Spis treści:

Kwiaty jednoroczne idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach na tarasach czy balkonach, ale również pięknie ozdobią ogrodową rabatę. Ich widokiem można cieszyć się zazwyczaj od lata, a czasem już od wiosny, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.

pomarańczowe kwiaty jednoroczne

Roślina jednoroczna (terofit) cały swój rozwój przechodzi w ciągu zaledwie jednego okresu wegetacyjnego. Oznacza to, że w momencie pojawienia się przymrozków, roślina zaczyna obumierać. Trudne warunki zimowania są w stanie przetrwać jedynie wytworzone przez roślinę nasiona kwiatów jednorocznych, które odpowiednio przechowywane, będą mogły zostać wykorzystane w kolejnym roku. Ciekawostką jest, że niektóre z roślin traktowane są jako jednoroczne jedynie w naszej szerokości geograficznej. W cieplejszych krajach są one w stanie przetrwać nawet kilka sezonów. Głównie ze względu na sprzyjające warunki środowiskowe.

Kiedy i jak sadzić kwiaty jednoroczne

Kolorowe Kwiaty JednoroczneRośliny jednoroczne możesz siać na dwa sposoby:

• bezpośrednio do gruntu

• uprawiać z rozsady

 Kolorowe Kwiaty Jednoroczne

Uprawa roślin jednorocznych z rozsady

Rozsada to wysianie oraz wzrost nowych roślin w kontrolowanych warunkach, zapewniających odpowiednią temperaturę, ilość światła i wilgoci, a następnie wysadzenie jej w miejsce docelowe. Rozsady można przygotowywać od stycznia do kwietnia, w zależności od potrzeb i długości okresu wzrostu wybranej rośliny. W jaki sposób samodzielnie wyhodować rozsadę?

  • W sklepach ogrodniczych możesz znaleźć specjalne pojemniki przeznaczone do rozsady. Można w tym celu wykorzystać również dostępne w domu doniczki, kuwety, a nawet opakowania po jogurtach. Należy wysypać do nich podłoże hodowlane (ziemia do rozsady lub ziemia uniwersalna), rozprowadzić równomiernie i delikatnie uklepać.
  • Na tak przygotowane podłoże wysiewamy nasionka. Najdrobniejsze z nich delikatnie wciśnij w glebę, natomiast większe nasiona przysyp warstwą podłoża.
  • Tak przygotowaną rozsadę podlej wodą, najlepiej przy pomocy butelki ze spryskiwaczem, aby nie wypłukać posadzonych nasion. 
  • Rozsadę przykryj folią przezroczystą i ustaw w jasnym i ciepłym miejscu (ok. 18-20°C).

Po okresie ok. 2-3 tygodni, młode siewki należy przepikować, co oznacza przesadzenie ich do większych doniczek. Pikowanie znacząco wzmocni system korzeniowy i pozwoli roślinie prawidłowo się rozwinąć. Jeżeli pojemnik do rozsady jest duży, siewki możesz również przerwać, aby nie rosły zbyt gęsto.

Wysiew nasion roślin jednorocznych do gruntu

Jeżeli planujesz siać kwiaty w ogrodzie, warto uprzednio odpowiednio przygotować podłoże. Najlepszej w tym celu sprawdzi się obornik, dostarczony do gleby jeszcze jesienią. Również przed samym wysiewem możesz ulepszyć podłoże przy pomocy kompostu lub specjalnych nawozów, które wzbogacą glebę w cenne składniki pokarmowe. Tak przygotowane podłoże wystarczy odchwaścić, spulchnić i podlać.

Wysiew nasion do gruntu należy przeprowadzić w terminie odpowiednim dla danego gatunku. Kwiaty odporne na wiosenne przymrozki, tj. chabry, czarnuszka damasceńska czy ostróżka ogrodowa, możesz wysiewać już pod koniec marca. Jednak większość gatunków roślin jednorocznych źle znosi wiosenne przymrozki, dlatego bezpieczniej jest rozpocząć uprawę dopiero na przełomie kwietnia i maja. Uprawa wprost do gruntu jest znaczniej mniej pracochłonna, jednak trzeba liczyć się z wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Kwiaty jednoroczne świetnie nadają się do skomponowania przydomowej rabaty lub do ozdoby obwódki trawników czy ścieżek. 

Stanowisko, w jakim planujesz posiać rośliny jednoroczne, powinno być jasne i ciepłe oraz osłonięte przed wiatrem. Nasionka siej w płytkich (ok. 1 cm głębokości) dołkach, niezbyt gęsto, aby kwiaty miały wystarczająco dużo miejsca niezbędnego do prawidłowego rozwoju.

Nasiona kwiatów jednorocznych

Odpowiednią porą na zakup nasion oraz potrzebnych narzędzi ogrodniczych jest okres jesienno-zimowy, ponieważ właśnie wtedy wszelkie konieczne artykuły są łatwiej dostępne i znacznie tańsze. Nasiona kwiatów jednorocznych najlepiej jest kupować ze sprawdzonych źródeł, takich jak sklepy ogrodnicze czy szkółki kwiatowe. Przed zakupem warto sprawdzić termin przydatności nasion do siewu. 

Doświadczeni ogrodnicy mogą również pozyskiwać nasiona roślin z własnych upraw. Należy je wtedy odpowiednio przechowywać, aż do momentu ponownego wysiewu.Lwia Paszcza Karłowa Mieszanka 0,5g PlantiCo

LWIA PASZCZA

Roślina jednoroczna o sztywnych pędach i różnobarwnych kwiatach zebranych w kłosy.

Sprawdź naszą ofertę nasion kwiatów jednorocznych

Popularne kwiaty jednoroczne do Twojego ogrodu

Zaletą roślin jednorocznych jest fakt, że większość z nich nie posiada zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w ogrodach doświadczonych ogrodników, jak i osób zaczynających swoją przygodę z kwiatami. Kolejnym plusem jest to, że sadząc rośliny jednoroczne, co roku możesz w dowolny sposób zmieniać wygląd swojego ogrodu, co zapobiegnie corocznej rutynie.

Kwitnie latem od czerwca aż do września. Dorasta do ok. 30-40 cm wysokości i charakteryzuje się luźno zebranymi kwiatostanami o intensywnym kolorze i urzekającym, intensywnym zapachu. Kwiat ten cieszy się popularnością, zarówno hodowany w ogrodach, jak i na tarasach czy balkonach.

  • Ostróżka ogrodowa (Delphinium x cultorum)

Wysoka bylina należąca do rodziny roślin jaskrowatych. Jest to kwiat niezwykle atrakcyjny, charakteryzujący się okazałymi, dwukolorowymi kwiatami (środek jest innej barwy). Występuje w odcieniu niebieskim, fioletowym, różowym, białym i czerwonym. Okres jej kwitnienia przypada od lipca do września.

Zwykle dorasta do ok. 50 cm wysokości i kwitnie w okresie od czerwca do kwietnia. Roślina niezwykle łatwa w uprawie, miododajna i ozdobna. Doskonale nadaje się do przydomowych ogrodów.

  • Portulaka wielokwiatowa (Portulaca grandiflora)

Roślina posiadająca niezwykłe walory dekoracyjne. Dorasta do ok. 10-15 cm wysokości i tworzy mięsiste pędy, porośnięte dużymi, wielopłatkowymi kwiatami o różnych barwach – żółte, pomarańczowe, białe, czerwone. Roślina, poza silnie nasłonecznionym stanowiskiem, ma stosunkowo małe wymagania pielęgnacyjne, dzięki czemu sprawdzi się doskonale, zdobiąc każdy ogród.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.