Gdy jesień ukazuje swoje złote liście, a zima powoli wkroczyła w nasze życie, świat przyrody przechodzi niezwykłą przemianę. Ptaki, które przez cały rok cieszyły nas swoim śpiewem i obecnością, zaczynają teraz potrzebować naszej pomocy, szczególnie w zakresie żywienia. To wspaniały czas, aby zbliżyć się do tych kolorowych istot, które dzielą z nami naszą planetę. Karmniki dla ptaków stają się naszym mostem do kontaktu z dziką przyrodą w chłodne wieczory i ułatwiają dostęp ptakom do pożywienia w okresie, gdy zapasy są ograniczone. Połączmy naszą pasję do ogrodu z troską o ptaki w tym ciężkim dla nich czasie. Razem wybierzmy karmnik do ogrodu i na balkon!

transparentny karmnik obok pudełko z książeczką i instrukcją

Spis treści:

Karmniki dla ptaków to nie tylko ozdoba naszych ogrodów czy balkonów, to także kropla ratunku dla dzikich ptaków w obliczu trudnych warunków, jakie niesie ze sobą jesień i zima. Wartość tych skromnych konstrukcji w ekosystemie oraz dla nas, ludzi, jest trudna do przecenienia.

Ptaki stanowią integralną część naszego ekosystemu. Są nie tylko źródłem niezwykłej piękności i wdzięku, ale pełnią także kluczową rolę w zachowaniu równowagi przyrodniczej. Wysoko w koronach drzew czy nad naszymi głowami na niebie, ptaki są żywym dowodem na to, że przyroda jest pełna nieoczekiwanych cudów. Niesione na skrzydłach wiatru, przynoszą ze sobą nasze nadzieje i marzenia, jednocześnie pomagając w utrzymaniu zdrowia naszych ekosystemów.

Po co dokarmiać ptaki na zimę?

Gdy dni stają się krótsze, a temperatury spadają, dostęp do pożywienia staje się wyjątkowo trudny dla dzikich ptaków. To tutaj wkraczają karmniki. Pełnią one niezwykle ważną rolę w życiu tych skrzydlatych istot na wiele sposobów. W okresie jesienno-zimowym, wiele gatunków ptaków ma ograniczony dostęp do naturalnych źródeł pożywienia, takich jak owady i nasiona. Karmniki stają się dla nich źródłem cennych kalorii, które pomagają przetrwać trudne chwile. Poprzez tworzenie karmników, przyciągamy różnorodność gatunków ptaków do naszych przestrzeni, co przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności naszego otoczenia. Te różnorodne gatunki ptaków pomagają kontrolować populacje owadów i innych szkodników, wspierając tym samym zdrowie naszych ogrodów i lasów. Dla niektórych gatunków ptaków, nasze karmniki są oazą w trakcie ich wędrówek. Zapewniają one nie tylko pożywienie, ale także miejsce do odpoczynku w długiej i męczącej podróży.Karma dla Ptaków Dziko Żyjących 4kg

NATURALNA KARMA DLA PTAKÓW

Mieszanka wielu zbóż w plastikowym wiaderku.

Sprawdź naszą ofertę

Gdzie powiesić karmnik dla ptaków?

Nie wiesz gdzie wieszać karmnik na ziarno? Podpowiadamy! Wybór miejsca, gdzie umieścimy karmnik, ma kluczowe znaczenie. Dla ptaków ważna jest zarówno łatwa dostępność, jak i bezpieczeństwo w okolicy karmnika. Starajmy się unikać miejsc, gdzie koty lub inne drapieżniki mogą łatwo zdobyć dostęp do ptaków na karmniku. Również upewnijmy się, że miejsce jest wolne od innych potencjalnych zagrożeń, takich jak szkodniki. Różne gatunki ptaków mają różne preferencje dotyczące lokalizacji karmników. Np. wróble lubią karmniki umieszczone blisko drzew lub krzewów, gdzie mogą schronić się przed drapieżnikami, podczas gdy sikorki lubią karmniki zawieszone na gałęziach. Warto dostosować nasz karmnik do potrzeb konkretnych gatunków, które chcemy przyciągnąć. 

Tworząc i umieszczając karmnik w odpowiednim miejscu, nie tylko pomagamy ptakom, ale także otwieramy drzwi do fascynującego świata obserwacji ptaków w naszym własnym podwórku lub na balkonie. To niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, które pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić dziką przyrodę w naszym otoczeniu.Karmnik Transparentny Gardenowo

LEKKI, PRZEZROCZYSTY KARMNIK DO OBSERWACJI PTAKÓW

Karmnik dzięki swojej przezroczystej formie jest jedynym tak zachwycającym produktem na rynku.

ZOBACZ

Kiedy powiesić karmnik dla ptaków?

Karmniki można zawiesić przez cały rok. Ptaki korzystają z nich nie tylko zimą, ale także w innych porach roku, szczególnie w okresach, kiedy dostępność naturalnego pożywienia może być ograniczona, np. wiosną podczas migracji lub latem, kiedy ptaki karmią młode.

Jesień i zima są szczególnie dobre, aby zawiesić karmnik. W miarę jak temperatura spada, a dostępność pożywienia na zewnątrz staje się ograniczona, karmnik może stać się życiodajnym źródłem pożywienia dla ptaków. Pamiętaj jednak, że raz zawieszony karmnik powinien być zaopatrywany regularnie, aby nie zawieść ptaków, które na niego liczą.Karma dla Ptaków Dziko Żyjących 2,5kg

NATURALNA KARMA DLA PTAKÓW

Mieszanka wielu zbóż w plastikowym wiaderku.

Skład: pszenica, owies, sorgo, proso, słonecznik, kukurydza, peluszka, groch i inne nasiona zbóż i roślin oleistych

Sprawdź naszą ofertę

Karmniki dla sikorek? Karmnik dla wróbli? Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Karmniki dla ptaków nie przyjmują jednego standardowego kształtu czy rozmiaru. Istnieje wiele różnych rodzajów karmników, z każdym z nich wiążą się różne zalety i wady. Wybór odpowiedniego karmnika to kluczowy krok w stworzeniu gościnnego środowiska dla dzikich ptaków. Karmnik dla sikorek czy wróbli na pewno miałby inne wymagania niż taki dla gołębi. Wszystko zależy od tego kogo chcemy dokarmiać - to jak duże będzie zwierze jest kluczową kwestią. Ważne jest także to gdzie chcemy umiejscowić nasz karmnik - ma to być karmnik na balkon czy do ogrodu, a może karmnik na taras? Który karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu będzie najlepszy?

 • Karmniki w formie platformy stojaka, 
  to proste konstrukcje z płaską powierzchnią, na której można umieścić pożywienie dla ptaków. Są one idealne dla gatunków, które nie są skłonne do siadania na zamkniętych lub ciasnych przestrzeniach. Zaletą platform jest łatwość dostępu do pożywienia przez ptaki o różnych rozmiarach i kształtach dziobów. Jednak mogą one być mniej skuteczne w przypadku dużych ptaków lub w okolicach, gdzie często pada deszcz.
 • Rury, Karmniki w formie rur
  zwane również karmnikami typu tuba, są doskonałe dla ptaków o mniejszych rozmiarach i dziobach, takich jak sikorki czy jemiołuszki. Dzięki swojemu wąskiemu kształtowi, te karmniki zapewniają pożywienie z minimalną stratą przez rozsypywanie. Niestety, większe ptaki lub te z dłuższymi dziobami mogą mieć trudności z dostępem do pożywienia w tego rodzaju karmnikach.
 • Kosze, Karmniki w formie koszy
   wykonane są z plecionki, co pozwala na umieszczenie w nich różnych rodzajów pożywienia, takich jak owoce, orzechy czy nasiona. Są one atrakcyjne estetycznie i stanowią ciekawy element dekoracyjny na balkonie czy w ogrodzie. Jednak nie są tak odporne na warunki atmosferyczne jak niektóre inne rodzaje karmników, co może wpłynąć na ich trwałość.
 • Domki dla ptaków
  Karmniki w formie małych domków z otworami dla ptaków to nie tylko źródło pożywienia, ale także schronienie w trudnych warunkach. Takie karmniki stanowią idealne miejsce dla ptaków, które potrzebują ochrony przed chłodem czy drapieżnikami. Jednakże, niektóre gatunki ptaków mogą wydawać się nieco nieśmiałe wobec tej konstrukcji.
 • Karmnik dla ptaków na nodze
  Karmniki dla ptaków na nodze to dobre rozwiązanie kiedy nie posiadamy drzew lub innej architektury ogrodeowej nadającej się do zawieszenia wiszącego karmniku dla ptaków. Decydując się na karmnik dla ptaków na nodze należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu i stabilnym zamontowaniu go w ziemii, tak aby przy podmuchu wiatru nie ucierpiały ptaki, karmnik, osoby trzecie, a także aby nie zrobił się niepotrzebny bałagan na podwórku.

KARMNIKI PLASTIKOWE, TRANSPARENTNE

ZOBACZ KARMNIKI DLA PTAKÓW

Jak dbać o karmnik? Jak czyścić karmnik dla ptaków wiszący?

Konserwacja karmników dla ptaków to kluczowy element zapewnienia bezpiecznego i zdrowego środowiska dla naszych ptasich przyjaciół. Podobnie jak nasze kuchenne naczynia, karmniki dla ptaków wymagają regularnej pielęgnacji. Warunki atmosferyczne, działalność ptaków i pożywienie mogą pozostawiać zabrudzenia i pozostałości, które mogą stać się źródłem zanieczyszczeń. Regularna konserwacja, takie jak czyszczenie i uzupełnianie pożywienia, zapewnia, że karmnik pozostaje atrakcyjny dla ptaków i jest higieniczny.

Ptaki mogą przenosić choroby, które są łatwo przekazywane, gdy zbierają się razem wokół karmników. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyszczenie karmników w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób wśród populacji ptaków. Oczyszczanie karmnika usuwa resztki pożywienia, kał ptaków i inne zanieczyszczenia, które mogą być potencjalnym źródłem chorób.

Aby skutecznie oczyścić karmnik, można użyć łagodnych detergentów i ciepłej wody. Należy unikać używania silnych środków chemicznych, które mogą pozostawić szkodliwe pozostałości na powierzchni karmnika. Po umyciu i osuszeniu karmnika, można również rozważyć dezynfekcję poprzez zamoczenie go w roztworze wody i octu (w proporcji 9:1) przez kilka minut, a następnie dokładne spłukanie i osuszenie.

Teraz już wiesz jak dbać o karmnik! Pamiętaj, że czyszczenie karmników powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza jeśli widzisz, że karmnik jest mocno zabrudzony lub po pojawieniu się chorób w populacji ptaków w twoim rejonie. Dbałość o higienę karmników to nie tylko troska o zdrowie ptaków, ale także zapewnienie im bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca do odżywiania się, co może przyciągać więcej różnorodnych gatunków ptaków do twojego ogrodu lub na balkon.

Jak przyciągnąć ptaki do karmnika?

Przyciągnięcie ptaków do karmnika może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wymaga pewnych starań i uwagi w kwestii zarówno miejsca, jak i rodzaju pożywienia. Oto kilka sposobów, jak przyciągnąć ptaki do karmnika:

 • Wybierz odpowiedni karmnik:
  Wybór karmnika jest ważny. Upewnij się, że jest on odpowiedni dla gatunków ptaków, które chciałbyś przyciągnąć. Dla różnych ptaków lepsze są różne typy karmników, na przykład rury dla sikorek lub platformy dla wróbli.
 • Umieść karmnik w odpowiednim miejscu:
  Lokalizacja karmnika ma ogromne znaczenie. Umieść go w miejscu, które jest bezpieczne dla ptaków i jednocześnie umożliwia ci wygodną obserwację. Wybierz miejsce, gdzie ptaki będą miały łatwy dostęp i poczucie bezpieczeństwa. Upewnij się, że karmnik jest dobrze widoczny z okna lub miejsca, gdzie chciałbyś go obserwować.
 • Zapewnij różnorodność pokarmu i regularnie je uzupełniaj: Oferuj różne rodzaje pożywienia, aby przyciągnąć różne gatunki ptaków. Nasiona słonecznika, nasiona maku, orzechy, owoce i tłuszcze to popularne wybory. Pamiętaj, że ptaki mają różne preferencje żywieniowe, więc różnorodność pokarmu przyciągnie większą ilość gatunków. Ptaki szybko przestaną odwiedzać karmnik, jeśli nie znajdą w nim pożywienia. Uzupełniaj poziom karmy dla ptaków regularnie, zwłaszcza zimą i w okresie, gdy dostępność naturalnego pożywienia jest ograniczona.
 • Kule tłuszczowe i słonina: warto umieścić różne formy pożywienia w otoczeniu karmnika - tylko nie za blisko! Obecnie oferta karmników jest bardzo szeroka - w sprzedaży dostępne są także metalowe karmniki dla ptaków na kule tłuszczone tylko i wyłącznie!
 • Czyść i dezynfekuj karmnik regularnie.
  To pomoże w utrzymaniu zdrowego środowiska dla ptaków, co jest szczególnie ważne, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób w populacji ptaków.
 • Zapewnij wodę dla ptaków
 • Przyciągnięcie ptaków do karmnika może zająć trochę czasu. Cierpliwie obserwuj i czekaj, aż ptaki odkryją nowe źródło pożywienia.

Karmnik dla ptaków ogrodowy i na balkon - Świetna zabawa w ornitologa

Jesień i zima to pora roku, która często skłania nas do spędzania więcej czasu w cieple naszych domów. To również okazja do odkrycia niezwykłej radości i zadowolenia poprzez obserwację ptaków przybywających do naszych karmników. To zabawa, która potrafi wzbudzić w nas ogromną satysfakcję i zacieśnić naszą więź z przyrodą.

Kiedy na dworze jest zimno i deszczowo, a przyroda zdaje się zamierać, karmniki dla ptaków stają się oazą życia i ruchu. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, które rano rozświetlają nasz ogród lub balkon, na nasze karmniki zaczynają zjeżdżać się różnorodne gatunki ptaków. Widok tych pięknych istot, które swobodnie krążą wokół karmnika, przynosi ogromną radość i ciekawość.

To fascynujące obserwacje zachowań ptaków, ich zwyczajów i hierarchii społecznych. Możemy zobaczyć, jak wróble dzielnie walczą o swoje miejsce przy karmniku, jak sikorki zgrabnie biorą ziarenko po ziarenku, a dzięcioły wykazują niesamowite umiejętności w wyciąganiu z karmnika nasion schowanych głęboko. Te chwile pozwalają nam odkrywać niezwykłą zręczność i inteligencję ptaków, które często jesteśmy skłonni lekceważyć.

Odwiedziny skrzydlatych gości w karmniku są dla nas uspokajające i relaksujące. Patrząc na to, jak ptaki swobodnie poruszają się w swoim naturalnym środowisku, zapominamy o codziennych troskach i pośpiechu. To czas, który pozwala nam zwolnić i skupić się na prostocie przyrody.

W zimowe dni, kiedy świat na zewnątrz wydaje się być wypełniony ciszą i spokojem, obserwacja ptaków w karmniku wzbogaca naszą codzienność. To nie tylko forma rozrywki, ale także cenny moment refleksji nad pięknem przyrody i jej niesamowitą zdolnością do przetrwania.Karmnik Dla Ptaków Zimujących Zielony

LEKKI, PRZEZROCZYSTY KARMNIK DLA PTAKÓW

Produkt wykonany z plastiku jest odporny na wilgoć.

ZOBACZ

Drewniany karmnik dla ptaków - polska tradycja

Drewniane karmniki dla ptaków stanowią piękne i funkcjonalne rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę z praktycznością.  Drewno to materiał, który doskonale komponuje się z otoczeniem naturalnego ogrodu. Drewniane karmniki często są wykończone w taki sposób, aby podkreślić piękno naturalnego drewna, co nadaje im rustykalny, urokliwy wygląd. Drewno może również być wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeśli zostało odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i szkodnikami. Karmniki oraz budki lęgowe wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego lub brzozowego. Jeżeli chcemy, aby nasz karmnik był na prawdę solidny polecane jest drewno akacjowe. Duży atutem takich domków jest ekologiczny materiał wykonania. 

Drewniane karmniki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Możesz znaleźć tradycyjne karmniki w kształcie domków, platform, czy też bardziej oryginalne, ozdobne karmniki. Większość z nich posiada daszek, czasem nawet ścianki, które chronią skrzydlatych przyjaciół przed deszczem lub silnym wiatrem. Drewniane karmniki są stosunkowo łatwe w konserwacji. Możesz je czyścić regularnie, usuwając resztki pożywienia i zabrudzenia, aby utrzymać higieniczne warunki dla ptaków. Konserwacja drewna może obejmować również odnawianie powłoki ochronnej lub impregnację, aby przedłużyć trwałość karmnika. Karmnik Dla Ptaków Plastikowy Wiszący

WISZĄCY KARMNIK DLA PTAKÓW

Produkt wykonany z plastiku jest odporny na wilgoć.

ZOBACZ

Karmnik dla małych ptaków - Pomysłowy karmnik dla ptaków od Gardenowo

Jeżeli szukają państwo pomysłowego karmnika dla ptaków mamy coś naprawdę interesującego. Ciekawy karmnik dla ptaków w formie kuli. Nasz transparentny karmnik na szybę to, coś czego pozazdroszczą wszyscy sąsiedzi! Świat ptaków jeszcze nigdy nie był tak blisko! Karmnik transparentny Gardenowo to nowoczesny karmnik, dzięki któremu zajrzysz wprost w środowisko naturalne sikorek, wróbli, gili i innych zimowych ptasich przyjaciół. Wykonany starannie w całości z wysokiej jakości, przezroczystego tworzywa sztucznego bezpiecznego dla skrzydlatych gości. Staranność i funkcjonalność wykonania to cechy przewodnie naszego produktu - dzięki czemu można go szybko i bez problemu napełniać czy czyścić. Karmnik dla ptaków przezroczysty na szybę jest także dobrym rozwiązaniem dla naszych małych pociech. Karmnik dla ptaków dla dzieci jest dla nich bardzo interesujący, mogą podziwiać piękne małe ptaki z bliska i poznawać ich zachowania. Karmnik dla ptaków dla dzieci będzie ich radością przez całą zimę!Karmnik Transparentny Gardenowo

LEKKI, PRZEZROCZYSTY KARMNIK DO OBSERWACJI PTAKÓW

Karmnik dzięki swojej przezroczystej formie jest jedynym tak zachwycającym produktem na rynku.

ZOBACZ

Przezroczysty karmnik na szybę to świetna dekoracja ogrodu i tarasu!

Pomóżmy ptakom w tym trudnym dla nich okresie zimowym! Karmnik na szybę dzięki mocnym przyssawką trzyma się jej mocno, dodatkowo dzięki przezroczystym ściankom jest bardzo ozdobny i niespotykany. Stanowi niemal ekskluzywny dodatek do każdego ogrodu! W naszym sklepie internetowym oferujemy także inne, bardziej tradycyjne w swoim kształcie karmniki dla ptaków. W naszej ofercie odnajdą Państwo proste karmniki dla ptaków do samodzielnego montażu - bardzo szybko i prosto.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.