różowa-trawa

Bardzo popularne w ostatnich latach rośliny dekoracyjne, jakimi są absolutnie nieprzeciętnej urody różne gatunki i odmiany traw ozdobnych, po pięknym kwitnieniu jesienią, zimą wymagają specjalnego zabezpieczenia. Podobnie, jak większość roślin, które mamy przyjemność uprawiać w ogrodach trawy nie lubię zbyt niskich temperatur charakterystycznych dla naszego klimatu o tej porze roku. Stąd, jeżeli chcemy, aby przetrwały mrozy i wiosną na powrót zdobiły nasze posesje należy zapewnić im odpowiednią ochronę, zwłaszcza w sytuacji, gdy posadziliśmy je w bieżącym roku. A zatem, jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Z jakich materiałów w tym celu skorzystać? Kiedy założyć zimowe osłony?

trawy ozdobne i paprocie - gardenowo.pl

Po pierwsze: wiążemy trawy na kształt snopków

Pierwszym etapem w procesie zabezpieczania traw ozdobnych jest ich związanie w snopki. Odpowiednim na to momentem jest ten, w którym pędy i liście zaczynają usychać. Prace te najlepiej przeprowadzić w możliwie suchym i słonecznym dniu, gdyż wysuszone trawy będzie zdecydowanie łatwiej zabezpieczyć, aniżeli w sytuacji, gdy byłyby mokre. Aby uformować odpowiedni kształt snopka, trawy warto związać w dwóch, a nawet trzech miejscach mocnym, wytrzymałym sznurkiem jutowym. Dzięki temu podczas wietrznych dni snopki zachowają swoją formę, a ich liście nie będą targane przez mocniejsze podmuchy po całym ogrodzie. Co ważne, suche liście są dodatkową ochroną roślin przed zimnem, dlatego nie należy ich obcinać.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Po drugie: zabezpieczamy pędy przed mrozem

W sytuacji, gdy minusowe temperatury utrzymują się ponad trzy dni, należy podjąć kolejne kroki, a mianowicie zabezpieczyć trawy ozdobne poprzez usypanie kopczyków z kory. Dopiero wówczas, mróz może zaszkodzić tym roślinom - zbyt wczesna osłona mogłaby bowiem spowodować zaparzenie i zgnicie pędów. Doskonałym sposobem jest rozsypanie wokół kęp trawy kory sosnowej bądź suchego torfu. Co więcej, trawy ozdobne zimozielone, takie jak kostrzewa Pic Carlit potrzebują dodatkowych środków ochrony, albo pod postacią gałązek iglaków, albo białej agrowłókniny. Przed obłożeniem snopków takim materiałem, nie należy związywać ich zbyt mocno.Piórkówka Japońska Hameln Wyjątkowo Ozdobna Trawa

Piórkówka Japońska Hameln Wyjątkowo Ozdobna Trawa

Szanowni Państwo, ze względu na ogromną ilość zamówień w tej chwili zawiesiliśmy chwilowo sprzedaż TYLKO SADZONEK. Pozostałe produkty są dostępne w naszej ofercie. 

Sprawdź naszą ofertę