Osy, pszczoły i szerszenie budzą przeważnie strach oraz poirytowanie. Widząc tego typu latające owady, najczęściej je przepędzamy. Nic w tym dziwnego - potrafią one napędzić stracha zwłaszcza tym osobom, które są uczulone na ich jad. Mówi się, że osy, pszczoły i szerszenie nie atakują, jeśli nie są do tego prowokowane. Tym samym, tylko gdy je przepędzamy, są niebezpieczne. Nie powinno się zatem wykonywać nerwowych ruchów i machać rękoma, jednak bardzo często jest to odruch niemalże bezwarunkowy. Słysząc bzyczenie osy i widząc owada w żółto-czarne paski ciężko zachować stoicki spokój i czekać aż się znudzi i sam odleci. Dowiedz się, jakie są sprawdzone sposoby na osy, pszczoły i szerszenie!

Jaka jest rola os, pszczół i szerszeni w przyrodzie?

Osy, pszczoły i szerszenie budzą u niektórych ludzi strach, jednakże owady te robią sporo dobrego dla natury. O ile na temat pożyteczności pszczół każdy z nas wie sporo, o tyle, jeśli chodzi o osy i szerszenie to już niekoniecznie. Tymczasem oprócz zapylania kwiatów przyczyniają się również do zmniejszenia liczby owadów szkodzących plonom oraz ludziom. Żywią się one bowiem kleszczami, mszycami, mączlikami oraz gąsienicami.

Pszczoła latająca

Co przyciąga osy, pszczoły i szerszenie?

Osy, pszczoły i szerszenie przyciągają owocowe, kwiatowe i słodkie zapachy. Nie ma znaczenia, czy pochodzą one z naturalnych źródeł, czy może ze sztucznych, takich jak np. napoje, kosmetyki itp. Owady te lubią również jasne i jaskrawe barwy (biały, żółty, pomarańczowy) i kwiatowe desenie. Co ciekawe, zapachy, do których lgną osy, pszczoły i szerszenie zmieniają się w zależności od pory roku. Może je wabić zarówno mięso, jak i dojrzałe owoce, słodycze, ciasta, czy też alkohol. Wiosną osy bardziej lgną do mięsa, natomiast latem i jesienią do słodkich aromatów. Zapachy te są dla owadów tak nęcące, że nawet woń roślin, których nie tolerują, nie będzie w stanie ich odstraszyć. Osy, pszczoły i szerszenie uwielbiają również zapach farby, wosku, lakieru, ale i niektórych odpadów. Pamiętajmy o regularnym opróżnianiu kosza na śmieci. Warto mieć na uwadze, że niestety osy zapamiętują miejsce, w którym znalazły coś ciekawego dla siebie i nawet po odgonieniu ich, są w stanie wrócić tam po krótkiej chwili.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Jak odstraszyć osy, pszczoły i szerszenie?

  • Wykorzystaj zapachy, których nie lubią osy, pszczoły i szerszenie

Latających owadów, które mogą nas użądlić, obawiają się chyba wszyscy. Nie zawsze jednak trzeba sięgać po chemiczne środki. Warto na wstępie zainteresować się tym, czego nie lubią osy, pszczoły i szerszenie. Niektóre aromaty są dla nich drażniące i mogą stać się znakomitym odstraszaczem. Do takich zapachów zalicza się olejek goździkowy oraz ocet. Osy odstrasza również zapach cytryny, bazylii, mięty, majeranku, tymianku, piołunu, eukaliptusa, czosnku, olejku z drzewa herbacianego, aromat palonej kawy. Właśnie ten ostatni składnik możemy wykorzystać podczas spotkań na świeżym powietrzu w upalny dzień. Wystarczy nasypać w naczynie kilka ziaren kawy i je podpalić. Równie skuteczne będą połówki cytryn z wbitymi w nie goździkami. Jeśli podejrzewamy, że osy mogą budować w określonych miejscach gniazda, to spryskajmy je octem - owady zostaną skutecznie zniechęcone do swojego planu. Możemy również zainwestować w dostępne w sklepach imitacje gniazda. Osy bowiem nie lubią konkurencji i jeśli zauważają gniazda innych owadów, to opuszczają teren i szukają innego.

  • Wykorzystaj rośliny, które odstraszają osy, pszczoły i szerszenie

Chcąc się zabezpieczyć przed owadami, które mogą nas użądlić, warto wykorzystać rośliny. Doniczki można rozstawić na balkonie, tarasie, na parapecie, a także w ogrodzie. Lawenda, mięta, majeranek, tymianek, niektóre gatunki pelargonii, melisa cytrynowa, macierzanka cytrynowa, a nawet bratki to rośliny, które odstraszą osy i szerszenie, a nam zapewnią spokój.

  • Moskitiera

Moskitiera to chyba najpopularniejszy sposób, by zapobiegać, aby do naszego mieszkania lub domu nie przedostały się żadne owady, które mogą nas ukąsić. Jak wiadomo osy wlatujące do domu, to standard w okresie lata. Moskitiera skutecznie uniemożliwi im to. Dobrej jakości siatka zabezpieczająca przed owadami kosztuje niewiele, a komfort, jaki daje jest naprawdę ogromny. Warto zauważyć, że nie każda moskitiera wymaga fachowego montażu - część z nich możemy przymocować za pomocą zwykłej taśmy dwustronnej.

Wybrane dla Ciebie

  • Własnoręcznie zrobiona pułapka na osy, pszczoły i szerszenie

Wiosna, lato i wczesna jesień sprzyjają biesiadowaniu na świeżym powietrzu. Tę przyjemność niestety często przerywają nam latające owady. Z tego też względu miejmy na uwadze, by nasze napoje oraz jedzenie odpowiednio zabezpieczyć. Oczywiście nie eliminuje to problemu, jednakże istnieją sprawdzone sposoby, by osy, pszczoły i szerszenie skutecznie odstraszyć. Sprawdzoną i starą metodą jest rozstawienie kilku pułapek - słoików lub szklanek ze słodkim napojem w środku. Owady chętnie wchodzą do środka, jednak rozwiązanie to ma kilka wad - otóż osy i szerszenie łatwo się z takich pojemników wydostają. Z celu skutecznego zabezpieczenie się przed zagrożeniem, możemy samodzielnie zrobić pułapkę na osy i szerszenie z butelki po wodzie. Wystarczy odciąć szyjkę (bez korka) z plastikowej butelki po wodzie mineralnej, a następnie włożyć ją odwróconą do góry nogami do butelki. Utworzy się nam lejek, z którego owadom nie będzie się tak łatwo wydostać. Jeśli do środka wlejemy słodki sok, to będziemy mieli znakomitą przynętę.

  • Gotowe pułapki na osy i szerszenie

Chcąc się zabezpieczyć przez owadami typu osy, pszczoły i szerszenie, możemy użyć również gotowych pułapek. Często mają one postać płytki, którą wystarczy ustawić lub powiesić w danym pomieszczeniu. Pułapka uwalnia specjalną substancję czynną, odstraszającą owady.

  • Aerozole odstraszające osy, szerszenie i pszczoły

Poszczególni producenci oferują nas obecnie masę różnego rodzaju środki na osy i szerszenie, które skutecznie odstraszą owady latające. Wystarczy jedno rozpylenie, aby skutecznie pozbyć się zagrożenia. Przy stosowaniu tego typu środków należy zachować ostrożność, gdyż mogą działać drażniąco również na nasze drogi oddechowe. Używając spray przeciw owadom, mamy pewność, że jesteśmy zabezpieczeni przed użądleniem.

Szerszeń

Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni?

Jak wiadomo, osy, pszczoły i szerszenie uwielbiają tworzyć gniazda, których później dosyć ciężko się pozbyć. Najczęściej możemy je spotkać w szopach, altankach, ale również na tarasach i balkonach. Warto raz na jakiś czas dokładnie przejrzeć podejrzane miejsca. Pamiętajmy, że owady te mogą rozpoczynać budowę już wiosną. Wczesne wypatrzenie ich umożliwi nam samodzielne pozbycie się problemu. W przypadku gotowych gniazd szerszeni, niezbędna jest pomoc strażaków. Jeśli chodzi o samodzielne zlikwidowanie gniazd os, to po pierwsze musimy pamiętać o założeniu odzieży ochronnej. Szczelnie okryje ona ciało i zabezpieczy przed ewentualnymi użądleniami. Zakryjmy również głowę i twarz. Osy i szerszenie późnym wieczorem i nocą nie są aktywne, dlatego też jest to najlepsza pora do likwidacji ich gniazd. Nigdy nie wykonujmy tej czynności w ciągu dnia. Warto podkreślić, że domowe sposoby, choćby takie jak polewanie gniazd wodą, nie są skutecznie, a jedynie mogą sprowokować owady do ataku.

Chroń się przed owadami powodującymi użądlenia!

Jak widać, sposobów na osy, pszczoły i szerszenie jest mnóstwo. W pierwszej kolejności warto po prostu zabezpieczyć się przed potencjalnymi użądleniami, a tym samym unikać jaskrawych ubrań, słodkich zapachów oraz pozostawiania żywności, która przyciąga owady. Nie pozwólmy wlecieć szkodnikom do naszego domu i w okresie letnim, kiedy okna są przeważnie otwarte, dokładnie sprawdzajmy poszczególne pomieszczenia. Postawienie na oknie roślin, których zapachy drażnią osy, pszczoły i szerszenie, jest skuteczne i przy zastosowaniu dodatkowych środków, takich jak np. moskitiera daje nam pewność, że nasz dom jest bezpieczny. Jeśli chodzi o chronienie się na świeżym powietrzu, to warto połączyć kilka metod - wówczas na spokojnie możemy spędzać czas bez obaw o użądlenia. Istotne jest, by nie lekceważyć żądlących owadów, gdyż mogą one sprawić nam nie lada problemy.