakach i kolorach wzbogacą smak każdej potrawy i sprawią, że kanapki będą wyjątkowe. Zasadzając to warzywo, warto zdecydować się na kilka egzemplarzy z każdej z odmian. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się zarówno do kształtu, wielkości, koloru, jak i odporności na mróz, choroby. Najważniejszy pozostaje jednak smak - część odmian jest bardziej słodka, inne z kolei są zdecydowanie wytrawne. Wszystko jest tu uzależnione od tego, jak chcemy wykorzystać to popularne warzywo.

Jakie są zatem najpopularniejsze gatunki pomidorów? Warto podzielić je ze względu na typ uprawy:

- Pomidory do uprawy doniczkowej, czyli drobnoowocowe będą idealne zarówno na balkon i taras, jak i do ogrodu. Zasadza się je w dużych donicach lub w pojemnikach. Najlepiej sprawdzają się tutaj zwłaszcza pomidorki koktajlowe, które posiadają wysokie wartości odżywcze i dają spore zbiory. Charakteryzuje je wyrazisty smak, intensywny aromat oraz łatwość uprawy. 

Wybrane dla Ciebie

Wśród najpopularniejszych odmian możemy wyróżnić:

  • Pomidory koktajlowe Siderno F1, które są odporne na choroby, łatwe w uprawie i idealnie sprawdzą się zarówno na balkon zasadzone w donicach, jak i na grządkach w ogrodzie. Posiadają one pyszny smak, a przy okazji są niezwykle zdrowe.
  • Goldene Königin to odmiana pomidorków koktajlowych, która będzie odpowiednia do zasadzenia zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Żółty kolor i pyszny smak sprawiają, że są one niezwykle chętnie wybierane.
  • Inne pomidory drobnoowocowe, które można wysadzać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach:
  • Pomidor drobnoowocowy "Koralik" to odmiana niezwykle odporna i dająca spore zbiory. Drobne, kuliste i twarde pomidorki posiadają sporo wartości odżywczych. Zbiera się je w sierpniu i we wrześniu. Koralik może być hodowany zarówno w donicach na balkonie, jak i zasadzany do gruntu.
  • Pomidor drobnoowocowy "Ola" to plenna odmiana, odporna na niesprzyjające warunki. Charakterystyczne kuliste owoce posiadają żółtą barwę. Można ją uprawiać w gruncie i w większym zagęszczeniu.

Odmiany pomidorów do uprawy gruntowej cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Oczywiście najchętniej wybierane są pomidory malinowe, charakteryzujące się słodkim, pysznym smakiem. Odmiany takie jak pomidor Malinowy Warszawski, Malinowy Ożarowski są pyszne i stosunkowo łatwe w uprawie.

Wśród innych odmian pomidorów do uprawy gruntowej, sporą popularnością cieszą się również:

  • Pomidor gruntowy "Bawole serce" to odmiana, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Będzie ona świetna do uprawy amatorskiej. Roślina osiąga nawet do 2 m i daje duże owoce. Bawole serce wyróżnia się pysznym, słodkim smakiem i różowoczerwonym miąższem. Odmianę tę zbiera się od sierpnia do października.
  • Pomidor Malinowy "Olbrzym", który jest idealny na początek naszej przygody z hodowlą. Odmiana ta charakteryzuje się dużymi owocami i pysznym smakiem.
  • Pomidor Malinowy "Retro", który wyróżnia się soczystym i niezwykle smacznym miąższem. Posiada on kształt sercowaty. Hodowla tego gatunku daje ogromne plony. Roślina jest wysoka i wymaga palikowania.
  • Pomidor gruntowy "Jawor" to duże, kuliste owoce, które są mięsiste i zachwycają smakiem. Są one idealne zarówno do spożycia od razu, jak i do przetworów. Zbiera się je od połowy maja do połowy czerwca.
  • Pomidor gruntowy "Krakus" charakteryzuje się ciemnoczerwoną barwą oraz sporymi rozmiarami. Odmiana ta sprawdzi się zarówno do domowych przetworów, jak i do spożycia od razu po zebraniu. Zbiera się ją od sierpnia do września.

 

Sadzenie pomidorów

Pomidory to warzywo, które można uprawiać zarówno w gruncie, jak i szklarni oraz w tunelach foliowych. Dobrze do uprawy wybrać miejsce osłonięte i odpowiednio nasłonecznione. Jeśli chodzi o glebę, to najlepiej sprawdzą się te przepuszczalne. Przed samym zasadzeniem, warto ją przekopać i zastosować kompost lub obornik. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie nasion, czy też gotowych sadzonek, musimy się dostosować do różnych zasad.

Nasiona pomidorów wysiewa się na przełomie kwietnia i maja do odpowiednio przygotowanych skrzynek, doniczek lub palet rozsadowych. Po równomiernym wysianiu, należy je przykryć ziemią. Warto zadbać również o odpowiednią temperaturę, która wynosi między 20 a 25 stopni Celsjusza.

Pomidory gruntowe z sadzonek powinno się zasadzać w maju, po przymrozkach. Pamiętajmy, by liście znajdowały się tuż nad ziemią, ale jej nie dotykały. Istotne są również odległości - zastosujmy rozstaw wynoszący około 80 cm x 45 cm (w zależności od odmiany można odległości zwiększać). Dostosujmy ilość sadzonek do obszaru naszego ogródka. Przed zasadzaniem przygotujmy ziemię, czyli przekopmy ją. Sadzenie pomidorów powinno się odbywać w dzień, kiedy nie pada.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Pielęgnacja pomidorów

Regularne nawadnianie i stosowanie nawozów jest również istotne, kiedy rozpoczynamy hodowlę, jednakże pamiętajmy, że nadmierne podlewanie lub zbyt częste nawożenie źle wpływa na smak i może przyczynić się do różnych chorób. W trakcie podlewania pomidorów nie należy zmaczać liści.

Hodując to warzywo, nie należy zapominać o zastosowaniu podpór - tyczki i paliki sprawdzą się tutaj idealnie. Ich długość należy dopierać do danej odmiany. Podpory ułatwiają pielęgnację i podtrzymują owoce. Należy również pamiętać o usuwaniu bocznych pędów, gdyż w przeciwnym razie roślina będzie wzrastała na boki, a nasza hodowla nie będzie dawała szczególnie obfitych plonów. 

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw, które smakują tak samo dobrze, spożyte od razu po zerwaniu z krzaka, jak i jako dodatek do wielu dań, kanapek czy sałatek. Warto wspomnieć również o tym, że wzbogacają one naszą dietę i dostarczają do organizmu wiele cennych składników odżywczych. Pamiętajmy, by tych pysznych warzyw nie przechowywać w lodówce, gdyż tracą tam swoje właściwości i przede wszystkim smak.