Spis treści:

Borówka amerykańska jest krzewem, który wymaga określonych warunków uprawy, a od hodowcy – dobrze zaplanowanego harmonogramu nawożenia. Jakich warunków potrzebuje borówka, by prawidłowo się rozwijała i obficie owocowała? Kiedy zaczynamy nawozić borówkę amerykańską? Poznaj podstawowe zasady dokarmiania krzewu. 

Często spotykamy się z opinią, że borówka amerykańska jest krzewem trudnym w uprawie, a efekty, czyli owoce, nie spełniają oczekiwań hodowcy pod względem smaku i jakości. Warto więc obalić ten mit. Borówka rzeczywiście ma dość specyficzne wymagania, jednak trzymanie się kilku podstawowych zasad pozwoli cieszyć się smacznym plonem, a sam krzew będzie się prawidłowo rozwijał.

borówka amerykańska na zielonej gałązce

Zasady uprawy borówki amerykańskiej

Na efektywność uprawy wpływa przede wszystkim rodzaj podłoża, stanowisko oraz właściwe dokarmianie. O podstawach uprawy borówki amerykańskiej pisaliśmy JAK UPRAWIAĆ BORÓWKĘ.

Podłoże pod uprawę borówki amerykańskiej

Powodzenie uprawy uwarunkowane jest w głównej mierze od rodzaju podłoża. Borówka amerykańska jest pod tym względem restrykcyjna, co spowodowane jest budową części podziemnej, czyli korzeni. System korzeniowy krzewu jest mocno rozrośnięty, aczkolwiek płytki, co przekłada się na mniejszą zdolność pobierania związków pokarmowych z głębszych warstw podłoża.

Powyższy czynnik sprawia, że borówka musi być sadzona w podłożu o określonych parametrach oraz powinna być regularnie dokarmiana składnikami pokarmowymi, dostosowanymi do konkretnych potrzeb oraz fazy rozwoju.

Odczyn pH gleby - Jak zmierzyć pH i zaplanować ogród

SPRAWDŹ W TYM ARTYKULE CZY WIESZ JAK TO ZROBIĆ

Borówkę należy sadzić w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, próchniczym oraz kwaśnym. Optymalne pH podłoża powinno mieścić się w przedziale od 3,0 do max. 5,0. Jeśli gleba w ogrodzie nie spełnia tych warunków, niezbędne jest poprawienie jej właściwości fizycznych poprzez wymieszanie z kwaśnym torfem oraz gruboziarnistym piaskiem. Torf zwiększy kwasowość podłoża, obniżając pH do odpowiedniego poziomu, a w połączeniu z piaskiem dodatkowo je rozluźni, co zminimalizuje ryzyko długotrwałych zastojów wody. Jeśli chcesz poznać inne sposoby na zakwaszenia podłoża zapraszamy do lektury naszego artukułu na temat zakwaszanie gleby w ogrodzie.



Nawóz Ekologiczny do Borówek 1kg Target

Chcesz zadbać o swoje borówki?

do ekologicznej uprawy wieloskładnikowy organiczny nawóz przeznaczony do ekologicznej uprawy borówek.

 

Sprawdź naszą ofertę EKOLOGICZNYCH NAWOZÓW

Stanowisko dla borówki amerykańskiej

Stanowisko pod uprawę borówki amerykańskiej powinno być dobrze nasłonecznione, ciepłe oraz osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru. Krzew źle znosi cień, który skutkuje zahamowaniem rozwoju oraz znacznym zmniejszeniem plonów.

Nawożenie borówki amerykańskiej

Spełnienie powyższych wymagań rośliny to milowy krok do uzyskania zadowalających efektów uprawy. Właściwa kwasowość podłoża w największym stopniu przekłada się na zdolność rośliny do pobierania związków pokarmowych, jednak w przypadku borówki amerykańskiej niezbędne jest systematyczne zasilanie poprzez nawożenie

Kiedy i czym nawozić borówkę amerykańską?

Kluczowe są terminy nawożenia borówki amerykańskiej oraz rodzaj nawozu.

  • Wiosenne nawożenie opiera się głównie na preparatach bogatych w azot, który powoduje szybszy wzrost rośliny. Zaleca się, by zasilanie krzewów azotem rozpocząć tuż po ich przekwitnięciu. Kolejne dwie dawki powinny być dostarczone roślinom w czerwcu – pierwsza na początku miesiąca, druga pod koniec lub na początku lipca, po zakończeniu fazy najsilniejszego wzrostu owoców. 

Wśród preparatów azotowych, które sprawdzą się do nawożenia borówki, wymienić można między innymi siarczan amonu oraz saletrę amonową. Zalecana dawka określana jest na poziomie 30-50 kg na hektar.

  • Jesienne nawożenie powinno być przeprowadzone wczesną jesienią, na przełomie września i października. W przeciwieństwie do zasilania wiosennego, po okresie wegetacyjnym należy unikać azotu i zastąpić go środkami, których głównymi pierwiastkami są potas i fosfor, które wzmocnią roślinę przed okresem zimowym i zabezpieczą przed mniej korzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Nawozy do borówki NPK - azot, fosfor i potas dla pełnego odżywienia wiosną i jesienią

Preparaty potasowe to np. siarczan potasowy oraz sól potasowa, natomiast fosforowe to między innymi fosforan amonowy. Dawki dla wymienionych to odpowiednio 50-75 kg na hektar (potas) oraz 30-60 kg na hektar (fosfor).

Oprócz wymienionych wyżej preparatów można również wspomóc się gotowymi środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Rozwiązanie to pomoże zwłaszcza początkującym hodowcom, ale nie tylko, ponieważ gotowe mieszanki są idealnie zbilansowane, dlatego doskonale odpowiadają specyficznym potrzebom borówki.

Wśród nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych do uprawy borówki amerykańskiej wymienić można Substral Borówka Amerykańska, Nawóz do borówek i kwaśnolubnych Florovit oraz Nawóz do borówek Target.

Gotowe nawozy wieloskładnikowe zawierają optymalne ilości mikro- i makroelementów, a ponadto zakwaszają podłoże, stwarzając tym samym warunki przystosowane do potrzeb rośliny.

czerwone róże Gardenowo

Terminy nawożenia borówki amerykańskiej

Nawożenie wiosenne krzewów borówki wykonaj: 

  • po kwitnieniu - pierwsze nawożenie, 
  • na początku czerwca,
  • na końcu czerwca - ostatnie nawożenie.

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej ma za zadanie pobudzić ją do prawidłowego wzrostu. Wiosną używamy w tym celu nawozów ogrodniczych organicznych lub nawozów ekologicznych do borówek - płynnych lub sypkich. Borówki wymagają zasilenia azotem - zapewnia on im intensywny wzrost. Prawidłowe nawożenie azotem jest bardzo ważne - w hodowli borówki amerykańskiej należy zwracać na nie szczególną uwagę. Do borówki najlepiej zastosować nawóz w postaci siarczanu amonu. Ważne aby po nawożeniu od razu podlewać rośliny. Ostatnie nawożenie azotem nie może być wykonane już w lipcu ani sierpniu - późne nawożenie na wiosne wydłuża okres wegetacji, co może skutkować nieprzezimowaniem krzewu.

Sprawdz jakie jeszcze prace ogrodnicze w maju powinieneś wykonać! 

Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej, w przeciwieństwie do nawożenia borówki amerykańskiej wiosną, ma za zadanie uspokoić krzew i przygotować do spoczynku. Borówki amerykańskie mają specyficzne wymaganie nie tylko co do odczynu gleby, ale także dostarczanych roślinie składników pokarmowych. Borówki jesienią nawozi się fosforem, potasem oraz magnezem, w postaci np. siarczanu magnezu. Odpowiednie nawożenie przyda się szczególnie na zimę nowo posadzonym okazom w naszym ogrodzie. 

Jak nawozić borówkę amerykańską?

  • Borówka preferuje nawożenie doglebowe, a preparat powinien być rozsypany bezpośrednio pod krzak, w obrębie strefy korzeniowej.
  • Nawożenie dolistne jest mniej zalecane, choć również stosowane, zwłaszcza w przypadku niedoboru konkretnego pierwiastka.
  • Należy unikać nawozów organicznych w postaci obornika lub kompostu, które charakteryzują się wysokim, zasadowym odczynem pH, nietolerowanym przez roślinę.
  • Nawożenie powinno być przeprowadzane w bezdeszczowy dzień, by uniknąć przylepieniu się granulek nawozu do liści.
  • Po nawożeniu krzewy należy podlać.
  • Konieczne jest przestrzeganie zalecanych przez producenta dawek. Wskazówki dotyczące konkretnego preparatu znajdziesz na opakowaniu.

W przypadku borówki amerykańskiej niezbędne jest również ściółkowanie, które chroni przed nadmiernym zachwaszczeniem, ale także zapewnia roślinom odpowiedni odczyn pH podłoża, wilgotność i próchnicę. Do ściółkowania można wykorzystać korę sosnową, trociny lub igliwie.



Nawóz Do Borówek Amerykańskich 2w1 1kg Substral

Nawóz do Borówek amerykańskich

Nawóz „Borówka amerykańska” marki SUBSTRAL to produkt typu 2w1 – z jednej strony obniża pH gleby, a z drugiej nawozi rośliny kwaśnolubne.

zobacz SPRAWDZONY NAWÓZ

Nawożenie dolistne borówki amerykańskiej - czy warto?

Zanim zdecydujesz się na nawożenie dolistne, zaleca się przeprowadzenie analizy gleby i roślin, aby zidentyfikować ewentualne niedobory składników odżywczych. Jeśli istnieją niedobory, nawożenie dolistne może być skutecznym środkiem uzupełniającym. Wybierz nawozy dolistne specjalnie przeznaczone dla roślin kwasolubnych, takich jak borówka amerykańska. Te nawozy często zawierają składniki odżywcze w formach łatwo przyswajalnych dla roślin w kwasowym środowisku glebowym. Nawożenie dolistne warto stosować w okresach, gdy rośliny są zdrowe i nie występują ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak susza czy upały. Unikaj nawożenia w godzinach największego nasłonecznienia, aby uniknąć oparzeń liści. Nawożenie borówki dolistnie częściej wybierane jest kiedy mamy postawioną diagnozę, którego z pierwiastków brakuje roślinie.

Nawóz do Borówek amerykańskich

Nawóz „Borówka amerykańska” marki SUBSTRAL to produkt typu 2w1 – z jednej strony obniża pH gleby, a z drugiej nawozi rośliny kwaśnolubne.

Diagnozowanie niedoborów składników odżywczych

Jedną z metod jest obserwacja roślin.

  • zbyt mało azotu spowoduje zahamowanie wzrostu, żółknięcie, a następnie czerwienienie liści oraz pędów
  • przenawożenie azotem przełoży się na nadmierny wzrost rośliny oraz zielone wybarwienie liści nawet w okresie jesiennym
  • niedobór potasu skutkuje brązowieniem i zwijaniem się liści do środka
  • nadmiar potasu można zauważyć po opadaniu liści spowodowanym pojawieniem się na ich brzegach chlorozy, czyli zaburzenia chorobowego polegającego na zaburzeniach w wytwarzaniu chlorofilu
  • zbyt mała ilość fosforu w podłożu przełoży się na fioletowe wybarwienie ogonków i blaszek liściowych
  • jeśli odczyn pH będzie zbyt wysoki, borówka przestanie rosnąć, a jej liście zmienią kolor na żółty i zaczną opadać.

Zaleca się, by przed rozpoczęciem uprawy borówki amerykańskiej, przeprowadzić szczegółową analizę chemiczną gleby, która pomoże w określeniu optymalnych dawek poszczególnych pierwiastków. Dla większej skuteczności, badania w laboratorium warto ponawiać w kolejnych sezonach.

Jak jeszcze można zadbać o krzewy borówki? Sprawdź w naszym artykule na temat Pielęgnacji borówki amerykańskiej i ciesz się piknymi smacznymi owocami! 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.