To, że hortensje stanowią jedne z najbardziej efektownych roślin ogrodowych nie ulega żadnym wątpliwościom. Dość duże, soczyście zielone liście i obfite kwiatostany w kształcie kuli o różnorodnych barwach gęsto przeplatają się ze sobą tworząc zwarty krzew, również w formie kulistej. Co ważne, na ogrodniczym rynku znajdziemy wiele odmian tychże kwiatów, które różnią się od ciebie głównie kolorem, a czasem kształtem. Jeśli dodamy do tego fakt, że hortensje nie są zbyt wymagające już nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić pierwsze sadzonki, a tym samym rozpocząć przygodę z uprawą tych wyjątkowych roślin. Zanim jednak to nastąpi sprawdźmy, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja od momentu zakupu małych krzaczków.

 

Stanowisko i gleba

Optymalne warunki do uprawy hortensji stwarzają miejsca dość dobrze nasłonecznione, ewentualnie półcieniste. Duża ilość promieni słonecznych wpływa bowiem na obfite kwitnienie tychże roślin oraz intensywny kolor kwiatów. Kluczową rolę odgrywa także gleba. O ile po wsadzeniu sadzonek, sama pielęgnacja nie jest kłopotliwa, o tyle krzewy mają spore wymagania właśnie co do ziemi. Idealnie, gdy jest ona żyzna, próchnicza, kwaśna o pH od 4,5 do 5,5. W przypadku podłoża o odczynie zasadowym można wspomagać się kwaśnym torfem. Odradza się natomiast sadzenie hortensji na glebach ciężkich, gliniastych.

 

Hortensje

kolorowe hortensje Gardenowo

 

Podlewanie

Niewiele osób wie, że nazwa „hortensja” oznacza “wodny krzew”, co samo przez się wskazuje nam, że do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje dużo wody. Pod tym względem dobrze czuje się na stanowiskach lekko zacienionych, gdzie łatwiej utrzymać wilgoć gleby. Jeśli jednak zależy nam na pięknych, dużych kwiatach, w związku z czym na uprawę wybieramy dobrze nasłonecznione miejsce, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jest to szczególnie istotne w okresie suszy.

 

Hortensje

kolorowe hortensje Gardenowo

 

Nawożenie

W pielęgnacji hortensji ważnym zabiegiem jest nawożenie, które powinno powtarzać się od dwóch do trzech razy w ciągu sezonu. Chodzi o to, by dostarczyć roślinie składniki pokarmowe umożliwiające właściwy wzrost i rozwój. Nawóz do hortensji powinien stanowić kompozycję makro- i mikroelementów wspomagających proces tworzenia się zawiązków kwiatów i liści. Dzięki azotowi, potasowi i fosforowi roślina będzie zaś intensywnie kwitła przez całe lato.

 

Sadzonki

różne kolorowe sadzonki Gardenowo.pl