W tym artykule dowiemy się, jaki obornik jest najlepszy dla pomidorów oraz jak właściwie dokonywać nawożenia, aby osiągnąć maksymalną wydajność i jakość plonu. Odkryjmy tajniki skutecznej uprawy pomidorów, które pozwolą Ci cieszyć się soczystymi i smakowitymi owocami na swoim własnym ogrodowym podwórku.

kobiece rece trzymaja dwa pomidory na galazkach w doniczce

Spis treści:

Obornik koński, kurzy, bydlęcy i inne. Który obornik granulowany można stosować jako nawóz do pomidorów?

Obecnie oborniki możemy zakupić zapakowane w wygodne worki. Występują pod postacią granulek, a nieprzyjemny zapach został ograniczony. Oborniki suszone nadają się do korzystania w taki sam sposób jak tradycyjne oborniki. Możemy przekopać je z glebą, zrobić gnojówkę z obornika do podlewania roślin -  w taki sam sposób jak gnojówka z pokrzywy. Nawożenie obornikiem granulowanym jest proste i nie sprawia problemów nawet początkującemu ogrodnikowi. Korzystanie ze świeżego obornika niesie ryzyko sprowadzenia szkodników, nasion chwastów oraz chorób roślin.

Dowiedz się więcej i zostań profesjonalnym hodowcom pomidorów Sprawdź POMIDORY W OGRODZIE - ODMIANY, WYSIEW I UPRAWA

Obornik stanowi ważne i cenne źródło składników pokarmowych. Jest bardzo bogaty w pożyteczne pierwiastki takie jak azot, potas, fosfor, a także magnez, wapń, bor  i inne mikroelementy. Pomidory mają wysokie wymagania glebowe. Najlepiej wzrastać będą na glebie bogatej w próchnicę. Pomidory są bardzo wrażliwe na brak lub niedobór fosforu - sytuacja, gdzie poziom pierwiastka spada, pogarsza smak owoców oraz wpływa na niewystarczające wybarwienie.Nawóz Do Pomidorów I Ziół W Płynie 1l Substral

PREMIUM NAWÓZ DO POMIDORÓW W PŁYNIE SUBSTRAL

Produkt do upraw ekologicznych na rynek ogrodniczy Hobby z przeznaczeniem do wszystkich rodzajów warzyw, jeśli chcemy uzyskać ekologiczny produkt.
ZOBACZ

Oborniki mają do zaoferowania bogactwo składników, jednak nie każdy z nich jest takich sam. Rodzaj obornika ma duże znaczenie dla konkretnej uprawy, ponieważ niewłaściwy może jej także zaszkodzić. Np. w przypadku uprawy roślin o krótki okresie wegetacji, takich jak rzodkiewka, obornik kurzy będzie zagrażający - wystąpi ryzyko przenawożenia. 

Obornik kurzy pod pomidory

Nawóz kurzy charakteryzuje się największym stężeniem składników odżywczych - co niekoniecznie jest dobre. Obornik kurzy należy stosować ostrożnie, ponieważ w prosty sposób można dodać go zbyt wiele do podłoża i przenawozić uprawy. Obornik kurzy sprawdza się dla upraw o długim okresie wegetacji.

Czy znasz CHOROBY POMIDORÓW - JAK JE ROZPOZNAĆ I JAK Z NIMI WALCZYĆ? Sprawdź swoją wiedze dzięki naszemu artykułowi!

Obornik koński pod pomidory

Nawóz koński sprawdzi się do zakładania rozsady. Należy pamiętać, aby żadnego obornika nie stosować bezpośrednio przed sadzeniem pomidorów - dotyczy to uprawy w gruncie, jak i pomidorów w doniczkach i pomidorów w szklarni. Każdy świeży obornik zawiera amoniak, który jest toksyczny i może zniszczyć uprawę. Nawóz należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, jednak zwykle robi się to na koniec poprzedniego sezonu. Obornik końskie jest najczęściej używanym obornikiem w polskich ogrodach. Spulchnia i napowietrza glebę. Obornik polecany jest dla roślin lubiących bardziej zasadowe warunki glebowe. Obornik ten często wykorzystywany jest w uprawach szklarniowych. 

Marzysz o własnych pomidorach? Załóż samodzielnie ROZSADA - CO TO JEST I PO CO SIĘ JĄ ROBI? Sprawdź!Obornik Granulowany Koński 5l Biopon

OBORNIK GRANULOWANY KOŃSKI

Polecany w szczególności do zasilania gleby ciężkiej, mokrej i gliniastej. Ma postać trwałego granulatu

ZOBACZ

Obornik bydlęcy do pomidorów

Obornik bydlęcy przyczynia się do stworzenia optymalnych warunków rozwoju roślin. Nadaje się zarówno do uprawy w gruncie jak i w donicach, do roślin uprawnych oraz ozdobnych. Dzięki obniżonej zawartości składników odżywczych jest bezpieczny dla roślin i charakteryzuje się niską możliwością przenawożenia. Należy pamiętać, że posiada on właściwości odkwaszające glebę więc może nie sprawdzić się dla roślin kwasolubnych. Rozwiązaniem jest stosowanie wówczas nawozu zakwaszającego. Problem taki może wystąpić m.in. w uprawie hortensji czy azalii. Obornik Granulowany Bydlęcy 5l Biopon

OBORNIK GRANULOWANY BYDLĘCY

Pełnowartościowy, naturalny i łatwo przyswajalny nawóz produkowany z czystego obornika bydlęcego.

ZOBACZ

Obornik świński  do pomidorów

Ten rodzaj obornika sprawdzi się dla upraw warzywnych, ale nie koniecznie pomidorów. Wykorzystuje się go do uprawy szpinaku, kapusty, zbóż, kalafior, cebuli... Podobnie jak nawóz kurzy jest bardzo zasobny w azot, co nie będzie odpowiednie dla niektórych roślin i może im zagrażać. Tak jak inne oborniki stanowi cenne źródło podstawowych składników pokarmowych, jednak może być także niebezpieczny i spalić rośliny. Polecany na piaszczyste i jałowe ziemie. 

Czy wiesz JAKIE WARZYWA SADZIĆ RAZEM, A JAKICH POŁĄCZEŃ UNIKAĆ? Sprawdź i nie popełnij tych błędów nigdy więcej!Obornik Granulowany Do Ogrodu 20l Biopon

OBORNIK GRANULOWANY DO OGRODU

BIOPON obornik granulowany to silnie skoncentrowany nawóz naturalny, powstały z odchodów drobiu.

ZOBACZ

Który obornik wybrać do uprawy pomidorów?

Najbardziej rekomendowanym obornikiem dla pomidorów uprawianych w gruncie i pod osłonami jest obornik kurzy lub bydlęcy. Najlepiej stosować je w roku poprzedzającym zaplanowaną uprawę - na jesień. Najlepiej, aby obornik taki został przekompostowany w przypadku obornika świeżego. Alternatywnym rozwiązaniem są oborniki granulowane, które nadają się do użytku od razu, pakowane są w poręczne worki i dodatkowo nieprzyjemna woń jest ograniczona. 

ogrodnik w koszuli zbiera czerwone pomidory z krzakow do drewnianej skrzynki

Stosowanie obornika - Jak należy nawozić pomidory obornikiem?

Dla dobra naszego własnego ogródka oraz zdrowia warto jest stosować nawozy mineralne, obornik, biohumus, kompost i inne naturalne nawozy. Regularne nawożenie pozwala na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które rośliny pobierają z gleby. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując obornik jako uzupełnienie do innych nawozów lub umieszczając w pryzmie, co pozwala mu skutecznie wzbogacić składniki odżywcze materiału kompostowego w procesie kompostowania.

Odczyn pH oborników zwykle jest lekko zasadowy, więc należy to brać pod uwagę przy jego wykorzystywaniu. A jaką ziemię lubią pomidory? Zależnie od odmiany, jednak zwykle lekko kwaśną. Warto mieć to na względzie i korzystać z nawozów naturalnych zakwaszających takich jak saletra amonowa. Objawy niedoboru potasu także niekorzystnie wpływają na pomidory, a są nimi słabe wybarwienie oraz mało wyrazisty smak. Siarczan potasu stanowi źródło potasu , który pomoże szybko poprawić ten stan. Zarówno fosfor i potas choć uznaje się je za pierwiastki, które powinno się głównie stosować jesienią - w uprawie pomidorów w gruncie i w szklarni są niezastąpione. 

Jest wiele ciekawych warzyw, które można uprawiać samodzielnie w swoim przydomowym warzywniaku. Sprawdź RODZAJE PAPRYK I PORADY JAK JE UPRAWIAĆ

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.