Mrówki w domu lub ogrodzie to sytuacja, która wymaga szybkiej interwencji. Szybkiej i skutecznej! Oprócz różnego rodzaju środków chemicznych, które polecane są w przypadku inwazji mrówek, równie dobrze sprawdzają się metody z wykorzystaniem produktów znajdujących się w większości domów. Jak efektywnie zlikwidować mrówki z posesji? Poniżej kilka domowych sposobów na uciążliwego owada.

Szkodliwa obecność mrówek

Na początek warto podkreślić, iż mrówki to owady, które w pewnych okolicznościach mogą być pożyteczne. Znane ze swej pracowitości pomagają przenosić nasiona, oczyszczają trawnik z odpadów organicznych, użyźniają glebę i poprawiają jej strukturę oraz redukują liczebność drobnych bezkręgowców, które podgryzają rośliny.

Negatywne działanie mrówek to głównie wspieranie popularnego szkodnika roślin – mszycy, ponieważ mrówki chętnie podjadają wydzielaną przez mszycę słodką rosę miodową, tzw. spadź. Ponadto, przenoszą mszyce na inne rośliny w ogrodzie, odstraszają naturalnych wrogów szkodnika, np. biedronki, a w wyniku drążenia podziemnych korytarzy i żerowaniu na korzeniach roślin, powodują nieodwracalne zniszczenia. Obecność mrówek w domu przyczynia się do zanieczyszczania żywności. W skrajnych przypadkach wznoszenie kolejnych gniazd może skutkować uszkodzeniami budynku.

Aby obecność mrówek nie zamieniła się w destrukcyjny dla domu i ogrodu przypadek, warto monitorować ich ilość. Jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, a działalność owadów przeniesie się do wnętrza domu lub będzie skutkowała stratami w uprawach, należy bezzwłocznie podjąć działania mające na celu eliminację problemu.

W sklepach ogrodniczych znajdziesz szeroki wybór produktów owadobójczych w formie aerozolu, granulatu, preparatów płynnych, a nawet trutki pokarmowej. Wybór odpowiedniej metody uwarunkowany jest zarówno miejscem występowania problemu, jak i wielkością kolonii. Zanim jednak sięgniesz po środki chemiczne, warto zainteresować się metodami naturalnymi, które dodatkowo są tańsze i łatwe do zastosowania. Większość niezbędnych produktów z pewnością znajduje się w twojej kuchni.

Domowe sposoby na mrówki

Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się mrówek, jest zniszczenie całej kolonii, a przede wszystkim – gniazda satelickiego. W innym przypadku owady dość szybko się rozmnożą i problem powróci. Jeśli twoim celem jest sprawne usunięcie mrówek, postaraj się odnaleźć ich gniazdo, a następnie zalej je wrzątkiem. Możesz spotkać się z zaleceniem, by do wrzątku dodać sól, jednak warto mieć na uwadze, że taki roztwór nie tylko wypali i zniszczy owady, ale również roślinność wokół gniazda, dlatego zalecamy ostrożność.

 

Najczęściej polecane domowe sposoby na mrówki w domu i ogrodzie:

  • Wyciąg z czosnku. Czosnek to roślina znana ze swojego charakterystycznego aromatu, który dla większości szkodników jest mocno odstraszający, dlatego warto wykorzystać jego moc. Do przygotowania wyciągu potrzebujesz kilku ząbków czosnku, które wystarczy rozgnieść i zalać wodą. Miksturę odstaw w ciepłe miejsce na ok. 24 godziny. Po tym czasie przelej ją do rozpylacza i dokładnie spryskaj miejsca, w których gromadzą się mrówki.
  • Ziarna ryżu. Bardzo popularna metoda, która dodatkowo – jest niezwykle skuteczna. Rozsyp suche ziarna ryżu na ścieżce, po której wędrują mrówki lub w okolice gniazda. W trakcie swojego przemarszu zbiorą ziarenka i przetransportują do wnętrza gniazda. W krótkim czasie ryż zacznie fermentować i pokrywać się pleśnią, która dla mrówek jest bardzo silną substancją toksyczną.
  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Obydwa sposoby są tak samo skuteczne, ponieważ w obu chodzi o tę samą substancję, czyli sodę oczyszczoną, która jest dla mrówek zabójcza. Jeśli nie masz w domu sody, użyj proszku, który zawiera ją w swoim składzie. Rozsyp sporą ilość proszku w miejscach występowania mrówek. W przypadku inwazji owadów w domu nie zapomnij o wysypaniu produktu wewnątrz szafek z żywnością.
  • Sok z cytryny i ocet. Kolejny domowy sposób na mrówki to mikstura sporządzona z octu, wody i soku z cytryny (możesz również pominąć ocet i dodać więcej soku). Z octu i wody przygotuj roztwór w proporcjach 1:1, opcjonalnie dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny. Gotową mieszanką spryskaj obficie miejsca występowania szkodnika. Ponieważ drażniący aromat jest dość ulotny, warto powtarzać czynność nawet kilka razy dziennie, aż do wyeliminowania intruza.
  • Skórka pomarańczy. Prostym sposobem na przechytrzenie mrówek jest rozłożenie w okolicach gniazda oraz na ścieżce, po której się przemieszczają drobno pokrojonej lub startej skórki z pomarańczy. Otóż ta część owocu zawiera składniki, które dla mrówek są toksyczne, dlatego po przeniesieniu niewielkich cząstek do wnętrza gniazda, substancje te skutecznie zatrują całe mrowisko.
  • Cynamon. Jest to sposób, którego głównym celem jest ograniczenie przemieszczania się mrówek. Rozsyp sporą ilość cynamonu na szlaku owadów lub w pobliżu roślin, które mrówki lubią podgryzać. Drobinki cynamonu, który dodatkowo wydziela intensywny aromat, skutecznie powstrzyma owady przed wędrówkami i zajmowaniem coraz większej przestrzeni. Z kolei umieszczony wśród warzyw ograniczy możliwość przedostania się w głąb ziemi i podjadaniu podziemnych części roślin.

 

Innym sposobem, który sprawdzi się głównie w ogrodzie, jest posadzenie roślin, których aromat działa na mrówki drażniąco. Szczególnie nielubiane przez szkodnika są tymianek, mięta pieprzowa, lawenda, czosnek, pietruszka oraz piołun. Możesz również rozstawić w ogrodzie małe pojemniczki z miodem, które z pewnością zwabią owada, a które okażą się skuteczną pułapką.

Jeśli wszystkie powyższe sposoby okażą się nieefektywne lub zmniejszą liczebność mrówek tylko w niewielkim stopniu, niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty chemiczne, które ułatwią walkę z nieproszonym gościem.