Wycofanie ze sprzedaży środka grzybobójczego Topsin M 500 SC było sporym zaskoczeniem dla branży ogrodniczej, ponieważ od wielu lat stanowił jeden z najpopularniejszych fungicydów do walki z chorobami grzybowymi. Dlaczego został wycofany i czego używać zamiast Topsinu? Poznaj polecane zamienniki.

Dlaczego wycofano Topsin M 500 SC?

Topsin był jednym z najczęściej sprzedawanych środków grzybobójczych do oprysków niemal wszystkich gatunków roślin. Stanowił mocny punkt ochrony roślin w sadzie, ogrodzie, ale również do zwalczania patogenu wśród gatunków ozdobnych. Forma koncentratu umożliwiała łatwe przygotowanie oprysku, dlatego preparat chętnie kupowany był także przez mniej doświadczonych hodowców.

Substancja aktywna, która odpowiadała za właściwości Topsinu, czyli tiofanat metylowy, wykorzystywana była również do zaprawiania nasion oraz odkażania podłoża.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Unii Europejskiej nr 2020/1498 z dnia 15 października 2020 roku, Parlament Europejski został zobowiązany do odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej tiofanat metylowy, będącej głównym składnikiem między innymi preparatu Topsin M 500 SC. Wskutek nieodnowienia ww. zatwierdzenia, wszystkie państwa Unii Europejskiej, łącznie z Polską, zmuszone zostały do wycofania ze sprzedaży wszystkich środków ochrony roślin, zawierających wspomnianą substancję.

Ostatecznym terminem na dostosowanie się do rozporządzenia był 19 października 2021 roku. Do tego dnia należało zużyć wszystkie zapasy preparatu i ostatecznie usunąć fungicyd z oferty sklepów ogrodniczych. Przyczyną wycofania jest szkodliwość toksycznego, silnie działającego tiofanatu metylowego na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne. Co zamiast Topsinu będiemy mogli stosować? Ponadto uznano, że patogeny zwalczane środkami zawierającymi tiofanat metylowy mogły uodparniać się na stosowane wcześniej substancje.

Co zamiast Topsinu? Polecane zamienniki

Wycofanie popularnego środka wywołało spore zamieszanie wśród naszych klientów. Coraz częściej otrzymujemy pytania odnośnie do polecanych zamienników. Prawdą jest, że Topsin M 500 SC miał szaloną popularność, był środkiem efektywnym, a korzystny stosunek jakości do ceny, jeszcze bardziej zwiększał jego sprzedaż.

Rynek ogrodniczy obfituje bardzo duży wybór skutecznych preparatów ochrony roślin, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego zamiennika. Zo zamiast Topsinu wskażemy w poniższej treści.

Jakim preparatem możesz zastąpić Topsin w swoich uprawach?

 • Switch 62.5 WG – preparat o działaniu grzybobójczym, który polecany jest do prewencyjnego oraz interwencyjnego stosowania w ochronie i zwalczaniu grzybów. Środek wyróżnia się szerokim wachlarzem zastosowań. Może być użyty na roślinach warzywnych, ozdobnych oraz krzewach i drzewach owocowych. Zapobiega takim chorobom jak szara pleśń, antraknoza, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, zgnilizna twardzikowa, mączniak prawdziwy, zamieranie pędów i wiele innych.

W przeciwieństwie do Topsinu, Switch ma formę granulatu, z którego należy przygotować zawiesinę wodną. Szczegółowy opis stosowania umieszczony został na opakowaniu, a ostateczne proporcje uwarunkowane są gatunkiem rośliny, rodzajem uprawy oraz stopniem zaawansowania choroby. Substancje aktywne: 37,5% cyprodynil (związek z grupy anilinopirimidyn), 25% fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli).

  

  Switch 62,5 WG Owoce Warzywa 4g Target

  Switch - preparat o działaniu grzybobójczym

  Środek grzybobójczy, koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych.
  Sprawdź naszą ofertę

 • Scorpion 325 SC – pomaga zwalczyć wiele chorób grzybowych i stanowi bardzo dobry zamiennik wszechstronnego Topsinu. Scorpion występuje w formie zawiesiny, którą należy rozcieńczyć z wodą. Preparat wykazuje działanie wgłębne i układowe. Może być używany do ochrony warzyw, ziół, gatunków ozdobnych, roślin sadowniczych. Substancje aktywne znajdujące się w opisywanym środku to difenokonazol oraz azoksystrobina.

Zaletą środka jest duża skuteczność w zwalczaniu fytoftorozy, zarazy ziemniaczanej, czarnej plamistości, a nawet różnego rodzaju rdzy wśród iglaków. Przeznaczony jest do stosowania za pomocą opryskiwaczy ręcznych i w otwartej przestrzeni (ogrody, przydomowe działki). Nie zaleca się opryskiwania roślin w szklarniach, chyba że ich konstrukcja jest trwale odizolowana od podłoża.

  

  Scorpion 325sc 10ml Ochrona Iglaków Target

  Scorpion 350SC pomaga zwalczyć wiele chorób grzybowych i stanowi bardzo dobry zamiennik

  Jest środkiem grzybobójczym, wysoce selektywnym koncentratem w  postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu wgłębnym i kontaktowym. 

  Sprawdź naszą ofertę

 • Proplant 722 SLśrodek grzybobójczy o długotrwałym działaniu wgłębnym i układowym w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą. Zalecany jest do stosowania prewencyjnego oraz interwencyjnego do ochrony roślin ozdobnych oraz roślin warzywnych. Preparat pomaga zwalczać fytoftorozę, zgorzel zgnilakową, a także mączniaka rzekomego, a substancją aktywną jest propamokarb w postaci kompleksu z HCL.

Dawkowanie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, zagęszczenia roślin oraz rodzaju uprawy. Szczegółowe informacje znajdują się na opakowaniu produktu.Podsunelismy podpowiedzi co zamiast Topsinu stosować w naszym ogrodzie.Proplant Fytoftoroza Grzyb 50ml Substral

Proplant 722SL środek o długotrwałym działaniu wgłębnym

Zwalcza i zapobiega fytoftorozie na iglakach, oraz zwalcza mączniaka rzekomego na roślinach ozdobnych.
Sprawdź naszą ofertę

Co zamiast Topsinu? 

Jak widać wycofanie Topsinu nie ogranicza skutecznej ochrony, a dostępne zamienniki pomogą efektywnie zabezpieczyć rośliny przed skutkami groźnych chorób grzybowych

Oprócz powyższych, można również wykorzystać preparaty ekologiczne, np. Limocide, którego skład oparty jest na olejku pomarańczowym. Środki naturalne sprawdzą się w uprawach ekologicznych. Ich działanie nie jest tak mocne, jak typowych fungicydów. Ostateczny wybór uwarunkowany jest wieloma zmiennymi i zależy od potrzeb danej uprawy oraz oczekiwań hodowcy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.