Dowiedz się, które rośliny najlepiej rosną w późnym lecie, jak przygotować glebę i jakie prace ogrodowe warto wykonać, aby Twój ogród był pełen zdrowych i smacznych warzyw jeszcze przed nadejściem chłodniejszych dni. Sierpień w ogrodzie to nie koniec pracy dla wytrwałych pasjonatów!

mloda kobieta w rekawiczkach sadzi lopatka warzywa w warzywniaku

Spis treści:

 • Siew warzyw w sierpniu - Prace w ogrodzie warzywnym w sierpniu
 • Sierpniowy wysiew - co musisz o nim wiedzieć?
 • Które warzywa w sierpniu możemy wysiewać do ogrodu?
 • Jakie rośliny ozdobne sadzić w sierpniu?
 • Które krzewy przesadzać w sierpniu?

Siew warzyw w sierpniu - Prace w ogrodzie warzywnym w sierpniu

Koniec lata to przede wszystkim czas zbiorów: ogórków, papryki, pomidorów, dyń, cukinii i innych... Ale sierpień to doskonały czas również na kontynuowanie uprawy w ogrodzie warzywnym. Choć większość ogrodników myśli, że lato to końcówka sezonu, wiele warzyw doskonale nadaje się do siewu w sierpniu, dzięki czemu można cieszyć się świeżymi plonami jeszcze w jesieni. Warto jednak wiedzieć, jakie prace ogrodowe są szczególnie ważne w sierpniu, aby rośliny miały odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Opryski na warzywa często wykonasz z prostych składników z kuchni. Sprawdź OPRYSK Z DROŻDŻY NA POMIDORY I OGÓRKI. JAK GO ZROBIĆ I KIEDY STOSOWAĆ OPRYSK Z DROŻDŻY NA OGÓRKI I POMIDORY ? 

Sierpniowy wysiew - co musisz o nim wiedzieć?

Sierpniowy wysiew to strategiczny krok w utrzymaniu ogrodu warzywnego aktywnym przez cały rok. W sierpniu możemy wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu, co pozwala na skorzystanie z ciepła gleby i sprzyjających warunków pogodowych. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza podczas upałów, oraz o stosowaniu nawozu, aby wspomóc rośliny w fazie wzrostu. Agrowłóknina może być przydatna w ochronie młodych siewek przed szkodnikami i przymrozkami.

Sierpień to czas przygotowań do jesieni. Sprawdź SIERPIEŃ W OGRODZIE - KALENDARZ OGRODNIKA. LISTA PRAC, KTÓRE NALEŻY ZROBIĆ W OGRODZIE W SIERPNIU 

Które warzywa w sierpniu możemy wysiewać do ogrodu?

W sierpniu możemy wysiewać do ogrodu wiele warzyw na zbiór jesienny, które zdążą dorosnąć do zbioru przed nadejściem zimy. Należą do nich m.in. szpinak, rzodkiewka, koper, kapusta pekińska, roszponka, sałata, endywia oraz rukola. Siew warzyw liściowych jest szczególnie polecany, ponieważ te rośliny szybko kiełkują i plonują. Sierpniowy wysiew pozwala również na posadzenie warzyw poplonowych, które mogą być zbierane w drugiej połowie września i października. Pamiętajmy, że po 15 sierpnia noce robią się coraz chłodniejsze i nie wszystkie młode rośliny w zgonach je przetrwają. Rzeżucha najlepiej rośnie w temperaturze powyżej 15 stopni, a więc druga połowa sierpnia, to już za późno na jej wysiew. 

Sierpień to nie tylko czas dla warzyw, ale i dla ziół. Wiele ziół nadaje się do uprawy w donicach, nie ma potrzeby tworzenia dla nich zagonu. Przygotowane wcześniej na rozsadniku szybko nadadzą się do zbioru, a dzięki mobilności uprawy będą zawsze pod ręką. Dodatkowo są mniej narażone na ataki np. ślimaków.

Nie wszystkie warzywa będą zadowolone ze swojego towarzystwa. Sprawdź JAKIE WARZYWA SADZIĆ RAZEM, A JAKICH POŁĄCZEŃ UNIKAĆ? 

Co siać w sierpniu? Lista warzyw do sadzenia w sierpniu

W sierpniu możemy wysiewać do ogrodu wiele warzyw, które zdążą dorosnąć do zbioru przed nadejściem zimy. Warzywa te są wrażliwe na przesadzanie, dlatego najlepiej wysiewać je od razu do gruntu lub do doniczek, które można później przestawiać. Wysiew w sierpniu umożliwia uzyskanie obfitych plonów przed pierwszymi przymrozkami. W sierpniu warto siać warzywa, które szybko rosną i są odporne na chłodniejsze warunki jesieni. Korzystnie będzie nie czekać z siewam na koniec miesiąca, a rozpocząć go już na początku sierpnia. Wiele warzyw można wcześniej przygotować do sadzenia przygotowując rozsadę pod koniec lipca.

 • szpinak,
 • rzodkiewka,
 • koper,
 • kapusta pekińska,
 • roszponka,
 • sałata,
 • endywia,
 • rzodkiew,
 • rzeżucha,
 • szczaw
 • rukola.

Ciekawostka - Warzywa te należą do grupy najszybciej plonujących warzyw, dzięki czemu na efekty nie będzie trzeba długo czekać! Szczególnie rzodkiew i rzepa plonuje bardzo szybko! Koniec sierpnia nie musi oznaczać pustki w warzywniku! Roszponka jest całkowicie mrozoodporna więc sprawdzi się nawet na dłuższy niż dwuletni czas plonowania - warto więc posadzić ją od razu na miejsce, w którym zostanie na dłużej. 

SZEROKI WYBÓR NAWOZÓW DO ROŚLIN. DOPASUJ DLA SWOJEGO KIWI

SPRAWDŹ I ZNAJDŹ NAWÓZ DO SWOJEJ ROŚLINY

Nowy ziemniak – czy słyszałeś o nim? Sprawdź UPRAWA TOPINAMBURU. JAK UPRAWIAĆ TOPINAMBUR W OGRODZIE? JAK SADZIĆ TOPINAMBUR? JAK ZBIERAĆ TOPINAMBUR? 

Jakie rośliny ozdobne sadzić w sierpniu?

Sierpień to również dobry czas na sadzenie kwiatowych roślin ozdobnych. W drugiej połowie sierpnia możemy sadzić m.in. kwiaty cebulowe oraz inne rośliny ozdobne, które zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą. Kwiaty cebulowe, takie jak tulipany i narcyzy, sadzimy, aby cieszyć się ich pięknem wiosną. Rośliny ozdobne, które sadzimy w sierpniu, często wymagają dobrze przygotowanego gruntu oraz regularnego podlewania, aby ich system korzeniowy zdążył się rozwijać przed nadejściem chłodniejszych dni. Sierpień to nadal dobry czas, aby założyć trawnik, który zdąży jeszcze przed przymrozkami wznieść swoje krótkie pędy.

Sierpień to czas sadzenia kwiatów cebulowych. Sprawdź CZOSNEK OZDOBNY – ODMIANY, UPRAWA I PIELĘGNACJA. JAK SADZIĆ CZOSNEK OZDOBNY ALLIUM? JAK UPRAWIAĆ CZOSNEK OZDOBNY? 

Które krzewy przesadzać w sierpniu?

Krzewy iglaste oraz inne krzewy ozdobne mogą być przesadzane w sierpniu. Jest to dobry czas na takie prace, ponieważ rośliny zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy. Warto jednak pamiętać, że niektóre krzewy są wrażliwe na przesadzanie, dlatego najlepiej wybierać gatunki mrozoodporne i odporne na przymrozki.Przesadzamy przede wszystkim:

 • iglaki, 
 • róże, 
 • bukszpany, 
 • forsycje, 
 • piwonie
 • lawendę.

Podczas przesadzania należy dbać o to, aby system korzeniowy był dobrze zabezpieczony i aby rośliny miały odpowiednie nawodnienie. Regularne podlewanie i stosowanie odpowiedniego nawozu wspomaga adaptację krzewów w nowym miejscu.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.