Ślimaki jednym kojarzą się z piękna muszlą i bardzo powolnym zwierzątkiem. Innym zaś co roku spędzają sen z powiek, gdyż mimo niepozornej szybkości i niewielkich rozmiarów, potrafi siać spustoszenie w ogrodzie oraz w warzywniku. Marzeniem ogrodników jest pozbycie się tych stworzeń, które nie należy do najłatwiejszych.

Charakterystyka ślimaków

Ślimaki mogą występować w różnych formach. Jedne posiadają muszle (np. winniczki lub wstężyki ogrodowe), inne są nagie, bez muszli (np. pomrowy). Ślimak może być względnie duży, lub całkiem malutki. Niezależnie od rodzaju, ślimak to stworzenie, które lubi wilgotną i pochmurną pogodę oraz wilgotną i żyzną glebę. Najlepiej czuje się w ogrodach pełnych cienistych zakątków i zakamarków, wysokiej trawy oraz rozkładających się roślinnych resztkach. Jest to jedno z najczęściej występujących stworzeń w ogrodzie. Pojawiają się tam masowo i niszczą rośliny oraz korzenie, a wszędzie dookoła pozostawiają charakterystyczny śluz. W liściach i płatkach wygryzają nieregularne dziury, a mniejsze rośliny pochłaniają w całości.

Ogrodom i różnorakim uprawom najbardziej zagrażają ślimaki nagie, zwłaszcza, gdy jest ich większa ilość. Bez jakiegokolwiek zmęczenie żerują cały sezon wegetacyjny, jednak największe szkody mogą wyrządzić wiosną, kiedy dopiero rozpoczynamy sianie i sadzenie. Bywa, że z młodych roślin pozostają jedynie nadgryzione łodyżki. Musimy pamiętać, że rośliny, które zostały uszkodzone przez ślimaki częściej chorują, są słabsze a i ich owoce nie zachwycają.

Ślimaki mają wielu naturalnych wrogów. Są nimi owady, żaby, ropuchy, rudziki, kosy, drozdy, jaszczurki, szpaki, bażanty, gawrony, mewy, kaczki, sójki, a ponadto jeże, ryjówki i krety. Te zwierzęta mogą skutecznie zadziałać w celu zmniejszenia populacji ślimaków w naszym ogrodzie.

Również niektóre rośliny działają odstraszająco na ślimaki. W tej grupie znajdują się: majeranek, cząber ogrodowy, rumianek, czosnek, szałwia, tymianek i cebula.

Ślimaki w ogrodzie

Czym żywią się ślimaki?

Wśród ślimaków można wyróżnić gatunki pasożytnicze, roślinożerne, glonożerne oraz drapieżne. Ślimak winniczek chętnie zajada się świeżymi liśćmi, przez co uważany jest za szkodnika ogrodów.

Ślimak Helenka jest mięsożerny – poluje głównie na krewetki, ryby czy inne ślimaki. Hodowcy ślimaka Helenki mogą go żywić owadami wodnymi, krewetkami czy bezkręgowcami. Tego gatunku ślimaka raczej nie spotkamy w ogrodzie lub na grządce.

Ślimak wodny jest koneserem drobnych glonów, liści wodnych roślin naczyniowych czy rozkładających się szczątek roślinnych. Niektóre wodne ślimaki cechują się drapieżnością i polują na żywe zwierzęta, np.: ślimaki, jamochłony. Inne natomiast zadowalają się padliną mięczaków, skorupiaków oraz ryb. Najwięcej tego typu ślimaków żyje w morzu, więc prawdopodobieństwo spotkania ich w ogrodzie jest znikome.

Ślimaki bez skorupy zajadają się młodymi pędami roślin, truskawkami, marchewkami czy malinami. Wyjadają dziury w korzeniach i liściach, uszkadzają rośliny znajdujące się w ogrodzie czy na grządce.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Rośliny odstraszające ślimaki

Wiadomo, że nie chcemy, by w naszym ogrodzie pojawiały się ślimaki. Możemy temu zapobiec już na samym początku sezonu, podczas planowania, co znajdzie się w naszym ogrodzie. Warto postawić na rośliny, które nie będą łatwą przynętą dla szkodników, a wręcz przeciwnie – będą je skutecznie odstraszać.

Ślimaki najczęściej można spotkać pośród takich roślin ogrodowych, warzywnych i sadowniczych, jak: aksamitki, cynie, astry chińskie, prawoślazy ogrodowe, dalie, nasturcje, rudbekie, funkie, lilie białe, maliny, truskawki, poziomki, kapusta głowiasta, sałata, kapusta pekińska, marchew oraz buraki ćwikłowe.

Jednym z wyjść może być rezygnacja z sadzenia tego typu roślin. Jednak nie każdy z nas chce, aby z ogrodu nagle zniknęły takie piękne kwiaty, a z sadu przepyszne owoce. W takim wypadku, w pobliżu miejsc gromadzenia się ślimaków, możemy sadzić mydlnicę lekarską, majeranek czy macierzankę, które skutecznie odstraszają ślimaki. Ponadto nie zaszkodzi skorzystać z bylicy piołuna, rumianku, cząbru ogrodowego, gorczycy, szałwii, hyzopu, tymianku, krwawnika, przywrotnika, nachyłka, cebuli, ciemiernika czy kroksomi.

Rynek również wychodzi naprzeciw ogrodnikom i proponuje wiele ciekawych odmian roślin, które pozbawione są swoich specyficznych cech, które działają pociągająco na ślimaki. Przykładem jest odmiana aksamitek pozbawiona swojego charakterystycznego zapachu, funkie o grubych liściach czy odporna odmiana czerwonej kapusty.

Ład i porządek sposobem na ślimaki

Nie ulega wątpliwości, że ślimaki lubują się w zacienionych i wilgotnych zakątkach, gdzie mogą bez problemu ukryć się wśród liści i wysokich traw, albo nawet zagrzebać w roślinnych resztkach czy kompoście. Skutecznym sposobem na ich wypłoszenie jest systematyczne plewienie chwastów na rabatach, zwłaszcza pokrzyw, częste koszenie trawnika oraz usuwanie na bieżąco resztek roślinnych. Również kompostownik nie jest dobrym pomysłem, gdyż stanowi on prawdziwe centrum dowodzenia dla sztabu ślimaków. Świetną ideą, której wprowadzenie w życie ograniczy wielkość populacji ślimaków, jest systematyczne przewietrzanie gleby. Motyczenie i częste grabienie wydobywa na powierzchnię jaja ślimaków, które ekstremalnie szybko giną na słońcu. Podsumowując – im mniej chwastów, szczelin, bruzd i korytarzy w glebie, tym warunki rozwoju ślimaków są mniej korzystne.

Bariery powstrzymujące ślimaki

Chronienie pojedynczych roślin przed ślimakami może polegać na tym, że wokół nich rozmieszczone zostaną przeszkody uniemożliwiające ślimakom przedostanie się do smakołyku. Tego typu okazy można obsypać korą, igłami sosnowymi, utłuczonymi skorupkami jajek, trocinami, żwirem, plewami jęczmiennymi czy pyłem z kominka. Dzięki tak stworzonej barierze, ślimaki nie będą w stanie przedrzeć się np.: do funkii. Ten sposób jest też bardzo humanitarny, ponieważ ślimaki zbytnio się na takiej barierze nie zranią. Warto również ową barierę poprawiać, zwłaszcza po deszczach czy silnych wiatrach, ponieważ jej skuteczność może spadać.

Inne bariery, bardziej śmiertelne dla ślimaków, to obsypanie całych rabat lub grządek warzywnych niegaszonym wapnem lub superfosfatem. Są one niezwykle żrące, a u ślimaków powodują natychmiastowe odwodnienie. Jednak ta metoda wymaga dużej uwagi. Wapno nie może dostać się w pobliże roślin, gdyż również im wyrządzi szkody.

Miedź to kolejny skuteczny sposób na ślimaki. Jeden z lepszych, jednak także jeden z droższych. Jeśli nie narzekamy na brak funduszy, wystarczy rabaty lub grządki otoczyć miedzianymi obrzeżami. Miedź doskonale zniechęca ślimaki. Ponadto warto zainwestować w elektryczne opaski, które ograniczą dostęp do roślin. Są to gotowe urządzenia zasilane zazwyczaj akumulatorem lub baterią. Istotne jest, by druty umieszczone były nisko nad ziemią lub bezpośrednio na ziemi, by zadziałały na ślimaki.

Dobrym pomysłem, który zasługuje na uwagę ogrodników, jest ściółkowanie gleby wokół roślin. Poza wymienionymi wyżej materiałami, można użyć również gruboziarnistego piasku, grysu, mączki ceglanej, sieczki trzcinowej czy miału dolomitowego.

Skuteczne pułapki na ślimaki

W ciągu dnia ślimaki bardzo często gromadzą się pod różnymi kawałkami gruzu, desek czy kamieniami. Te ich kryjówki można wykorzystać na skuteczne pułapki. Wystarczy pod deskami czy kamieniami położyć kawałek przynęty, np.: liście kapusty, kawałki ziemniaków lub talarki marchewki. Ponadto na zimnej, mokrej ziemi kładziemy kawałek czarnej foli bądź agrowłókniny (wymiary mniej więcej 50 x 50 cm) i całość przykrywamy arkuszem filcu i folia aluminiową. Tak skonstruowaną pułapkę należy przymocować do podłoża metalowymi szpilkami. Podobną pułapką może być doniczka ułożona dnem do góry, najlepiej w kolorze białym.

Innym rodzajem pułapek są pułapki wabiące. Skutecznym środkiem jest piwo. Wystarczy w ziemi wykopać spory dołek, włożyć do niego otwarty pojemnik i napełnić go piwem. Jest to fenomenalny wabik na ślimaki. Płynu musi być na tyle dużo, aby ślimaki mogły się w nim utopić. Innym produktem, który doskonale wabi ślimaki jest grejpfrut. Na ziemi wystarczy ułożyć połówkę wydrążonego grejpfruta, najlepiej wieczorem, a rano ślimaki zbierać i wynosić daleko od ogrodu lub zabijać.

Pułapką na ślimaki, również bardzo skuteczną, mogą być naturalni wrogowie tych szkodników. Aby pomagały nam pozbywać się tych stworzeń, musimy zapewnić im korzystne warunki dla rozwoju. Na terenie ogrodu wystarczy przygotować budki lęgowe lub zachować dzikie zakamarki i zarośla sprzyjające ich rozwojowi.

Środki chemiczne zwalczające ślimaki

Na rynku istnieje wiele naprawdę skutecznych środków na ślimaki. Część z nich stworzona została tak, by rozsypać je pomiędzy rabatami lub grządkami. W ten sposób uniemożliwimy ślimakom dostanie się do konkretnych roślin. Niektóre środki na ślimaki są odporne na deszcz, inne nie. Zawsze musimy uważać na to, by preparaty nie dostały się do posadzonych roślin. Ponadto należy używać ich ostrożnie i z umiarem, ponieważ są to preparaty silnie toksyczne, które niszczą faunę glebową oraz organizmy wodne.

Sklepy w swoich ofertach posiadają również bezpieczniejsze preparaty, które zawierają w sobie np.: pasożytnicze nicienie. Te produkty dostępne są w formie proszku lub płynu. Służą do opryskania powierzchni gleby lub wymieszania z nią. Użycie tego preparatu wymaga, aby przez cały tydzień lub nawet dwa nawadniać glebę, by nicienie nie zginęły. Ślimaki, które zostały zaatakowane przez nicienie szybko tracą energię, przestają dostarczać sobie pokarmu, a po kilku dniach zagrzebują się w ziemi i giną.

Wybrane dla Ciebie

Inne sposoby na ślimaki

Jeśli w ogrodzie mamy ich niewiele, tak naprawdę wystarczy przespacerować się po nim i pozbierać szkodniki do wiaderka. Następnie należy wynieść je lub wywieźć bardzo daleko od naszej działki. Jest to skuteczna oraz humanitarna metoda.

Ciekawym domowym sposobem na ślimaki jest spryskanie roślin rozcieńczoną kawą. Jej aromat nie należy do ślimaczych faworytów.