Na ogrodniczym rynku znajdziemy wiele odmian tychże kwiatów, które różnią się od ciebie głównie kolorem, a czasem kształtem. Jeśli dodamy do tego fakt, że hortensje nie są zbyt wymagające już nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić pierwsze sadzonki, a tym samym rozpocząć przygodę z uprawą tych wyjątkowych roślin. Zanim jednak to nastąpi sprawdźmy, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja od momentu zakupu małych krzaczków.

piekne duze kwitnace niebieski hortensje zblizenie na kwiaty

Spis treści

Stanowisko i gleba dla hortensji ogrodowej

Optymalne warunki do uprawy hortensji ogrodowej (hydrangea macrophylla) stwarzają miejsca dość dobrze nasłonecznione, ewentualnie półcieniste. Duża ilość promieni słonecznych wpływa bowiem na obfite kwitnienie tychże roślin oraz intensywny kolor kwiatów. Kluczową rolę odgrywa także gleba. O ile po wsadzeniu sadzonek, sama pielęgnacja nie jest kłopotliwa, o tyle krzewy mają spore wymagania właśnie co do ziemi. Idealnie, gdy jest ona żyzna, próchnicza, kwaśna o pH od 4,5 do 5,5. W przypadku podłoża o odczynie zasadowym można wspomagać się kwaśnym torfem. Odradza się natomiast sadzenie hortensji na glebach ciężkich, gliniastych.

Hortensje to piękne kwiaty, które są ozdobą wielu ogrodów. Ciężko się zdecydować na jedną odmianę  - sprawdź TOP 10 HORTENSJI NAJPIĘKNIEJSZE HORTENSJE i wybierz odmianę idealną!

Kiedy sadzić hortensję ogrodowa? Uprawa

Pamiętać należy o zaplanowaniu hortensji w odpowiednim miejscu. Należy sadzić je w słonecznych lub półcienistych miejscach, ponieważ słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu. Miejsce powinno być także osłonięte od silnych wiatrów, ponieważ hortensja ogrodowa jest wrażliwa, nie tylko na odczyn podłoża, ale także na przymrozki i przeciągi. Sadzonki zakupione w sklepach ogrodniczych lub szkółkach, które mają dobrze wykształcony system korzeniowy możemy posadzić już początku sezonu, aż do września. 

To jedna z najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej, a na pewno najbardziej kolorowa! Spójrz na te niasamowite kwiaty HORTENSJA DEUTSCHLAND – HORTENSJA TĘCZOWA

Podlewanie - Jak podlewać hortensję?

Niewiele osób wie, że nazwa „hortensja” oznacza “wodny krzew”, co samo przez się wskazuje nam, że do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje dużo wody. Pod tym względem dobrze czuje się na stanowiskach lekko zacienionych, gdzie łatwiej utrzymać wilgoć gleby. Jeśli jednak zależy nam na pięknych, dużych kwiatach, w związku z czym na uprawę wybieramy dobrze nasłonecznione miejsce, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jest to szczególnie istotne w okresie suszy.



Nawóz Do Hortensji 1kg Biopon

NAWÓZ DO HORTENSJI

Wieloskładnikowy nawóz mineralny przeznaczony do nawożenia hortensji.

ZOBACZ

Nawożenie hortensji - Jaki nawóz dla hortensji?

W pielęgnacji hortensji ważnym zabiegiem jest nawożenie , które powinno powtarzać się od dwóch do trzech razy w ciągu sezonu. Chodzi o to, by dostarczyć roślinie składniki pokarmowe umożliwiające właściwy wzrost i rozwój. Nawóz do hortensji powinien stanowić kompozycję makro- i mikroelementów wspomagających proces tworzenia się zawiązków kwiatów i liści. Dzięki azotowi, potasowi i fosforowi roślina będzie zaś intensywnie kwitła przez całe lato. 

Terminy nawożenia mogą być zależne od konkretnej odmiany i warunków atmosferycznych – sprawdź KIEDY ZACZYNAMY NAWOZIĆ HORTENSJĘ? 

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji? Różne gatunki hortensji w ogrodzie

Kwiaty hortensji ogrodowej są kuliste. Kolor na jaki mogą zakwitnąć definiuje odmiana jaką decydujemy się uprawiać oraz pH gleby. Generalnie odcienie różowe, czerwone i ciepłe uzyskamy kiedy odczyn podłoża będzie zasadowy. Błękitny i fioletowy kolor kwiatów oznaczają, że podłoże jest kwasowe, czyli jego pH wynosi mniej niż 7. Aby zmienić pH podłoża możemy skorzystać ze specjalnych nawozów lub innych środków do zakwaszania lub wapnowania.

Ważne, aby nie przesadzić z odczynem pH gleby w żadną stronę, ponieważ nie jest to zdrowe dla tych roślin. Zbyt zasadowy odczyn gleby może spowodować, że liście hortensji ogrodowej zaczną żółknąć.Hortensja ta ma dość spore wymagania glebowe. 



Nawóz 100 dni do hortensji 1kg SUBSTRAL

NAWÓZ PREMIUM DO HORTENSJI

Unikalny nawóz do hortensji, specjalna formuła 2w1 - nawozi i zakwasza jednocześnie.
ZOBACZ

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Pielęgnacja hortensji ogrodowej

Pierwsza z przyczyn może być nieprawidłowe cięcie hortensji. W przypadku hortensji ogrodowej należy przeprowadzać cięcie odmładzające raz na kilka lat. Po przekwitnięciu, pod koniec lata możemy wyciąć kwiatostany, ale bardzo ostrożnie, najlepiej z bardzo krótką łodyżką, aby nie ściąć przypadkiem zawiązanego pączka na kolejny rok. 

Nadal nie wiesz DLACZEGO HORTENSJA NIE KWITNIE? Sprawdż 5 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW W UPRAWIE HORTENSJI 



Nawóz Granulowany Do Hortensji 1kg Target

NAWÓZ DO HORTENSJI

Nawóz granulowany do hortensji z mikroskładnikami, jest nawozem WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe oraz mikroskładniki.
ZOBACZ

Hortensja ogrodowa - Jak ciąć? Jak przycinać hortensję?

Zasady przycinania nie tylko hortensji, ale wszystkich ozdobnych roślin, wyznaczane są przez sposoby kwitnienia na pędach. Wyróżniamy kilka rodzai hortensji:

  • hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, 
  • hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, 
  • hortensja pnąca kwitnie na pędach zeszłorocznych,
  • hortensja piłkowana kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Cięcie hortensji w przypadku hortensji bukietowej może obywać się wczesną wiosną, ponieważ każdego roku na początku sezonu wytwarza ona nowe pąki kwiatowe, z których rozwijają się stożkowate kwiatostany. Krzewy hortensji ogrodowej, a także pnącej i piłkowanej, zawiązują pąki kwiatowe u schyłku poprzedniego sezonu. Nie wymaga przycinania. Najlepiej raz na parę lat przeprowadzić cięcie odmładzające, natomiast chore i uszkodzone części rośliny usuwać na bieżąco.

Sprawdź TOP 5 HORTENSJI OGRODOWYCH -wybierz hortensje ogrodową na swoją działkę 

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Najlepszym rozwiązaniem, aby zabezpieczyć hortensję jest kopczykowanie z wykorzystaniem kory, aby system korzeniowy nie był przemarznięty. Zimy w naszym klimacie nie są na tyle mroźne, ale trzeba było zabezpieczać także nadziemną część rośliny. W razie bardzo silnych przymrozków można wykorzystać agrowłókninę. Rośliny młode lepiej mimo wszystko zabezpieczyć. Okrywanie ustalane powinno być także w zależności od gatunku - są odmiany zupełnie mrozoodporne, ale duża część rodziny hortensjowatych jest bardzo wrażliwa na mróz. Świeży opały śnieg także chroni roślinę przed zmarznięciem - dopiero śnieg mokry i ciężki staje się dla niej zagrożeniem. Uszkodzone w taki sposób gałęzie, należy przyciąć na początku sezonu.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.