Aby cieszyć się jej bujnym kwitnieniem, warto poznać tajniki właściwej uprawy i pielęgnacji tej popularnej rośliny. Odkryjmy razem, jak stworzyć idealne warunki dla gwiazdy Betlejemskiej, aby zachwycała nas swoim urodą przez wiele sezonów.

gwiazda betlejemska czerwony bukiet kwiatow

Spis treści:

Gwiazda Betlejemska Poinsecja - świąteczna roślina jako ozdoba na bożonarodzeniowy stół

Nazwa gwiazda betlejemska (łac. euphorbia pulcherrima) to potoczna nazwa wilczomlecza pięknego lub wilczomlecza nadobnego. Nazwa Poinsecja , nadana został na cześć Joela Poinsetta - ambasadora USA w Meksyku, który przebywając tam wysłał kilka roślin tamtejszych do ogrodu botanicznego w Filadelfii. Joel Poinsett zmarł w Stanach Zjednoczonych 12 grudnia - wtedy też obchodzony jest Dzień Poinsecji.

Cechą charakterystyczną rośliny są nie kwiatostany jak można by myśleć lecz przykwiatki, które wybarwiają się na rozmaite kolory zależnie od odmiany gwiazdy betlejemskiej. Obecnie jest około 100 gatunków z rodziny wilczomleczowatych, a najbardziej popularne mają kolory: kremowy, różowy, żółty, mleczny. Można także odnaleźć gatunki o jeszcze bardziej ozdobnych liściach - dwubarwnych, karbowanych... Mimo wszystko gwiazda betlejemska należy do grupy roślin kwitnących jednak jej kwiaty s a niewielkie i znajdują się w centrum gwieździście ułożonych wybarwionych liści. 

ZOBACZ NAWOZY DO KWIATÓW DOMOWYCH, SZEROKI WYBÓR MARKOWYCH PRODUKTÓW

SPRAWDŹ I ZOBACZ CZY CZEGOŚ CI NIE BRAKUJE

Gdzie rośnie gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska to roślina naturalnie występująca w Meksyku i Gwatemali, choć nie przypomina znanych nam niedużych roślin doniczkowych, które stały się symbolem świąt Bożego Narodzenia. W środowisku naturalnym osiągnąć może do 3-4 m wysokości, co czyni z niej duży krzew lub niewielkie drzewo. W naszym klimacie gwiazdę betlejemską uprawia się w doniczce, ale stanowi ona doskonałą ozdobę domy - szczególnie przed świętami.

Uprawa i pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda Betlejemska, znana również jako poinsecja, to nie tylko symbol świąt Bożego Narodzenia, ale również urokliwa roślina, która może zdobić nasze domy przez wiele miesięcy. Aby jednak cieszyć się jej intensywnym kwitnieniem i zdrowym wyglądem, konieczne jest poznanie tajników odpowiedniej uprawy i pielęgnacji. Przyjrzyjmy się z bliska, jak stworzyć optymalne warunki dla gwiazdy Betlejemskiej, aby mogła rozkwitnąć w pełni swojego piękna.

gwiazda betlejemska z zielonymi lisciami jako bukiet kwiatow

Co lubi gwiazda betlejemska? Jakie podłoże dla gwiazdy betlejemskiej?

Dla tej rośliny najlepsze będzie żyzne podłoże o pH między 5,8 a 6,5. Ponieważ roślina pochodzi z Meksyku lubi ciepłą temperaturę i umiarkowaną wilgotność. Po zakupie warto ją przesadzić do świeżej ziemi. ZOBACZ JAK ZMIERZYĆ PH ZIEMI, aby móc sprawdzić czy mamy odpowiednią dla naszej rośliny. 

W takcie transportu należy chronić roślinę przez wychłodzeniem. Przeciąg to coś czego należy unikać w uprawie gwiazdy betlejemskiej - poinsecja nie lubi przeciągów.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską w domu?

Najlepszym miejscem dla rośliny, będzie na przykład parapet. Ważne jest, aby zapewnić jej dużo światła i ciepło - ale do maksymalnie 21 stopni Celsjusza. Temperatura wyższa skutkować może opadaniem liści. Miejsca tuż przy grzejniku nie będą dla niej odpowiednie. Gwiazda betlejemska wymaga także ciepła w czasie transportu po zakupie. Jeżeli decydujemy się na zakup z kwiaciarni poprośmy o dodatkowa osłonę dla doniczki - np. z papieru. Unikać należy kupowania poinsecji w doniczkach z ulicznych targów, ponieważ długotrwałe wychłodzenie rośliny ma na nią zły wpływ i może skutkować brakiem wybarwiania się, kłopotami z hodowlą, zgubieniem liści, a nawet szybkim końcem żywotności. W mieszkaniu gwiazda betlejemska doda uroku nie tylko w czasie świat, ale i przez cały rok - przy odpowiedniej pielęgnacji.

Kiedy gwiazda betlejemska zmienia kolor liści? Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?

Aby poinsecja wybarwiła się w wyraźny sposób potrzeba uzbroić się w cierpliwość. Pierwszym etapem jest utrzymywanie rośliny około 8 tygodni w ograniczonych warunkach świetlnych, czyli ją zacieniać. Wówczas w ciągu dnia należny zapewnić jej od 1 do 14 godzin ciemności - jednocześnie utrzymując właściwa temperaturę. W niektórych przypadkach warto przedłużyć ten okres do 9 tygodni. W ten sposób uzyska się pięknie wybarwioną gwiazdę betlejemską. Uprawa poinsecji może stanowić pierwsze ogrodnicze wyzwanie!

Nawożenie Poinsecji - jaki nawóz wybrać dla gwiazdy betlejemskiej

Najlepszym wyborem dla poinsecji będzie nawóz płynny. Wystarczy, że raz na dwa tygodnie będziemy zasilać roślinę, a z pewnością odwdzięczy się swoim niesamowitym wyglądem. Dla gwizdy betlejemskiej możemy skorzystać z nawozu dla roślin kwitnących lub doniczkowych. Niezależnie od nawożenia i zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tej rośliny trzeba się liczyć z utratą liści pod koniec zimy. Właściwa pielęgnacja rośliny - pozwoli jej zakwitnąć kolejnej jesieni. Poinsecja nie jest trudną w utrzymaniu rośliną - należy jej zapewnić właściwe warunki i tradycyjnie dbać jak o resztę roślin w domu. Sprawdź czy wiesz JAK NAWOZIĆ ROŚLINY DONICZKOWE

Czy poinsecja nadaje się na kwiat cięty do wazonu?

Oczywiście! Wystarczy, że po przycięciu jej pędów na odpowiednią wysokość zanurzymy ją w wodzie. Najpierw w wodzie gorącej, o temperaturze około 60 stopni Celsjusza. W taki sposób moczymy ją kilka sekund. Następnie przekładamy do wody chłodnej. Ważne, aby w miarę możliwości zamoczyć w wodze ciepłej wszystkie elementy łodygi, które zostały przycięte.



Nawóz w Płynie Burza Kwiatów Substral 1L

ODŻYWKA DO KWIATÓW

Szczególnie polecany do surfinii i pelargonii.
Sprawdź naszą ofertę

Co robić, aby gwiazda betlejemska ponownie zakwitła i wybarwiła liście?

Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie gwiazdy betlejemskiej! Nadmiar wody i przelanie rośliny może spowodować poważne konsekwencje w uprawie. Żółknięcie i opadanie liści to pierwsze z objawów przelania poinsecji. Woda nie może zalegać w doniczce, ani podstawce, ponieważ kiedy jest to stan ciągły dochodzi do gnicia korzeni.  Poinsecja wymaga się podlewania raz na dwa dni - częściej, ale z umiarem. Dzięki temu trudniej dopuścić do przesuszenia oraz przelania. Przesuszenie także nie jest dobre dla rośliny - kiedy zasuszą się pąki kwiatowe wybarwianie przykwiatków zostanie zahamowane na ówczesnym etapie.

Jaka pielęgnacja poinsecji będzie najlepsza dla ponownego kwitnienia.

Barwne przykwiatki to nie ozdoba na jedne święta. Poinsecja jest rośliną, która może zakwitnąć dwukrotnie. Wystarczy właściwie o nią zadbać, aby na kolejne Boże Narodzenie znów ozdobiła nasz stół. Po świętach należy regularnie podlewać roślinę, utrzymywać w jasnym miejscu o odpowiedniej temperaturze. Poinsecja lubi także optymalną wilgotność powietrza - więc co jakiś czas warto rozpylić wokół niej mgiełkę z wody na zielone liście. Latem gwiazda betlejemska może być wystawiona na balkon lub taras, pod warunkiem osłonięcia jej od wiatru. W ten sposób opiekujemy się rośliną przez cały rok. We wrześniu należy zacząć jej zacienianie, o której wspominaliśmy już wcześniej. 

Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Poinsecja zawiera trujący sok mleczny? Niestety tak - gwiazda betlejemska jest trująca. Szczególnie należy uważać na mleczny sok wyciekający z jej tkanek po przycinaniu. Może on wywołać silne reakcje alergiczne. Przycinanie zaleca się wykonywać w rękawiczkach ochronnych, a narzędzia po zabiegu dokładnie oczyścić. Substancja jest niebezpieczna zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Mówi się o szkodliwości gwizdy betlejemskiej dla kotów jednakże nie tylko koty są zagrożone w kontakcie z tą rośliną.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się jak podlewać gwiazdę betlejemską i poznać nasze sprawdzone sposoby i triki na jej piękne kwitnienie - Zapraszamy do lektury naszego artykułu na temat podlewania poinsecji!

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.