Pojawienie się turkucia podjadka w ogrodzie wróży niemałe problemy, a skutkiem jego żerowania są znaczne zniszczenia w uprawach. Czy jest sposób, by pozbyć się szkodnika? Jest, jednak warto zaznaczyć, że może to być walka długa i pracochłonna. Poznaj najbardziej efektywne metody na turkucia podjadka.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to owad, który wyglądem przypomina świerszcza, jednak jest od niego znacznie większy i bardziej opancerzony. Owad osiąga nawet 7 cm długości, a cecha, która wyróżnia szkodnika, to przede wszystkim jego przednie odnóża przypominające kształtem małe łopatki. Z kolei z tyłu odwłoka umiejscowione są niewielkie wypustki. Nie bez powodu, ponieważ to właśnie dzięki swojej budowie, turkuć podjadek może swobodnie drążyć podziemne tunele i rozgarniać ziemię, poruszając się zarówno do przodu, jak i do tyłu. Owad posiada również parę skrzydeł, aczkolwiek biorąc pod uwagę sposób i miejsce żerowania – można mieć wątpliwości, czy ta część jego ciała jest potrzebna.

Turkuć podjadek jest owadem, który… nie lata, a ponadto – nieczęsto spotkasz go na powierzchni. Turkuć upodobał sobie podziemny tryb życia, który przypomina żerowanie innego popularnego szkodnika – kreta. Co ciekawe, nawet jego nazwa stanowi pewne nawiązanie, ponieważ łacińska nazwa owada to połączenie słów ‘Gryllus’ (świerszcz) i ‘Talpa’ (kret).

Samica turkucia podjadka składa jednorazowo nawet kilkaset jaj, co jest główną przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się szkodnika w ogrodzie. Jaja składane są pod ziemią w czerwcu, by po kilku tygodniach wylęgły się z nich malutkie larwy. Aby skutecznie ogrzać gniazdo, samica podgryza korzonki roślin, które następnie gniją, wydzielając potrzebne ciepło. Cykl życia owada wynosi od 2 do 4 lat.

Czym żywi się turkuć podjadek?

Co podjada turkuć podjadek?

Przede wszystkim rośliny, dlatego właśnie nazywany jest jednym z najgroźniejszych szkodników. Utrudnienie stanowi fakt, że owad żeruje pod ziemią, gdzie chętnie podgryza korzenie i bulwy roślin, a poprzez drążenie sieci korytarzy, skutecznie niszczy uprawy, co objawia się ich więdnięciem, a w efekcie zamieraniem. Co więcej, jego działania nie kończą się na podziemnym podjadaniu, bo w nocy wychodzi na powierzchnię, by dokończyć pustoszenie ogrodu i zjeść nadziemne części roślin.

Jednak turkuć podjadek nie jest wyłącznie owadem roślinożernym. Z chęcią zadowoli się również innymi szkodnikami żerującymi w Twoim ogrodzie, np. pędrakami, drutowcami, a nawet ślimakami, co może być bardzo pomocne.

Podsumowując, turkuć podjadek nie jest zagrożeniem, a jego obecność bywa wręcz pożyteczna, jeśli jego liczebność jest ograniczona. W momencie zbyt szybkiego rozprzestrzeniania się owada należy podjąć działania, których celem będzie ograniczenie populacji turkucia w ogrodzie.

Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Na pozbycie się turkucia podjadka zalecanych jest kilka metod. Część z nich to naturalne odstraszacze owada lub różnego rodzaju pułapki.

  • Rośliny odstraszające turkucia podjadka to przede wszystkim szachownica kostkowata, szałwia, macierzanka oraz korona cesarska, dlatego warto mieć przynajmniej kilka w swoim ogrodzie. Nielubiany przez szkodnika zapach powinien skutecznie powstrzymać go przed zadomowieniem się wśród upraw.
  • Kolejna metoda to usuwanie gniazd turkucia podjadka owada poprzez wlanie do ich wnętrza oleju jadalnego. Po wypłoszeniu szkodników spod ziemi wystarczy je zebrać i wynieść z ogrodu. Ten sposób sprawdzi się głównie w czerwcu i lipcu, gdy owady zakładają podziemne gniazda, przygotowując się na złożenie jaj.
  • Dobrze działa również polanie miejsc przebywania turkucia wywarem z roślin, których owad nie toleruje, np. z czarnej olszy.
  • Pułapki na turkucia podjadka to bardzo znany i często stosowany sposób na pozbycie się szkodnika. Szczególnie polecany to umieszczenie w ziemi pojemników z gładkimi ściankami, np. słoików, w miejscu przebiegania podziemnego korytarza. Przemieszczające się pod ziemią owady wpadną do wnętrza pojemnika, a śliskie ścianki skutecznie powstrzymają owady przed wydostaniem się na zewnątrz. Aby jeszcze bardziej zwabić je do pułapki, można w słoiku umieścić niewielką ilość końskiego obornika, który stanowi dla owada niemałą pokusę.
  • Biorąc pod uwagę zamiłowanie turkucia do końskiego obornika, można również wykopać w ziemi dołek o głębokości kilkudziesięciu centymetrów, wypełnić go obornikiem i przysypać niewielką ilością ziemi. Pułapka powinna być przygotowana jesienią, by szukające miejsca do przezimowania owady znalazły w niej schronienie przed zbliżającymi się mrozami. Wraz z początkiem zimy wykopujemy pułapkę, w której zimują szkodniki i wynosimy z ogrodu.
  • Inną metodą jest sadzenie roślin w specjalnych osłonkach zabezpieczających korzenie i bulwy przed turkuciem podjadkiem. Jest to sposób dość kosztowny, jednak przynosi bardzo dobre efekty, ponieważ owady nie mają możliwości, by zbliżyć się do najbardziej lubianej części roślin. Brak jedzenia skutecznie powstrzyma owady przed żerowaniem w Twoim ogrodzie.

Naturalne metody są dość pracochłonne, a do tego sprawdzają się wyłącznie w sytuacji, gdy liczebność szkodnika nie jest duża. Jeśli powyższe nie będą wystarczające, pozostaje skorzystanie ze środków chemicznych, które kupisz w sklepach ogrodniczych. Chemiczne preparaty doglebowe dają najszybsze i najbardziej wymierne rezultaty, jednak należy pamiętać, że jest to środek, który może być szkodliwy dla roślinności oraz ludzi. Korzystając z tej metody, niezbędnym jest stosowanie środka zgodnie z zaleceniami producenta. Dawkowanie oraz sposób użycia znajdują się na opakowaniu preparatu.

Środki chemiczne do zwalczania turkucia podjadka

Pamiętaj również, że po zastosowaniu środków chemicznych, obowiązuje okres karencji, który dla preparatów zwalczających turkucia podjadka wynosi nawet 60 dni. W tym czasie zbiory warzyw i owoców znajdujących się w ogrodzie nie nadają się do spożycia.