Żywa choinka w domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia to jedna z tych rzeczy, na które większość z nas oczekuje z wypiekami na twarzy na długo przed 24 grudnia. Kiedy w domu pojawia się pachnące lasem drzewko wszyscy czujemy, że oto nadeszła najwyższa pora na świętowanie z najbliższymi przy suto zastawionym tradycyjnymi potrawami stole. Zresztą, prócz niesamowitego zapachu, iglak przystrojony w wielobarwne lampki, bombki, łańcuchy oraz słodkie łakocie cieszy również oko. Nic więc dziwnego, że każdy z nas ma nadzieję na to, że choinka nie zacznie zbyt wcześnie gubić igieł, lecz wytrzyma w domu jak najdłużej, przynajmniej do święta Trzech Króli. Stąd też coraz chętniej decydujemy się na zakup nie ciętych, lecz obsadzonych w plastikowym pojemniku w ziemi drzewek. Tym bardziej, że po zimie, możemy przesadzić je do ogrodu. Jak dbać o choinkę w doniczce, by pięknie prezentowała się w czasie świąt, a później przyjęła się na przydomowej posesji?

 

dekoracje swiateczne Gardenowo pl

 

Jak dbać o choinkę w doniczce? Stanowisko i temperatura

Choć tytuł naszego artykułu, a więc: „Jak dbać o choinkę w doniczce?” sugeruje odpowiedź na pytanie o to, jak się z nią obchodzić już po ustawieniu w domu i przybraniu w lampki i ozdoby, pielęgnacja świątecznego drzewka zaczyna się dużo wcześniej. Bardzo często kluczowy okazuje się bowiem wybór odpowiedniego stanowiska w salonie oraz temperatura. W miarę możliwości powinniśmy się postarać o to, by choinka znajdowała się z dala od szafek, do których często zaglądamy oraz kanap i foteli. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie naruszać jej gałęzi. Tym samym uchronimy ją przed najmłodszymi domownikami, którzy jeśli tylko mają ku temu okazję wspinają się na meble, by dosięgnąć najwyżej zawieszonych bombek i cukierków. A jak dbać o choinkę w doniczce w kwestii temperatury? Z pewnością warto ustawić ją przy ścianie, na której nie znajdują się kaloryfery czy też komin.

 

Jak dbać o choinkę w doniczce po ubraniu w świąteczne ozdoby?

Jeśli już wybraliśmy dla naszej choinki odpowiednie miejsce, z dala od często użytkowanych mebli oraz kaloryferów, zawieliśmy na niej lampki, łańcuchy, bombki i cukierki, pora zastanowić się co jeszcze możemy zrobić, by przedłużyć jej żywotność. Jak dbać o choinkę w doniczce? Bez wątpienia nie obędzie się bez regularnego podlewania. Jako, że w domowych wnętrzach panuje raczej ciepły i suchy klimat, ziemię w doniczce należy obficie nawadniać, co istotne letnią wodą. Poza tym, raz na jakiś czas do cieszy warto dodać odrobinę odżywki do roślin zielonych. W ten sposób dodatkowo zasilimy świąteczne drzewko. A zatem, skoro wiemy już jak dbać o choinkę w doniczce, pora przystąpić do jej przybierania!

 

sadzonki Gardenowo pl