Bez wątpienia kwiaty w domu są dość istotne. Nie wszyscy przepadają za ich pielęgnacją jednak każdy lubi je podziwiać i obcować z przyrodą. Kolor zielony uspokaja i wprowadza harmonię. Dlatego warto bez względu na gabaryty naszych mieszkań czy domów przeznaczyć trochę miejsca dla roślin doniczkowych. Nawet małe przestrzenie zmieszczą rośliny w postaci podwieszanych kwietników czy żywo zielonych parapetów z ziołami, które możemy wykorzystać w kuchni. Wybierając rośliny doniczkowe warto kierować się naszymi potrzebami i możliwościami oraz koniecznie pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu naszych roślin. Jeśli lubimy gotować to można postawić na zioła, jeśli interesujemy się naturalnymi kosmetykami przyda się lawenda czy aloes. Gdy posiadamy zwierzaki i dzieci zrezygnujmy z roślin trujących czy posiadających kolce. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jedną z podstawowych korzyści posiadania roślin w domu jest fakt, że pochłaniają one trujący dwutlenek węgla a produkują tlen. Ponad to zwiększają wilgotność powietrza a ten fakt wpływa kojąco i uspakajająco na człowieka.

kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe, które zaliczane są do tych znacząco oczyszczających powietrze to :

- Zamiokulkas zamiolistny roślina, która posiada piękne ciemnozielone liście. Zaliczany jest do gatunków prostych w uprawie, co za tym idzie toleruje większość warunków. Dość szybko rośnie, sprawdzi się zarówno do mniejszych jak dużych pomieszczeń. Do jej pielęgnacji przyda się nabłyszczasz do liści.

- Skrzydłokwiat jest to roślina, która przede wszystkim oczyszcza powietrze z takich substancji jak benzen i aceton. Takie środki znajdują się w drewnie, lakierach, farbach czy urządzeniach elektrycznych. Skrzydłokwiat lubi miejsca półcieniste oprócz ciemnozielonych liści wytwarza piękne białe kwiaty, które dodają mu jeszcze więcej walorów estetycznych.

- Paprotka zwyczajna od lat paprotka gości w domach, nie bez przyczyny. Nie dość że wprowadza do pomieszczenia charakter dzikiej leśnej natury to jeszcze oczyszcza nasze powietrze z formaldehydu. Niestety bywa kapryśna w uprawie, liście lubią usychać i nieestetycznie sypać się. Co za tym idzie trzeba regularnie ja podlewać, nie zalewać, wspomagać jej rozwój nawożeniem oraz co jakiś czas przesadzać w większe bardziej komfortowe dla niej pojemniki. Idealnie do nawożenie sprawdzi się nawóz uniwersalny z Biopton lub nawóz uniwersalny w płynie Substral.Ściereczka Nawozowa Do Liści Zielony Dom

Chcesz zadbać o swoje kwiaty?

Jest produktem, który nie tylko usprawni pielęgnację roślin, ale wpłynie też na ich kondycję i prezencję. Skład: azot amidowy, azot azotanowy, tlenek potasu K20

Sprawdź naszą ofertę

- Bluszcz pospolity to nie tylko roślina uprawiana w gruncie, można z powodzeniem sadzić ją w pojemnikach, doniczkach i pielęgnować w domu. Również pomaga on w usunięciu formaldehydu z powietrza, który znajduje się tam np. przez spaliny samochodowe. Bluszcz pospolity to idealna roślina do miejsc w kącie lub tych mniej atrakcyjnych, które chcemy zakryć. Roślina szybko rośnie i pnie się po kratkach, palikach, co za tym idzie można z nią tworzyć ciekawe kompozycje.

- Epiprenum złociste jest to roślina ozdobna. Jej soczysto-zielone liście posiadają jaśniejsze żółto-zielone wzroki, które są inne na każdym liściu. Roślina jest pnączem, dlatego z powodzeniem sprawdzi się w pomieszczeniach mniejszych jak i dużych. Lubi półcień i nie jest ciężka w uprawie, łatwo się rozmnaża. Bierze udział w oczyszczaniu powietrza z formaldehydu, benzenu i dwutlenku węgla.

- Wężownica gwinejska inaczej nazywana sansewierią to idealna roślina dla tych którzy zaczynają dopiero swoją karierę z uprawą kwiatów lub dla zapominalskich. Jest odporna na suszę i poradzi sobie w  większości warunkach w pomieszczeniu. Jej zgrubiałe, wydłużone liście w zależności od odmiany mogą być ciemnozielone, jasnozielone, z obrzeżeniem jaśniejszym lub ciemniejszym rysunkiem na liściach. Pasuje do pomieszczeń nowoczesnych i stworzy ciekawą kompozycję z innymi roślinami doniczkowymi. Ma również duży udział w oczyszczaniu powietrza. Aby zadbać o kondycję jej liści można zastosować pałeczki nawozowe do roślin zielonych Biopon. Ich aplikacja jest bardzo prosta nie wymaga przygotowywania roztworu.

Monstera Wonna inaczej Monstera Dziurawa  - kwiat doniczkowy

Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się motyw liści monstery wonnej. Nic prostszego aby być na topie warto właśnie taką roślinę posiadać w domu. Piękne dłoniaste, ciemnozielone liście z dziurami zachwycą niejednego dekoratora wnętrz. Roślina nie lubi bezpośredniego słońca, dlatego lepiej ustawić ją w miejscu półcienistym. Raz na jakiś czas warto przecierać jej liście z kurzu, ich duża powierzchnia powoduje szybkie osiadanie na nich drobnych roztoczy. Z pomocą do takiego zabiegu przychodzą nam chusteczki pielęgnacyjne Biopon lub nabłyszczasz do liści seria S&S Substral. Niestety liście, pędy a nawet korzenie monstery posiadają trujący sok, który podrażnia skórę i może powodować zatrucia pokarmowe czy zapalenie spojówek. Dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne związane z tym gatunkiem lepiej wykonywać w rękawiczkach ochronnych. (tutaj można wrzucić reklamę rękawic ogrodniczych myślę że to produkt teraz chętnie kupowany gdyż sezon sadzenia się już rozpoczął).
czerwone róże Gardenowo

Kwiaty doniczkowe - sukulenty

Przygodę z roślinami doniczkowymi dobrze zacząć od sukulentów czyli takich, które mają zdolność magazynowania wody w liściach co za tym idzie susza i niedostarczanie im wody przez jakiś czas raczej im nie przeszkadzają. Przykładem takiej rośliny jest aloes drzewiasty. Posiada on mięsiste, wydłużone, szaro-zielone liście, ostro zakończone z ząbkowany brzegiem. Zupełnie nie jest wymagający w uprawie, jest odporny na zaniedbania jednak nie lubi zalewania. Szybko rośnie i łatwo rozmnaża się z liści. Najlepiej ustawić go w miejscu ciepłym i słonecznym. Co więcej liście zawierają miąższ bogaty w glikopepetydy, związki przyspieszające gojenie się ran a także cynk, żelazo, miedz, nikiel. Żel z miąższu aloesu uśmierza obrzęki po ugryzieniach komarów, pszczół. A także przyspiesza gojenie się ran. Taki zielony skarb naprawdę warto posiadać w domu.Mineral żel Do Roślin Doniczkowych 500ml Biopon

Mineral Żel Do Doniczkowych

Nowoczesny i wyjątkowo wydajny nawóz mineralny, przeznaczony do całorocznego zasilania roślin ozdobnych rosnących w doniczkach, pojemnikach i skrzyniach.

Sprawdź naszą ofertę

Kwiaty doniczkowe - sagowiec i cykas

Dla tych ambitnych i lubiących wyzwania można zaproponować sagowca czyli cykas. Roślina, która przypomina miniaturową palmę, jej wygląd z pewnością będzie nam przypominał o rajskich wakacjach. Sagowce wymagają odpowiedniego środowiska. Potrzebują dużo światła, jednak nie bezpośredniego. Kluczem do ich uprawy jest miejsce ciepłe i przewiewne o stale wilgotnym podłożu. Jednak negatywnie reaguje na wodę stojącą w podstawce. Bywa kapryśny w naszych domowych warunkach liście lubią żółknąć i opadać. Jednak jego uprawa jest jak najbardziej możliwa, musimy dokładnie poznać jego wymagania i się do nich dostosować. Sagowiec na pewno odwdzięczy się wtedy pięknym wyglądem. Do jego uprawy poleca się podłoże do palm i juki Substral. Jest ono bogate w torf, keramzyt oraz glinkę z krzemionką.

Posiadanie roślin doniczkowych w pomieszczeniu to ciekawa przygoda. Obecnie technologia daje nam takie rozwiązania, że nawet ci zabiegani będą mogli dbać o swoje rośliny. Systemy nawadniające, ocieplające czy doświetlające, wszystko po to aby uprawa roślin doniczkowych była prosta. Na pewno znajdzie się grono osób, które samodzielnie chce doglądać roślin doniczkowych i obserwować ich wzrost. Przy codziennych stresach praca przy roślinach jest miłym oderwaniem się od zmartwień i problemów. Warto ten czas znaleźć dla siebie i oczywiście dla –‘zielonych przyjaciół.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Literatura

  • Kwiaty w naszym domu,  K. Jacobi, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1992
  • Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, K. Mynett, Warszawa, 1990
  • Rośliny trujące, B. Bohne, P. Dietze, Warszawa, 2008
  • 500 roślin doniczkowych, M. Mederska, 2014
  • 200 najpiękniejszych roślin doniczkowych, H. Heitz, A. Kogel, 1995
  • Rośliny doniczkowe do ciemniejszych pomieszczeń, R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 12, 2015
  • Rośliny oczyszczające powietrze, Kucharska-Swierszcz M, Działkowiec, nr: 12, 2020
  • Palmy i sagowce źródłem- sago, Radwan-Pytlewska K, Wiadomości Zielarskie, nr: 8, 1992