Wraz z nadejściem tego krótkiego, ale często kapryśnego miesiąca, ogrodnicy mają przed sobą szereg ważnych zadań do wykonania, aby przygotować glebę, pielęgnować rośliny i zainicjować procesy wzrostu. W Kalendarzu Ogrodnika dla lutego znajdziemy kluczowe wskazówki dotyczące prac ogrodniczych, które pomogą nam skutecznie zarządzać naszym ogrodem w tym przełomowym okresie. Od przycinania drzew i krzewów po planowanie roślinności na wiosnę - luty to czas, gdy ogrodnicy kształtują swoje ogródki, przygotowując je do kolejnego bujnego sezonu. Oto przewodnik po najważniejszych pracach ogrodniczych, które warto podjąć w lutym, by cieszyć się pięknym i owocnym ogrodem przez cały rok.

kilka swierkow w lesie obsypanych sniegiem

Spis treści

Luty w ogrodzie - Cięcie drzew i krzewów owocowych w lutym

Temperatura utrzymująca się przed dłuższy czas powyżej 0 stopni to dobry czas na pierwsze cięcia. Zazwyczaj ten moment przychodzi dopiero w drugiej połowie miesiąca. Zaczynamy od krzewów agrestu i porzeczek. Cięcie drzew owocowych raczej zaczyna się dopiero kiedy zauważalny jest start wegetacji, jednak bardzo często na koniec miesiąca można już ciąć jabłonie. Po przeprowadzeniu cięć pamiętajmy o zabezpieczeniu zimowego cięcia i powstałych ran maścią ogrodniczą! Usuwamy gałęzie i pędy uszkodzone przez mróz, złamane, krzyżujące się i ewentualnie te, które uważamy za stosowne orzy formowaniu krzewu. Nie jesteś pewien jak i kiedy przycinać drzewka zobacz w tym artykule KIEDY PRZYCINAĆ DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Wczesne opryski na kędzierzawość liści brzoskwini

Kiedy temperatura przekroczy próg 6 stopni Celsjusza można zacząć przeprowadzać opryski nektarynki i brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini - tzw. kędzierzawce. Szeroko opisaliśmy problem tej choroby w jednym z naszych poprzednich artykułów, do lektury którego serdecznie zapraszamy. Do oprysków polecamy środek Syllit, który także znajdą Państwo w naszym asortymencie. Kędzierzawość liści brzoskwini to trudna w zwalczaniu choroba, dlatego nie można pomijać oprysków i warto zadbać o drzewka, aby owocowały szczodrze i pysznie! Wszystko tutaj o JESIENNYCH i ZIMOWYCH OPRYSKACH DRZEW OWOCOWYCH



Miedzian 50 wp 100g Target

NIEZAWODNY MIEDZIAN NA LICZNE CHOROBY GRZYBOWE

Środek grzybobójczy, do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed chorobami, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.
ZOBACZ

Kalendarz ogrodnika - kiedy wysiewać warzywa? Co zrobić w ogródku warzywnym w lutym?

Jakie warzywa można wysiać w lutym? W tym miesiącu rozpoczynamy wysiew nasion na rozsady papryki, pomidorów, arbuza, melonów, kalafiora, kapusty, szpinaku, selera i brokuła. Zobacz też JAKIE WARZYWA SADZIMY W KWIETNIU . W ciepłej domowej atmosferze rośliny zaczną szybciej kiełkować - możemy także zaprawić je wcześniej naparem z rumianku, który wzmocni ich odporność. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu - wilgotność jest kluczowa w pierwszym etapie wzrostu. Do rozsady warto zastanowić się nad skorzystaniem z doniczek torfowych, które ułatwią późniejsze przesadzanie do gruntu. Zachęcamy także do domowej produkcji kiełków warzyw, które są bardzo pożywne, zdrowe i stanowią świetny dodatek do każdego dania. Można wysiewać je na gazie, ligninie lub w kiełkownicy. W asortymencie naszego internetowego sklepu ogrodniczego Gardenowo znajdą Państwo nasiona kiełków najwyższej jakości a także duży wybór kiełkownic do ich hodowli!



Kiełkownica Słoikowa Twist Off + Nasiona

KIEŁKOWNICA z której ZAWSZE WYKIEŁKUJĄ KIEŁKI

Innowacyjna Kiełkownica słoikowa twist-off dzięki specjalnie zaprojektowanej zakrętce z sitkiem umożliwia uprawę kiełków w słoiku przechylonym pod kątem około 15°.

ZOBACZ

Luty w ogrodzie - co zrobić w ogrodzie ozdobnym?

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie ozdobnym w lutym! Spieszymy z odpowiedzią! Przygotowania do nowego sezonu rozpoczynamy od porządków. Pod koniec miesiąca możemy przyciąć krzewy ozdobne, które kwitną pod koniec lata lub jesienią. W pierwszej kolejności zajmujemy się więc budleją, krzewuszkami, hortensjami oraz tawułą japońską.

Luty to ostatni moment, aby przemyśleć nasadzenia na kolejny sezon. W domowych warunkach możemy wysiać nasiona roślin jednorocznych na rozsady m.in. begonię stale kwitnącą, żeniszek meksykański, petunię, pelargonia i inne. Lepiej to zrobić na początku miesiąca - koniec lutego to już późna pora na taką rozsadę, która ma długi okres wegetacji. Warto zaplanować nasadzenia bylin oraz wygląd grządek.

przebisnieg pod sniegiem podczas padajacego sniegu w ogrodzie

Rośliny ozdobne schowane do pomieszczeń pod koniec lutego warto przechłodzić przez kilka tygodni, kiedy temperatura osiągnie już 10 stopni - będą lepiej kwitły. 

Regularnie sprawdzajmy stan przechowywanych cebulek, bulw i kłaczy - szczególnie oglądajmy je pod względem pleśni i szkodników. Cebulkę zaatakowaną chorobą lub insektem należy usunąć, aby nie rozprzestrzenić infekcji. Najczęściej przechowujemy mieczyki, dalie i pacioreczniki. Może zaciekawimy Cię naszymi artykułami o cebulkach, kwiatach:

JAKIE CEBULKI SADZIĆ JESIENIĄ

JAK I JAKIE CEBULKI SADZIĆ NA WIOS

JAKIE KWIATY SIAĆ NA WIOSNĘ

Ogród w lutym - Zadbaj o trawnik

Opady śniegu są coraz rzadsze, ale mogą wystąpić jeszcze w lutym. Kiedy śnieg przykrywa murawę jak pierzynka działa to na jej korzyść, więc nie zaleca się odśnieżania trawnika. Dni robią się jednak coraz cieplejsze i w czasie odwilży na powierzchni może powstać cienki lód. Zaleca się rozbijanie go, aby nie blokował trawie dostępu do tlenu. 

Kalendarz prac ogrodowych Luty - Jakie prace w ogrodzie w lutym warto wykonać?

  • Dokarmianie ptaków niedługo dobiegnie końca. Warto pomyśleć o konserwacji karmników i zakupie budek lęgowych.
  • Sprawdzajmy krzewy porzeczek - nabrzmiałe pąki mogą świadczyć o obecności groźnego szkodnika - wielkopąkowca porzeczkowego.
  • Iglaki - Przeprowadzamy opryski drzewek i krzewów iglastych, aby zwalczyć szkodniki takie jak przędziorek czy ochojnik.
  • W razie potrzeby uzupełniamy bielenie pni drzew.
  • Zima w ogrodzie to dobry czas na przesadzanie roślin doniczkowych.
  • Zaopatrujemy się w niezbędne na nowy sezon narzędzi, nawozy i środki ochrony.
  • Sprawdzamy w jakim stanie są okrycia zimowe na naszych roślinach, jeśli tego wymagają należy je poprawić.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.