Nie wiedzieć czemu przyjęło się sądzić, że wszelkiego rodzaju rośliny wystarczy nawozić tylko i wyłącznie wiosną. Oczywiście to właśnie na tę porę roku przypada główne zasilanie drzew i krzewów ozdobnych oraz warzyw i owoców. Jednak niektóre gatunki warto dodatkowo wspomóc po upływie kilku miesięcy od pierwszego nawożenia. Czerwiec jest na to idealnym czasem. Dlatego podpowiadamy, jak nawozić rośliny w ogrodzie latem i oczywiście, których z nich to dotyczy.

Nawożenie pogłówne

Zanim w sklepie ogrodowym zakupimy pierwszy lepszy nawóz warto pamiętać, że o tej porze roku najlepiej sprawdzają się naturalne środki i nawozy. A to dlatego, że są nieszkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi oraz zwierząt, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy zbieramy pierwsze owocowe i warzywne plony. Poza tym, możemy nimi zasilać również gleby słabe i piaszczyste. Wówczas nawozy wpływają na wzrost próchnicy i pobudzają rozwój mikroflory. A jeśli zależy nam na wzmocnieniu warzyw i kwiatów warto sięgnąć po biuhumus - preparat będący produktem ubocznym procesu trawienia roślin przez dżdżownice kalifornijskie. Na opakowaniach tego rodzaju substancji znajdziemy informacje na temat sposobów właściwego stosowanie, w tym zalecanej dawki. W większości przypadków określa się ją w przedziałach wartości minimalnej i maksymalnej. Co istotne pierwsza z nich dotyczy ziem piaszczystych, z kolei dawka maksymalna gleb żyznych.

Biohumus Natural Uniwersalny 1l Biopon

Rośliny, które warto zasilić latem

Różne rośliny mają różne wymagania. Stąd też część z nich do prawidłowego wzrostu potrzebuje dodatkowego zasilania, właśnie w ciągu lata - najlepiej w czerwcu i lipcu. Nawożenie pogłówne w sierpniu mogłoby im natomiast zaszkodzić. Naturalne środki i nawozy warto zastosować na trawnikach, roślinach hodowanych w donicach, które rosną w niewielkiej ilości ziemi, roślinach rabatowych kwitnących latem, jak i jesienią. Poza tym, zasilenie jest konieczne w przypadku krzewów i drzew formowanych, gdyż ich wzrost ze względu na systematyczne przycinanie jest przyspieszony praz gatunków przycinanych po pierwszym kwitnieniu (dzięki temu zakwitną po raz kolejny). Wreszcie nawożenie pogłówne wspomoże młode i stare krzewy kwitnące, np. hortensje, azalie, a także drzewa i krzewy liściaste i iglaste.