To nie tylko źródło zdrowych i aromatycznych owoców, ale także fascynujące wyzwanie dla miłośników ogrodnictwa. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć idealne warunki dla rozkwitającej borówki, to artykuł ten jest dla Ciebie. Przygotuj się na ekscytującą podróż przez kroki sadzenia borówki amerykańskiej, która zapewni Twojemu ogrodowi nie tylko estetyczny wygląd, ale także obfitość smacznych plonów.

zblizenie na niebieskie dojrzale borowki amerykanskie na drzewku

Spis treści:

Czy warto uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska, znana inaczej borówka wysoka, zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników ogrodnictwa. Owoce tego krzewu nie tylko zachwycają wyjątkowym smakiem, ale są także bogate w antyoksydanty, witaminy i minerały. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować czas i wysiłek w uprawę borówki amerykańskiej, odpowiedź brzmi jednoznacznie – tak! To nie tylko ozdoba ogrodu, ale także źródło zdrowia i świeżości na naszym stole.

Jest wiele odmian borówki, tak aby każdy ogrodnik dobrać roślinę do swoich umiejętności i ogrodowych możliwości. Niektóre z odmian wykazują np. wczesne owocowanie, inne większą mrozoodporność, mniejszą wrażliwość na odczyn gleby... Sadzonki borówki amerykańskiej najlepiej zakupić w szkółce lub od sprawdzonego dostawcy. Owoce borówki nie pojawiają się od razu, dlatego warto zapytać handlarza także o wiek sadzonki. Zdrowa borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich. Pędy starsze niż 4 lata zaczynają przynosić coraz słabsze plony.Najlepiej kupować sadzonki w doniczkach, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy i bezpieczną bryłę korzeniową. Nawóz Rozpuszczalny Obfite Plony Do Borówek 150g Target

NAWÓZ ROZPUSZCZALNY OBFITE PLONY DO BORÓWEK

Jest nawozem WE typu NPK, który zawiera podstawowe składniki pokarmowe oraz mikroskładniki.

ZOBACZ

Najczęściej wybieraną w Polsce odmianą tej rośliny jest bluecrop. Borówki to krzewy owocujące w różnych terminach. Odmiana ta owocuje dość długo - od połowy lipca do połowy sierpnia. Jeśli mają Państwo wątpliwości, którą odmianę wybrać warto skonsultować się z ogrodnikiem lub sprzedawcą w szkółce roślin. Warto także zapoznać się z metodami i preparatami do ochrony i leczenia borówki amerykańskiej.

Sadzenie borówki amerykańskiej krok po kroku

Zakupione w szkółce rośliny, należy dokładnie obejrzeć czy nie noszą oznak chorób grzybowych, bakteryjnych a także śladów obecności szkodników. 

Borówka amerykańska wymaga kwasowego podłoża bogatego w próchnicę. Po wybraniu miejsca na krzew warto sprawdzić odczyn gleby za pomocą specjalnego urządzenia i w razie potrzeby wybrać inne miejsce lub przystosować to do uprawy borówki. Jeśli nie wiedza Państwo jak zbadać odczyn glebowy zapraszamy po dawkę wiedzy ODCZYN PH GLEBY - JAK ZMIERZYĆ PH I ZAPLANOWAĆ OGRÓD 

Krzew borówki amerykańskiej należy umieścić we wcześniej przygotowanym dołku o głębokości około 40 cm a szerokości większej od średnicy doniczki, zwykle około 60 cm. Głębokość dołka powinno się dostosować do wysokości w jakiej rosła w doniczce. Borówka jest rośliną o płytkim systemie korzeniowym, więc uważaj, aby nie zniszczyć jej strefy korzeniowej podczas sadzenia. Nawóz w Płynie Ekologiczny do Borówek 1L Target

NAWÓZ EKOLOGICZNY DO BORÓWEK

produkt organiczny, płynny nawóz ekologiczny Target do borówek to  całkowicie organiczny produkt polecany przy ekologicznej uprawie borówek.

ZOBACZ

Na dno dołka warto wysypać nieco torfu kwaśnego, aby krzew otrzymał najlepsze warunki. Sposoby na zachowanie właściwego odczynu pH przedstawiliśmy w artykule  SPOSOBY NA ZAKWASZENIE ZIMII POD HORTENSJE, BORÓWKI, ROZODENDRONY I INNE ROŚLINY KWAŚNOLUBNE 

Wykopany dołek o głębokości równej wysokości donicy należy zasypać i lekko docisnąć, aby roślina stabilnie trzymała się w gruncie.

Po posadzeniu borówki amerykańskiej należy dokładnie i obficie podlać glebę i od teraz nawadniać ją regularnie, aby szybciej się przyjęła i zdrowo rosła. 

Na koniec wokół krzewu borówki amerykańskiej warto ściółkować podłoże trocinami, ściółką lub grubą warstwą kory sosnowej.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską? Termin sadzenia borówki wysokiej

Borówki najlepiej sadzić wczesną wiosną, ale możemy tego dokonać także przez resztę sezonu. Borówkę amerykańską sadzić można w różnych terminach uwzględniając aby roślina miała czas ukorzenić się dobrze do jesieni.Nawóz Do Borówek Amerykańskich 2w1 1kg Substral

SPRAWDZONY SKUTECZNY PREMIUM _ NAWÓZ DO BORÓWEK SUBSTRAL

Nawóz „Borówka amerykańska” marki SUBSTRAL to produkt typu 2w1 – z jednej strony obniża pH gleby, a z drugiej nawozi rośliny kwaśnolubne.

ZOBACZ

Gdzie najlepiej posadzić borówkę i jaki odstęp utrzymać od pozostałych roślin?

Jeśli chcemy posadzić kilka krzewów borówki amerykańskiej warto przygotować wystarczająco dużą powierzchnię. Zdowa borówka amerykańska, aby obficie owocowej potrzebuje dużego odstępu między krzewami, aby wzajemnie nie zabieramy sobie składników pokarmowych z podłoża. W zależności od odmian borówki amerykańskiej powinno się zachować około 1,5m odstęp krzewów. Jeżeli w swoim ogrodzie posiadamy silnie rosnące borówki najlepiej odstęp zaplanować na nawet 3m, aby później wygodnie zbierać obfite plony. Odstęp między rzędami zachowujemy w takim samym wymiarze. 

Najlepszym miejscem dla borówki amerykańskiej w ogrodzie będzie takie gdzie dotrze do niej wystarczająca liczba promieni słonecznych, unikać należy miejsc pod drzewami lub po północnej i wschodniej stronie zabudowań. Warto posadzić krzewy w miejscu osłoniętym od wiatru przestronnym i spokojnym. 

Jakie podłoże będzie najlepsze na początek? Jaka gleba dla borówki?

Borówka amerykańska najlepiej rośnie w kwaśnej glebie o pH w okolicach 3,8-4,5. Dodatek kwaśnego torfu, torfu ogrodowego czy kory sosnowej poprawi strukturę gleby i utrzyma optymalne pH. Zapewnijmy roślinom przepuszczalne, dobrze nawodnione podłoże, aby korzenie mogły się rozwijać zdrowo. Kwasowość podłoża jest ważna i warto posadzić ją od razu w przygotowanym podłożu niż później starać się je zakwasić z rośliną posadzoną. 

Sadzenie borówki amerykańskiej to nie tylko proces, ale prawdziwa przygoda ogrodnicza. Z odpowiednią pielęgnacją i uwagą nasze krzewy nagrodzą nas obfitością zdrowych, soczystych owoców. Cieszmy się smakiem i aromatem własnoręcznie uprawianej borówki!

Borówka amerykańska – uprawa, nawożenie, pielęgnacja borówki wysokiej. Z nami zdobędziesz kompleksową wiedzę w każdym zakresie!

Kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską? Cięcie borówki amerykańskiej to ważny etap w pielęgnacji rośliny. Dowiedz się jak zadbać o ten krzew z artykułem PIELĘGNACJA BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ! 

 Czy wiesz jak często podlewać borówkę? Kliknij BORÓWKA AMERYKAŃSKA – UPRAWA aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy tego krzewu owocowego! 

Nie wiesz jaki nawóz będzie najlepszy dla borówki? Sprawdź porady specjalistów w NAWOŻENIE BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ - KIEDY I CZYM NAWOZIĆ? 

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.