Hortensja bukietowa, czyli Hydrangea paniculata, to niezwykle popularny kwiat, który jest coraz częściej spotykany w naszych ogrodach. Mimo tego, że dawniej uchodził za niezbyt wyszukany, to obecnie powraca do łask, czemu ciężko się dziwić. Jakie są zatem najpiękniejsze i najpopularniejsze hortensje bukietowe do ogrodu? Jak wyglądają i czym się charakteryzują? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu

Hortensja bukietowa - charakterystyka gatunku i praktyczne porady

Hortensja przywędrowała do naszego kraju z Chin i z Japonii. Naturalnie występuje ona w ciepłych obszarach w Azji. Te przepiękne kwiaty są stosunkowo łatwe w uprawie i w pielęgnacji, a oprócz tego możemy wybierać spośród masy odmian – na świecie istnieje około 70 gatunków hortensji. Występuje ona w całej gamie kolorów, kształtów kwiatostanów i nie tylko. Mało tego, roślina ta może mieć również różną wielkość - od małych egzemplarzy, idealnych do doniczek, po takie, które osiągają nawet 3 metry. Wszystko to daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji każdego ogrodu. Sama hodowla i pielęgnacja hortensji bukietowych nie przysparza wielu problemów. Należy dla niej znaleźć słoneczne i ciepłe stanowisko. Roślina lubi glebę przepuszczalną, żyzną i lekko kwaśną. Ważne jest regularne podlewanie i używanie odpowiednich preparatów, a więc nawozów organicznych oraz z dodatkiem wapnia. Co istotne, hortensja nie wymaga okrywania na zimę - doskonale radzi sobie w chłodniejszych warunkach. Jesienią jej liście stają się na jakiś czas żółte, zaś na zimę roślina je zrzuca. Hortensja bukietowa późno kwitnie.

Wybrane dla Ciebie

TOP 10 Hortensji, czyli najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej

  • Hortensja Dwukolorowa ‘Vanille Fraise‘

Ta wyjątkowa roślina wiechowata o charakterystycznych stożkowatych, dekoracyjnych i dużych kwiatostanach przypadnie każdemu do gustu. Kwiaty pojawiają się na niej w ogromnych ilościach. Początkowo są one białe, z czasem zmieniają z kolei kolor na różowy, a na końcu na czerwony. Hortensja Dwukolorowa posiada sztywne, wyprostowane pędy bordowe, które podczas kwitnienia nieco rozchylają się na boki. Dzieje się tak pod wpływem ciężaru kwiatostanów. Roślina będzie odpowiednio się rozwijać zarówno na słonecznych stanowiskach, jak i na lekko zacienionych. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej sprawdzi się umiarkowanie wilgotne, próchniczne, o lekko kwaśnym pH. Zachwyca ona od lipca aż do października. ‘Vanille Fraise’ dorasta do 2,5 m wysokości. Zasadzając ją, warto zastosować ściółkowanie korą sosnową. Roślina będzie ładnie wyglądać zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych roślin.

Hortensja Dwukolorowa Vanille Fraise

  • Hortensja Tęczowa ‘Deutschland’

Ta wyjątkowa hortensja ogrodowa przykuwa spojrzenia m.in. ze względu na wspaniałą kolorystykę. Kwiaty mienią się różnymi kolorami i w zależności od kwaśności gleby mogą posiadać barwę od fioletowo-różowej po czerwono-różową. Średnica okrągłych kwiatostanów dochodzi nawet do 20 cm. Roślina osiąga 1,5 metra wysokości i jest rozłożysta. W przeciwieństwie do hortensji wiechowatej, ta posiada kulisty pokrój. Dzięki dużym, ciemnozielonym, błyszczącym liściom, całość prezentuje się masywnie. Roślina komponuje się z krzewami liściastymi, ale również samodzielnie. Posiada ona małe wymagania, dlatego też jest bezproblemowa w hodowli. Można ją zasadzać także w pojemnikach i w donicach. Hortensja Tęczowa ‘Deutschland’ kwitnie od początku lata aż do początku jesieni.

Hortensja Tęczowa Deutschland

  • Hortensja ognista ‘Hot Red’

Każda osoba szukająca hortensji w wyrazistym i zdecydowanym kolorze będzie na pewno zachwycona tą odmianą. Śliczne i dorodne kwiatostany posiadają kulisty kształt, są lekko wzniesione, a ich średnica może dochodzić nawet do 20 cm. Intensywna czerwień ubarwia każdy ogród. Kwiaty można ścinać i wsadzać do wazonu. Hortensji ognistej używa się często w kwiaciarniach do tworzenia różnych innych bukietów. Kiedy zasadzamy ją w ogrodzie, w którym gleba nie jest szczególnie kwaśna, to kwiaty mogą posiadać barwę czerwono-różową. Dobrze wybrać dla niej stanowisko pół-cieniste lub słoneczne osłonięte od wiatru. Roślina może dorastać do 1,2 m wysokości i jest rozłożysta. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście, które są masywne. Liczne kwiaty tworzą piękne i pokaźne bukiety, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Hortensja ognista ‘Hot Red’ kwitnie od lipca do października.

Hortensja ognista Hot Red

  • Hortensja niebieska ‘Nikko Blue’

Niebieskie hortensje to prawdziwy hit! Każda osoba poszukująca prawdziwie niebieskich kwiatów, będzie zachwyconą tą odmianą. Hortensja Nikko Blue charakteryzuje się intensywnie niebieskimi kwiatostanami, które osiągają średnicę dochodzącą do około 20 cm. Wyglądają one jak niebieskie kule zbudowane z pojedynczych, dekoracyjnych kwiatów. Ciemnozielone, błyszczące liście sprawiają, że całość prezentuje się masywnie. Hortensja niebieska ‘Nikko Blue’ dorasta do około 1 m wysokości. Jeśli chodzi o szerokość, to również osiąga ona około 1 m. Grube, delikatnie czerwone pędy ładnie dopełniają całość. Roślina intensywnie kwitnie, a duże i kuliste kwiatostany przyciągają uwagę. W zależności od pH gleby, kwiaty mogą się przebarwiać na nieco delikatniejszy kolor - dochodzący nawet do pudrowego różu. Żyzna i próchnicza ziemia oraz osłonięte od wiatru stanowisko pół-cieniste to optymalne warunki dla tej rośliny. Hortensja niebieska jest łatwa w uprawie. Kwitnie ona latem i jesienią.

Hortensja niebieska Nikko Blue

  • Hortensja Dębolistna ‘Burgundy Czerwona’

Jest to jedna najpiękniejszych hortensji dębolistnych. W Polsce jest jeszcze mało popularna, aczkolwiek cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na oryginalny wygląd. Ciemnozielone duże, błyszczące liście osiągają 20 cm długości i jesienią przebarwiają się na czerwono, pięknie przyozdabiając ogród, co jest ewenementem. Jej liście przypominają kształtem liście dębu, o czym sama nazwa mówi. Na bokach posiadają one wcięcia. Hortensja Dębolistna ‘Burgundy Czerwona’ dorasta do około 1,5 metra wysokości i osiąga podobną szerokość. Kwiatostany są stożkowe i obfite o długości około 30 cm. Rozwijają się one od lipca do sierpnia. Piękna, delikatna biała barwa z czasem zmienia się na czerwoną. Ten gatunek hortensji zdobi ogród przez długi czas, gdyż liście opadają przeważnie na początku grudnia. Roślina kwitnie latem. Preferuje ona glebę próchniczą, o lekko kwaśnym odczynie oraz pół-cieniste stanowisko. Młodsze egzemplarze dobrze jest okrywać na zimę.

Hortensja Dębolistna Burgundy Czerwona

  • Hortensja ‘Pink Anabelle’

Odmiana ta została wyhodowana w stacji badawczej North Carolina State University przez dr. Toma Ranneya. Wymagała ona licznych eksperymentów oraz wsadzenia w przedsięwzięcie masy wysiłku. Hortensja krzewiasta ‘Pink Anabelle’ dorasta do 1,2 m wysokości. Kwiaty w początkowej fazie rozwoju posiadają intensywny, różowy kolor, który z czasem jaśnieje. Podstawowa wersja Annabelle o białych kwiatach przykuwa uwagę. Hortensja różowa, a więc ‘Pink Anabelle’ charakteryzuje się całkiem dużymi, niemal niezauważalnie ząbkowanymi zielonymi liśćmi oraz pięknymi, ogromnymi kwiatostanami o kształcie kuli. Mogą one osiągać nawet 30-40 cm średnicy. Roślina zakwita najczęściej pod koniec czerwca i kwitnie nieprzerwanie aż do przymrozków. Hortensja ta najlepiej rozwija się na glebach żyznych i próchniczych.

  • Hortensja ‘Polar Bear’

Ta odmiana hortensji wyróżnia się ogromnymi, białymi kwiatostanami, które różowieją w trakcie kwitnienia. Kwiatostany osiągające nawet 30-40 cm długości. Co ciekawe, na samym początku kwiaty są lekko zielonkawe, a z czasem zyskują piękną, białą barwę o seledynowych wierzchołkach. Pędy są sztywne i wyprostowane, zwieńczone ciężkimi wiechami. Roślina osiąga około 2 m wysokości i szerokości. Hortensja ‘Polar Bear’ kwitnie niezwykle obficie. Kwitnie ona w lipcu aż do października. Będzie ładnie się prezentować pojedynczo, zarówno w małych, jak i w ogromnych ogrodach. Odmiana ta wygląda wprost zjawiskowo, dlatego też dobrze jest to wykorzystać. Lubi ona żyzną glebę, bogatą w składniki odżywcze.

Hortensja Miś Polarny Pola Bear

  • Hortensja Biało Czerwona Pinky Winky Sadzonki

Jedna z piękniejszych odmian wśród wszystkich hortensji bukietowych. Roślina ta jest krzewem dorastającym do 1,5 m i osiągającym podobną średnicę. Jej pędy są sztywne, wyprostowane, ale podczas kwitnienia nieco rozchylają się na boki, Największą ozdobą są kwiaty płonne i płodne zebrane w duże stożkowe kwiatostany - początkowo czysto białe, w miarę kwitnienia zmieniające kolor na czerwony. Hortensja ta kwitnie bardzo obficie od końca lipca. Kwiatostany utrzymują się aż do połowy stycznia, po czym odpadają.

Hortensja Biało Czerwona Pinky Winky Sadzonki

  • Hortensja You&Me Romance

Odmiana hortensji należąca do grupy You&Me jest wyjątkowa. Charakteryzuje się pięknymi, bardzo dużymi, pełnymi kwiatami. Roślinę wyselekcjonowano w Japonii, następnie pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, by w końcu sprowadzić ją do Europy. Zwarty pokrój, wysokość osiągająca 1,2 m i średnica o podobnych wymiarach sprawiają, że Hortensja You&Me Romance pięknie prezentuje się pojedynczo. W zależności od pH gleby, kwiaty mogą posiadać barwę różową, ciemno-różową lub niebieską. Można je ścinać i wsadzić do wazonu lub tworzyć z nich bukiety. Całość prezentuje się wyjątkowo i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Roślina kwitnie od końca kwietnia aż do przymrozków. Jest ona mrozoodporna.

Hortensja You&me Romance

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

  • Hortensja Bukietowa ‘Limelight’

Hortensja ‘Limelight’ to jedna z najpiękniejszych roślin w pełni lata. Wyjątkowe, duże, stożkowe, pachnące kwiaty o kolorze limonkowym są wyjątkowe. Urzekają one od pierwszego spojrzenia. Wiechowate kwiatostany są liczne, początkowo zielone, z czasem cytrynowe, aż po delikatnie białe. Obfite kwitnienie trwa od połowy lipca aż do października. Ogromne kwiatostany osiągają nawet 30 cm. Pojawiają się na krzewie w połowie lipca i wówczas też posiadają niespotykaną barwę cytrynowo żółtą. Późnym latem kwiaty delikatnie różowieją. Hortensja ‘Limelight’ dorasta do 2-3 metrów.

Hortensja Bukietowa Limelight