Skrzydłokwiaty (łac. spathiphyllum) są uważane za łatwe w pielęgnacji dekoracyjne rośliny kwitnące, ale czasami mogą sprawiać trudności, zwłaszcza jeśli nie kwitną tak, jakbyśmy chcieli - egzotycznymi białymi kwiatami na długich łodygach. Dlaczego więc nasz skrzydłokwiat nie kwitnie? Jakie są najczęstsze problemy związane z tą rośliną zieloną, a przede wszystkim, co możemy zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł i rozkwitł w pełni? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać zagadkę braku kwitnienia skrzydłokwiatu i cieszyć się pięknymi kwiatostanami w białym kolorze.

skrzydlokwiat na tle okna

Spis treści:

Uprawa skrzydłokwiatu - Co musisz zrobić aby skrzydłokwiat zakwitł

  1. Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w miejscach o jasnym, rozproszonym świetle. 
  2. Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia.
  3. Skrzydłokwiaty mogą być też atakowane przez szkodniki roślin domowych - mszyca, przędziorek, ziemiórki... 
  4. Fosfor i potas - to składniki, na których obecność powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze nawozu. Jeśli chcemy wspierać zawiązywanie się pąków kwiatowych ich zawartość powinna być większa od zawartości azotu. Nawozy do roślin kwitnących to właśnie te, które zawierają mniej azotu i wspierają zawiązywanie nowych kwiatów. 
  5. Stanowisko dla rośliny powinno być oddalone od działania bezpośrednich promieni słonecznych. Skrzydłokwiat naturalnie występuje w dość cienistych lasach deszczowych środkowej i południowej Ameryki, a więc dobrze radzi sobie w cieniu. Roślina w bezpośrednim słońcu jest narażona na poparzenie delikatnych liści.
  6. Skrzydłokwiat może też nie kwitnąć, jeśli ma ograniczony dostęp do promieni słonecznych. Jeśli roślina ma za mało światła nie uda jej się wytworzyć kwiatostanów, a dodatkowo mogą wystąpić także przebarwienia liści lub wiotczenie tkanek.
  7. Należy utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę pokojową i nie stawiać rośliny w przeciągu.
  8. Roślinę należy podlewać najlepiej odstaną wodą o temperaturze pokojowej. W naturalnym środowisku skrzydłokwiat przyzwyczajony jest, że opady są ciepłe, więc zimna woda może źle wpływać na system korzeniowy rośliny. 
  9. Zbyt niska temperatura otoczenia. Wzrost skrzydłokwiatu znacznie spowalnia, kiedy temperatura spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Aby skrzydłokwiat wytwarzał kwiaty potrzebuje temperatury stałej powyżej 18 stopni, a najlepiej w granicach 20-22. 
  10. Wilgotność powietrza wokół rośliny, to także kluczowy aspekt jej rozwoju. Nie powinno stawiać się ich np. w towarzystwie grzejnika. Pochodzenie z ciepłych lasów Amazonii sprawia, że suchość powietrza ma bardzo niekorzystny wpływ na uprawę tej rośliny.

Czy zauważyłeś niepokojące przebarwienia podłoża w roślinach domowych? Sprawdź JAK POZBYĆ SIĘ PLEŚNI W DONICZCE Z KWIATAMI DOMOWYMI? BIAŁY NALOT NA ZIEMI - ZLIKWIDUJ GO Z NAMI!

Skrzydłokwiat nie kwitnie - Najczęstsze błędy w pielęgnacji skrzydłokwiatu

Jak często podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat lubi wilgotne środowisko, dlatego należy podlewać go przeważnie co 7 dni. Ziemia w doniczce nigdy nie powinna być przesuszona. Zbyt suche podłoże nie sprzyja rozwojowi kwiatostanów. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami, możemy jednak doprowadzić, aby wierzchnia warstwa gleby nieco przeschła - mokre środowisko także nie sprzyja wzrostowi i kwitnieniu skrzydłokwiatu. 

Należy używać miękkiej wody do podlewania skrzydłokwiatu. Podłoże nie może jednak być bardzo mokre. Sprzyjać to będzie rozwojowi chorób i szkodników, np. ziemiórek. Dodatkowo kiedy podłoże zostanie przelane może to doprowadzić do gnicia korzeni i liście mogą żółknąć. Wówczas jeśli nie pomogło okresowe przesuszenie skrzydłokwiatu, konieczne do reanimacji skrzydłokwiatu jest usunięcie chorych wygniłych korzeni. Skrzydłokwiat po prostu wyciągamy z doniczki, oczyszczamy i oglądamy każdy korzonek, usuwając te które wyglądają na chore i uszkodzone. Następnie należy przesadzić roślinę do świeżego podłoża i unikać ponownego przelania.

Odpowiednia gospodarka wodna jest kluczowa w pielęgnacji roślin domowych oraz ogrodowych Sprawdź JAK CZĘSTO PODLEWAĆ MONSTERĘ? MONSTERA DELICIOSA - PIELĘGNACJA

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat nie jest trudny w uprawie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Skrzydłokwiat jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie środowisko jest ciepłe i wilgotne. Naturalnie roślina ta rośnie w lasach deszczowych, więc wilgotność powietrza ma duże znaczenie w jej uprawie. Należy zadbać, aby warunki domowe były zbliżone do nich. Wówczas roślina będzie rosła i obficie kwitła. Warto zraszać roślinę, co jakiś czas, aby liście skrzydłokwiatu nie obsychały i nie marszczyły się. Przy niskiej wilgotności powietrza liście skrzydłokwiatu mogą obsychać na końcówkach na brązowy kolor. 

Wierzchnia warstwę liście warto przecierać niekiedy chusteczkami pielęgnacyjnymi. Zapewniają one piękny połysk podbijający efekt dekoracyjnych liści tej rośliny doniczkowej. Dodatkowo chusteczki te zazwyczaj nasączone są specjalnym nawozem dolistnym, który odżywia roślinę. Jeśli mamy dom pełen kwiatów, jedna taka chusteczka wystarcza na wytarcie więcej niż jednej rośliny o zielonych liściach. 

Należy pamiętać, że skrzydłokwiaty mogą być atakowane przez szkodniki typowe dla roślin doniczkowych - miseczniki, wełnowce, ziemiórki, mszyce i inne. Regularni należy kontrolować roślinę na obecność szkodników oraz chorób i w razie konieczności użyć środków ochrony roślin dedykowanym sytuacji. Jeśli twoje rosliny domowe zostały zaatakowane przez ziemiórki sprawdź ZIEMIÓRKI – JAK SIĘ POZBYĆ ZIEMIÓREK W KWIATACH DONICZKOWYCH? ZWALCZ MAŁE CZARNE MUSZKI NIE OWOCÓWKI Z ROŚLIN DOMOWYCH

Czym nawozić skrzydłokwiat, aby obficie kwitł?

Dopóki roślina nie wytwarza kwiatów warto stosować nawóz do roślin zielonych. Możemy zasilać roślinę nawozem w płynie, ponieważ forma ta będzie dużo lepiej przyswajalna. Odżywka taka zapewni intensywny kolor zielonych liści nie tylko skrzydłokwiatu, ale i innych roślin domowych. Nawóz dla roślin o zielonych liściach można zakupić w sklepie lub przygotować samodzielnie na bazie innych roślin i ekstraktów z nich. Nawozu, w zależności od jego intensywności działania, używamy 1-2 razy w miesiącu.

W fazie kwitnienia, kiedy zaobserwujemy pierwszy pąk, nawóz do roślin zielonych warto zastąpić nawozem dla roślin kwitnących. Nawóz stosujemy zazwyczaj co 7 dni. Sprawdź JAK NAWOZIĆ ROŚLINY DONICZKOWE? PRAKTYCZNE PORADY i dowiedz się jak poprawnie dozować nawozy płynne i posypowe!

Jak rozmnożyć skrzydłokwiat? Dekoracyjne rośliny domowe do doniczki

Skrzydłokwiat dobrze radzi sobie jako roślina domowa. Aby rozmnożyć skrzydłokwiat nie potrzeba specjalistycznych umiejętności. Wystarczy, że podczas przesadzania rośliny dokonamy podziały jej bryły korzeniowej. Do dyspozycji ogrodniczy mają szeroki wachlarz odmian rośliny jednak najpopularniejsze z nich to:

  • Skrzydłokwiat Wallisa - osiągający rozmiary do 0,5m.
  • Skrzydłokwiat kwiecisty - osiągający od 0,5m do nawet 80 cm.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się nawozy ekologiczne, które możemy przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Sprawdź NAWÓZ ZE SKÓREK BANANÓW. SKÓRKA OD BANANA JAKO NAWÓZ - DO JAKICH ROŚLIN STOSOWAĆ NAWÓZ Z BANANA.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.