Czereśnie to jedne z najbardziej popularnych drzew sadowniczych, które wybieramy do naszych ogrodów i na działki. Nic dziwnego owoce nie dość, że są smaczne to jeszcze pięknie wyglądają. Na rynku jest szeroki zakres odmian czereśni, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Uzyskanie dużego plonu owoców z tego gatunku nie jest takie proste. Czereśnie lubiane są przez szkodniki, które mogą zdziesiątkować naszą plantację. Ponad to aby uzyskać dobrej jakości owoce musimy roślinie zapewnić odpowiednie warunki uprawowe, dość istotna jest również pogoda podczas całego okresu wegetacyjnego. Niestety na warunki pogodowe nie mamy żadnego wpływu, jednak warto zabiegi pielęgnacyjne dostosować tak aby nasza czereśnia czuła się jak najlepiej.

opryski czeresni

Ogólne zasady oprysków czereśni środkami owadobójczymi

Jeśli chodzi o opryski czereśni na szkodniki zasada jest podobna jak przy opryskach np. na choroby grzybowe. Musimy regularnie lustrować naszą plantację aby nie doprowadzić do stanu gdy drzewo nie jest do uratowania. Wtedy nie pomogą już żadne opryski. Starajmy się dokładnie poznać naszą plantację i zastanowić się jakie szkodniki mogą się na niej pojawić i raczej stosować opryski prewencyjne niż interwencyjne. Zabiegi opryskiwania czereśni powinno wykonywać się w kombinezonie ochronnym, rękawicach oraz okularach. To bardzo istotne aby zachować właściwe zasady BHP. Chemiczne substancje, wykorzystywane do oprysków czereśni są naprawdę żrące. Starajmy się zabieg opryskiwania wykonywać gdy nie zanosi się na deszcz, ani gdy jest wysoka temperatura powietrza. Równie ważna jest faza rozwojowa w jakiej znajduje się roślina. Należy zachować wszelkie okresy karencji, które podaje nam producent. Bezwzględnie przed rozpoczęciem oprysku zapoznajmy się dokładnie z etykietą i stosujmy się do niej.

Środki owadobójcze i najczęstsze szkodniki czereśni

 • nasionnica trzaśniówka
 • mszyca wiśniowo-przytuliowa
 • przędziorki
 • kwieciak pestkowiec
 • zwójka koróweczka

Opryski czereśni przeciw nasionnicy trzaśniówce

Nasionnica trzaśniówka to jeden z najgroźniejszych szkodników czereśni. Jest muchówką, której larwy, złożono w postaci jaj od maja do czerwca wgryzają się one w miąższ owoców powodując ich gnicie i robaczywienie. Aby zapobiec złożeniu jaj warto już  od maja rozwiesić w swoim ogrodzie żółte lepowe pułapki, które pomogą w wyłapaniu dorosłych osobników i uniemożliwią im złożenie jaj. Tablice lepowe wieszamy na wysokości około 1,5-1,8 m, w miejscach słonecznych. Liczenie złapanych much w pułapkę lepową jest bardzo istotne gdyż pomaga nam ocenić kiedy warto już zastosować oprysk chemiczny.

Znane są dwie grupy preparatów używane do zwalczania tego insekta, pyretroidy oraz chloronikotynyle. Przykładem pierwszych jest np. preparat Bulldock 025 EC, jednak działa on tylko kontaktowo na latające muchy nie zwalcza złożonych jaj i larw wylęgających się z nich. Ale ma za to najkrótszy bo tylko 7 dniowy okres karencji. Zalecana dawka to 0,3 l/ha. Nasionnice przeważnie nie uszkadzają owoców w pierwszym  tygodniu dojrzewania. Jeśli mamy czereśnie późno owocujące wtedy musimy wykonać około 3-4 zabiegi aby uzyskać zadowalający efekt. Druga grupa preparatów to np. Acetamip 20 SP działa on powierzchniowo, wgłębnie oraz systemicznie. Zaleca się tylko 1 oprysk tym preparatem podczas licznego pojawienia się muchówek i składania przez nich jaj. Zalecana dawka to 0.124 kg/ha.

Opryski czereśni na mszyce

Mszyce to jedne z najbardziej popularnych szkodników wszystkich roślin. Jeśli chodzi o pestkowe to przeważnie atakuje je mszyca wiśniowo-przytuliowa, mały pluskwiak o czarnym ciele. Mszyce warto na początku szukać wewnątrz pędów na młodych liściach, one mają najwięcej soku, który uwielbiają wspomniane pluskwiaki. Warto przy zapobieganiu pojawienia się mszyc na początku zastosować opryski ekologiczne wywarem z czosnku czy pokrzywy. Takie opryski są zapełnienie nie ingerujące w środowisko porównując do oprysków chemicznych. Jednak jeśli mszyc jest rzeczywiście dużo i widać już sporą ilość uszkodzeń na roślinie to taki zabieg będzie nieskuteczny. Z chemicznych zarejestrowanych preparatów między innymi jest Mospilan 20 SP. Dawka zalecana to 1,25 g na 100 metrów kwadratowych. Okres karencji to około 14 dni, zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Zaleca się dokonywać oprysków po za okresem wzmożonej aktywności pszczół.

czerwone róże GardenowoMospilan 20sp 10g Target

Topsin M500 SC

Mospilan 20 SP ma najszerszy zakres zastosowań w etykiecie - ponad 250.
Sprawdź naszą ofertę

Opryski czereśni na przędziorki

Przędziorki to również bardzo nieprzyjemne szkodniki roślin sadowniczych między innymi czereśni, gatunek dominujący na nich to przędziorek chmielowiec. Zimujące samice, po wyjściu z kryjówek żerują i składają jaja. Najlepiej przędziorka zwalczać w lipcu i sierpniu, niestety obecnie na rynku nie zarejestrowanego środka owadobójczego, które można by używać po kwitnieniu. Przed okresem kwitnienia można zwalczać inny gatunek przędziorek owocowiec np. preparatem Apollo Plus 060 OF. Zalecana dawka to około 3l/ha. Preparat działa kontaktowo, pozbywa się jaj jak i larw. Nie jest skuteczny na formy dorosłe. Co za tym idzie do walki z przędziorkami lepiej postawić na ekologiczną ochronę olejem parafinowym. Można kupić gotowe produkty np.: Treol 770 EC na bazie oleju, jest rzeczywiście skuteczny. 

Kwieciak pestkowiec to chrząszcze, których samice składają jaja do zawiązków owoców, a wylegające się larwy wyjadają wnętrze jądra pestki. Co za tym idzie miąższ również jest uszkodzony gnije i nie nadaje się na zbiór. Pierwszy oprysk czereśni należy wykonać gdy pojawiają się chrząszcze od fazy tzw. białego pąka aż do końca kwitnienia. Do tego polecany jest np. preparat Bulldock 025 EC. Jeśli w poprzednim roku obserwowaliśmy kwieciaka w następnym okresie wegetacji oprysk jest konieczny gdyż z pewnością chrząszcz znów odwiedzi naszą plantację. Zalecana dawka to  około 0,2l/ha. Dokładny opis zabiegu widnieje na opakowaniu.

Opryski czereśni przeciw zwójce koróweczce

Zwójka koróweczka to kolejny szkodnik, który lubi czereśnie. Są to motyle, których gąsienice są bardzo niebezpieczne dla liści, pąków, owoców i kwiatów, pozostawiają blady miękisz w miejscu żerowania. Gąsienica jak sama nazwa wskazuje zerują również w zwiniętych liściach. Po pewnym czasie rany zabliźniają się i korowieją, co za tym idzie owoce zupełnie tracą swoją wartość handlową. Oprysk najlepiej wykonać gdy dojdzie do wylęgania się gąsienic od momentu zielonego i różowego pąka. Przykładem może być SpinTor 240SC. Preparat ma działanie kontaktowe, zwalcza również jaja. Zalecana dawka to 3,2-4ml w 2-12 l wody na 100m.

Warto wspomnieć, że aby zaplanować zabiegi oprysków czereśni na swojej plantacji, trzeba ją dokładnie lustrować. Powyżej wspomniano tylko o przykładowych zarejestrowanych środkach owadobójczych. Aby skorzystać z obecnie zarejestrowanych preparatów warto wejść na stronę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin gdzie na bieżąco aktualizowane są prepraty. Jeśli dbamy o drzewa czereśniowe, zapewniamy im odpowiednie warunki glebowe i siedliskowe wtedy owoce odwdzięczają nam się tym samym. Niestety szkodniki mogą atakować czereśnie dlatego że wokół znajdują się rośliny żywicielskie na których szkodniki zimują. Dlatego warto lustrować nie tylko same drzewa czereśni jaki i towarzyszące im rośliny.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Literatura

 1. Robaczywe czereśnie. Szkodniki: nasionnica trzaśniówka w owocach czereśni, P. Romanowski, 2013
 2. Nasionnica trzaśniówka, A. Maciesiak, Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr: 10, 2009
 3. Nasionnica trzaśniówka i problemy jej zwalczania, A. Maciesiak, Sad Nowoczesny, nr: 5, 2008
 4. Mszyce na czereśniach i wiśniach, S. Świerczyński, Top Agrar Polska, nr: 6, 2000
 5. Zwróć uwagę na przędziorki, A. Maciesiak, Sad Nowoczesny, nr: 5, 2003
 6. Chroń wiśnie nie tylko przed licinkiem, W.R. Olczak, Sad Nowoczesny, nr: 26, 1998
 7. Szkodniki przyczyną złej jakości owoców wiśni i czereśni, A. Maciesiak, Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr: 15, 2004
 8. Drosophila suzuki – szkodniki czereśni i wiśni, D Bury-Labanowska, nr: 4, 2015