Róża w ogrodzie

Róże są jednymi z najpopularniejszych kwitnących krzewów wybieranych do ogrodu. Mają nieziemsko piękne kwiaty, długo kwitną, a ponadto doskonale nadają się do małych i dużych ogrodów. Ich dekoracyjność jest widoczna i całkowicie bezdyskusyjna. Popularność uprawnych krzewów różanych można rozpoznać chociażby po fakcie, że na rynku znaleźć można aż 4000 różnych odmian, a ta zaskakująco wysoka liczba rośnie z roku na rok. Każda z odmian jest na swój sposób wyjątkowa. Róże to różnorodność kolorów, form, co sprawia, że nawet najbardziej wybredny ogrodnik znajdzie gatunek, który będzie pasował do jego ogrodu.

Podstawowy podział róż

4000 gatunków róż to bardzo duża liczba, która dla uproszczenia została podzielona na kilka grup. W pierwszej grupie znajdują się róże wielkokwiatowe, bardzo popularne, zachwycające barwami i zapachem. Spotykane także pod nazwą róże herbatnie, gdyż powstały w wyniku połączenie róży pachnącej z różą chińską o aromacie przypominającym herbatę.

Kolejną grupą są róże miniaturowe pochodzące od chińskich form karłowatych. Wysokość tej grupy róż nie przekracza 30 cm, natomiast średnica kwiatów to ok. 3 cm. Najczęściej tego typu kwiaty wykorzystywane są jako rośliny doniczkowe, rzadziej sadzi się je na rabatach czy skalnikach.

Następnie mamy róże parkowe, które są wynikiem krzyżówki róż wielokwiatowych z formami dzikimi. Róże parkowe mają większe, pełniejsze kwiaty oraz kwitną znacznie dłużej. Są idealnym wyborem na tereny zielone, ale sprawdzają się wyśmienicie także w naszych przydomowych ogrodach. Można z nich tworzyć niestrzyżone żywopłoty.

Róże pnące są kolejną grupą, które nazywane są także czepnymi. Wysokość tego rodzaju róż sięga 3 metrów. Wymagają przytwierdzenia lub podparcia, które pozwolą utrzymać im się na odpowiedniej wysokości. Róże pnące świetnie sprawdzają się jako obsadzenie pergoli, altan, łuków, ścian, itp. Podpora powinna znajdować się ok. 30 cm od ściany, aby zapewnić roślinie odpowiednią cyrkulację powietrza. Ważne również, aby nie sadzić jej wprost w kierunku południowym, ponieważ tym sposobem wystawiamy ją na pełne, palące słońce.

Róże dzikie kwitną raz do roku i posiadają spore rozmiary, nawet 3 – 4 metry. Wykorzystuje się je w większych ogrodach, parkach, ale także w celach spożywczych.

Róże krzaczaste to ostatnia odmiana róż, która osiąga wysokość 2 metrów. Jest to jeden z bardziej długotrwałych i obfitych w kwiecie rodzajów.

Wybrane dla Ciebie

Przesadzanie róż w ogrodzie – najlepsze stanowisko

Decyzja o przesadzeniu róż w naszym ogrodzie wiąże się z tym samym, co kwestia przesadzania storczyków, lilii czy innych kwiatów. Po pierwsze, powinniśmy dowiedzieć się, jakie stanowisko jest najlepsze pod te rośliny. Dopiero później możemy myśleć o obcinaniu róż czy odpowiedniej pielęgnacji, jaką trzeba przeprowadzać o każdej porze roku.

Wybór stanowiska to bardzo poważna decyzja, która podczas przesadzania nas nie ominie. Nie możemy zapomnieć, że róże preferują stanowiska osłonięte od wiatru, ponieważ to tam najlepiej rosną i obficie kwitną. Ponadto warto pamiętać, że jedne gatunki róż lubują się w bardziej nasłonecznionych miejscach, natomiast inne gustuję w tych lekko ocienionych. Ponadto, naszym obowiązkiem jest zadbanie o odpowiednią wilgotność gleby, doskonałe napowietrzenie oraz o prawidłowy odczyn pH, mieszczący się pomiędzy 6,0 – 7,0 (lekko kwaśny – obojętny).

Nasza działka może posiadać ciężką glebę, niekorzystną dla róż. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest rozluźnienie jej torfem. Jeśli jednak nasza gleba w ogrodzie to całkowite przeciwieństwo gleby ciężkiej, konieczne jest zagęszczenie jej rozłożonym kompostem. Dodatkowo warto wykonać dołek pod różę, na którego dnie umieścimy warstwę organicznego nawozu, a następnie przysypiemy go około 15 – centymetrową warstwą gleby, aby nawóz nie stykał się bezpośrednio z korzeniami róży, ponieważ mógłby ją poparzyć.

Istotną informacją dotyczącą stanowiska dla róży jest to, by nie znajdowała się ona zbyt blisko krzewów lub drzew, ponieważ mogłyby one odbierać jej światło. Ponadto inne drzewa i krzewy stanowią zbyt silną konkurencję dla nowo posadzonej róży, chociażby w kwestii pobierania składników odżywczych z gleby.

Termin przesadzania róż

Duża liczba ogrodników zadaje sobie pytanie, kiedy jest najlepszy termin na przesadzanie róż. Mając do wyboru trzy pory roku – wiosnę, lato oraz jesień – można dostać bólu głowy. Jednak już na pierwszy rzut oka można wydedukować, iż najgorszą możliwą porą jest lato. Dlaczego? O tej porze roku większość róż rabatowych oraz piennych znajduje się w porze kwitnienia, a nie w porze spoczynku.

Z tego względu najlepszym terminem jest wiosna lub lato. To właśnie w owych porach roku rośliny znajdują się jeszcze w porze spoczynku. Mając do wyboru dwa terminy, najlepszym z nich jest jesień. Przesadzanie róż jesienią jest o tyle lepsze, że w tym okresie gleba posiada odpowiednie nawilżenie, dzięki któremu system korzeniowy przesadzanego kwiatu nie będzie przysychał. Z drugiej jednak strony przesadzanie róży w okresie jesiennym może powodować obniżenie odporności roślin na mróz.

Podczas planowania przesadzania róż musimy dobrze się zastanowić nad konsekwencjami tej czynności. W naszych rejonach wiosna jest dosyć krótka, bardzo szybko odcierają do nas upały, z tego względu przesadzenie róż wiosną będzie wiązało się z częsty jej podlewaniem, co dla niektórych może okazać się zbyt kłopotliwym zajęciem. Niezwykle istotne jest, aby ta konkretna czynność przesadzania miała miejsce w pochmurny, bezwietrzny dzień, dzięki czemu system korzeniowy rośliny nie ulegnie zbytniemu przesuszeniu.

Ogród róża

Zabiegi konieczne przed przeniesieniem krzewu na nowe miejsce

Sam dobór odpowiedniego stanowiska pod różę to nie wszystko. Krzew różany wymaga bardzo delikatnego i niezwykle ostrożnego wykopywania. Musimy to robić subtelnie, pamiętając, by nie doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego rośliny, bądź zrobić to w jak najmniejszym stopniu, by zminimalizować obszar uszkodzeń. Z tego powodu ostrożnie i bardzo szeroko powinniśmy obkopać różę szpadlem i podważyć nim całą bryłę korzeniową.

Istotna jest, by pamiętać, że im większy krzew, tym większa powinna być jego bryła korzeniowa, z jaką ją przesadzamy. Po czynności wykopania krzewu różanego, musimy dokładnie obejrzeć bryłę korzeniową, a następnie przystąpić do etapu przycinania róży.

Kolejnym trudnym pytaniem, jakie zadają sobie ogrodnicy, to jak obcinać róże? W pierwszej kolejności pod ostry sekator powinny pójść korzenie, zwłaszcza te stare i objęte stanem chorobowym. Następnie trzeba zabezpieczyć wszystkie rany po cięciu. Do tej czynności wykorzystuje się specjalną maść ochronną z fungicydem, co pozwala uchronić korzenie róży przed chorobami grzybowymi. Po zakończeniu obcinania korzeni, należy przejść do warstwy nadziemnej. W tym cięciu ważne jest usunięcie wszystkich liści oraz skrócenie pędów o 2/3 długości.

Prawidłowe ponowne zasadzenie róży

Odpowiednio przygotowaną roślinę musimy bardzo ostrożnie przenieść w miejsce, na którym ma zostać posadzona. Trzeba pamiętać, żeby wcześniej przygotować sobie dołek dostatniej wielkości, czyli dwa razy większy od bryły korzeniowej przesadzanej rośliny. Na jego dnie powinna znaleźć się warstwa specjalnego podłoża dla róż, którą bez problemu zakupimy w sklepie ogrodniczym. Jeśli nie planujemy kupować, może skorzystać z warstwy kompostu okrytej warstwą ziemi ogrodowej. Ważne jest, by warstwa ziemi na kompoście wynosiła ok. 15 cm, gdyż cieńsza może grozić poparzeniem korzeni naszej rośliny.

Krzew różany ostrożnie układamy w dołku, tak by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Pozostałe między bryłą a glebą wolne przestrzenie uzupełniamy żyzną glebą oraz dociskamy. Istotne jest, by przesadzona róża na nowym miejscu rosła na takiej samej głębokości, jak na poprzednim stanowisku. Warto również po zasypaniu korzeni ziemią ubić glebę tak, by powstał lekki dołek.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Zakończenie przesadzania róż

Przechodząc do końca przesadzania, nie możemy zapomnieć o podlaniu wodą naszego krzewu różanego. Powinno to być intensywne podlewanie, tak by dostarczyć odpowiedniej ilości wody spragnionej roślinie, jednak nie jest wskazane zrobienie błota wokół przesadzonej róży.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zabezpieczenie róży przed zimą, jeśli przesadzanie miało miejsce jesienią. Najlepszym sposobem na to jest wykonanie kopczyka z ziemi lub wyściółkowanie podłoża wokół pnia korą. Kopczyk może zostać uformowany z kory sosnowej, która dodatkowo zakwasi glebę. Doskonałym materiałem na kopczyk jest również torf. Dzięki tego typu kopczykom, korzenie oraz podstawa krzewu roślinnego zostanie odpowiednio zabezpieczona przed mrozami.

Po jesiennym przesadzeniu krzewy różane będą wymagać troskliwej opieki w następnym sezonie. Róże po przeprowadzce będą lekko osłabione, jednak zmniejszony system korzeniowy oraz część nadziemna będą stymulować roślinę do szybkiej regeneracji. Z tego względu tak ważne jest by dbać o przesadzony krzew – regularnym podlewaniem, nawożeniem, osłoną przed mrozem i wiatrem.

Przesadzanie róż nie jest wcale trudnym zadaniem, jednak musimy pamiętać, aby stosować się do wielu ważnych zasad. To ich przestrzeganie sprawi, że nasze krzewy różane będą miały fantastyczne warunki do rozwoju i kwitnienia. Jeśli nie zastosujemy się do podstawowych reguł przesadzania, szybko będziemy mogli pożegnać się z różami w naszym ogrodzie.

Róże to przepiękne krzewy, które zachwycają swoim wyglądem. Nie są ani drogie, ani trudne w uprawie, jeśli trzymamy się określonych reguł. Jeśli jesteś ogrodnikiem, warto zapoznać się z tego rodzaju krzewami, które na pewno zostaną na Twojej działce na dłużej.