Nasz kalendarz ogrodnika na marzec to przewodnik po tym fascynującym okresie, pełnym obietnic dla naszych ogrodów. Odkryj z nami, jakie prace ogrodowe warto podjąć, aby nasze rośliny rozkwitły w pełni swojego potencjału, przywołując w ogrodzie wiosenny spektakl barw i aromatów. Wkraczając w marzec, zanurz się w świat ogrodniczych możliwości, który ten miesiąc otwiera przed nami.

biale male sliczne kwiaty na sniegu marzec w ogrodzie

Spis treści:

Marzec w każdym ogrodzie to niezwykle intensywny czas. W tym miesiącu dni robią się coraz cieplejsze, śnieg topnieje, powoli nastaje wiosenna aura, więc praca w ogrodzie rozpoczyna się na dobre. W marcu jest czas na przeprowadzenie gruntownych porządków po chłodnej i mokrej zimie oraz przygotowanie do nowego okresu wegetacji. Konieczne jest zastosowanie kilku zabiegów, które sprawią, że rośliny będą pięknie rosły przez cały rok.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o porządek w naszym ogrodzie. Zima pozostawiła po sobie wiele niewiadomych wymagających oględzin. Ogród wymaga dokładnego sprawdzenia. Koniecznie powinniśmy się po nim rozejrzeć, sprawdzić stan drzew, krzewów, trawnika oraz rabat kwiatowych. Oględziny to pierwszy krok do dalszego zaplanowania prac.

Przechadzając się po budzącym się z zimowego snu ogrodzie, warto zbadać odczyn gleby. Jest to niemal konieczne, aby prawidłowo nawieźć ziemię. Marzec jest do tego najkorzystniejszym miesiącem. Do przeprowadzenia badania wystarczy zakupiony kwasomierz chemiczny, który pozwoli na pobranie próbek gleby. Prostszym i tańszym rozwiązaniem są zwykłe papierki lakmusowe, które po przyłożeniu do ziemi zaczynają się odbarwiać. Każda osoba posiadająca ogród musi pamiętać, że wiele roślin nie toleruje zakwaszonej gleby.

Kiedy usuwać osłony w marcu - wiosenne prace w ogrodzie ozdobnym

Sygnałem do ściągania osłon z roślin jest rozmarzająca gleba. Warto jednak nie chować okryć zbyt głęboko - mogą się jeszcze przydać, aby ochronić nasze rośliny od przejściowych przymrozków, które mogą jeszcze wystąpić. Pogodę należy sprawdzać na bieżąco, szczególnie zwracając uwagę na temperatury nocne. Kopczyków usuwanych w strefie korzeniowej lepiej nie usuwać na początku marca. Warstwa ściółki usypana wokół korzeni ułatwi im przetrwanie ostatnich mrozów. W marcu usuwane są otuliny z krzewów i drzew, którymi zabezpiecza się rośliny przed mrozami w zimie. Warto jednak pozostawić tę czynność na koniec marca, gdyż możliwe są jeszcze przymrozki i wahania temperatury, które mogłyby uszkodzić wiele roślin.

Kalendarz ogrodnika na marzec - cięcie drzew i krzewów ozdobnych

W marcu niezwykle ważne jest cięcie drzew i krzewów. Tę czynność dzielimy na 3 rodzaje: cięcie sanitarne, prześwietlające oraz formujące.  Cięcie formujące wykonuje się głównie na krzewach w ¼ ich wysokości. W ten sposób przycinamy lawendę wąskolistną, budleję Davida, hortensję bukietową i krzewiastą oraz tawułę drobną, japońską, biało kwiatową i wierzbolistną. Marzec to także doskonały miesiąc, by wykonać cięcie w 1/3 wysokości pędów nad ziemią migdałka i róż wielokwiatowych.

Skorzystaj z naszych porad KIEDY PRZYCINAĆ DRZEWA I KRZEWY W OGRODZIE -kompletna wiedza na temat kalendarza cięcia drzewek w ogrodzie.

Cięcie sanitarne wykonywane jest po to, by pozbyć się chorych, starych i uszkodzonych pędów. Natomiast cięcie prześwietlające wykorzystywane jest do usunięcia pędów, które rosną zbyt blisko siebie, zbyt gęsto, a na dodatek się krzyżują. Do cięcie prześwietlającego nadają się rośliny takie, jak: derenie, żylistki, leszczyny, pigwowce, irgi, kaliny, krzewuszki, porzeczki ozdobne oraz jaśminowce. Tego typu zabieg pozwala na obfitsze i zdrowsze zakwitanie.

W marcu konieczne jest podcięcie krzewów owocowych. W przypadku młodych drzewek warto przyciąć jedynie pędy rosnące do wnętrza korony lub te krzyżujące się. Nie można przyciąć ich zbyt silnie, ponieważ będę dużo gorzej owocować. Jeśli do przycięcia mamy świeżo posadzone krzewy, należy boczne pędy skrócić o ½, natomiast przewodnik o 1/3. Ważne jest także, by kręgi wokół drzew zostały wyściółkowane oraz nawodnione. Ogród niejednokrotnie otoczony jest żywopłotem. Nie możemy zapominać, że on również wymaga przycięcia. Taką czynność powinniśmy wykonać najpóźniej końcem marca, gdyż później przychodzi okres lęgowy, a w krzewach zagnieżdżają się ptaki.

W marcu przede wszystkim tniemy takie krzewy jak:

  • budleja, 
  • dereń biały, 
  • hortensja bukietowa,
  • perukowiec, 
  • pięciornik, 
  • powojnik, 
  • tawuła japońska.

Warto także sprawdzić kształt wierzby mandżurskiej czy żywopłotów liściastych - marzec to dobry czas na formowanie ich.

Marzec to również ważny miesiąc pod względem WIOSENNYCH OPRYSKÓW DRZEW OWOCOWYCH. Sprawdź już teraz i nie przegap tych terminów!

Jakich roślin nie wolno przyciąć?

Marzec w ogrodzie - jakich konkretnie roślin koniecznie nie wolno przycinać

Wczesną wiosną nie wolno przycinać roślin kwitnących na pędach zeszłorocznych, czyli takich które zawiązują pąki na koniec poprzedniego sezonu. Jeżeli je przytniemy - po prostu pozbawimy się kwitnienia. Rośliny, których nie przycinamy wiosną to: migdałek, hortensja ogrodowa, magnolia, forsycja, krzewuszka, tawuła.

 S

Marzec w ogrodzie ozdobnym - Sadzenie roślin

Wraz z nadejściem marca, ogrodnicy entuzjastycznie wchodzą w rolę twórców, zaczynając kolejny rozdział w historii swoich ogrodów ozdobnych. To czas, gdy ziemia zaczyna pragnąć nowego życia, a kolorowe kwiaty przygotowują się do swojej wielkiej scenicznej premiery.  Temperatura na wiosnę mniej więcej stabilizuje się końcem marca. Jest to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych, ozdobnych oraz żywopłotów liściastych, które zrzucają liście na zimę. Po tej czynności ostrożnie przycinamy je 30 cm nad ziemią. W tym miesiącu możemy podjąć się także przesadzania – jeśli roślinom nie odpowiada pewne miejsce lub sami uważamy je za niekorzystne, warto zatroszczyć się o przesadzenie końcem marca. Po ogrodowych porządkach i dokładnym rozplanowaniu ogrodu, możemy śmiało posadzić również krzewy różane. Jednak musimy powstrzymać się przed ich przycięciem, gdyż zaleca się je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia i zawsze w kwietniu!

Rośliny cebulowe i rośliny jednoroczne - Co sadzić w marcu?

Wiosna wita nas posadzonymi na jesieni roślinami cebulowymi - tulipanami, krokusami, narcyzami i wieloma innymi barwnymi kwiatami. Marzec to dobry czas na sadzenie roślin rozpoczynających dopiero swoją wegetację wraz z cieplejszymi dniami - zarówno jednorocznych jak i cebulowych czy wieloletnich. Marzec to dobry moment na sadzenie cebul lilii. Trawy ozdobne posadzone wiosną także chętnie rozwiną swoje piękne długie liście w kolejnych miesiącach, urozmaicając nasze ogrody różnymi odcieniami i barwnymi pióropuszami. W marcu wysiewamy także byliny - dalie, pacioreczniki i begonie. 

Zapraszamy do lektury naszego artukułu, aby poznać wiecej szczegółów W JAKI SPOSÓB I JAKIE CEBULKI SADZIĆ WIOSNĄ W OGRODZIE.

Marzec to dobry czas na pikowanie rozsady. Kalendarz ogrodnika Marzec

W marcu pikujemy rozsady begonii, lobelii oraz petunii. Marzec jest niezwykle intensywny jeśli chodzi o wszelkie rośliny ogrodowe. W tym miesiącu wysiewamy większość roślin jednorocznych, uprawianych z rozsady (np.: nagietki, aksamitki, groszek pachnący). Najkorzystniej jest zrobić to właśnie w marcu, gdyż wtedy są największe szanse powodzenia, głównie ze względu na lepsze nasłonecznienie i wyższą, choć czasem niestabilną, temperaturę. Jeśli jednak udało nam się te rośliny posiać już w lutym, w marcu na spokojnie możemy przepikować roślinki do pojedynczych donic lub skrzynek, aby listki nie stykały się ze sobą.

Wysiew do pojemników - Prace ogrodowe w marcu 

Jakie nasiona kwiatów wysiewać w marcu do pojemników? Oto one:

  • aksamitki, 
  • astry, 
  • cynie,
  • floksy,
  • gazanie,
  • lewkonie,
  • portulaki,
  • szałwie,
  • zatrwiany, 
  • żeniszki.

Jakie jeszcze wysiewy wykonać w marcu w ogrodzie do pojemników? W drugiej połowie miesiąca od razu do gruntu możemy siać|": groszki, ostróżki i smagliczki. Ważną pracą ogrodową jest przycięcie bylin wieloletnich, które na zimę zaschły. Zazwyczaj są to trawy papasowe, ostnice, mikstany chińskie, rozplenice, imperaty, molinie, proso rózgowate. Te rodzaje traw przyciąć trzeba ok. 10 cm nad ziemią. Ten zabieg jest niezbędny, gdyż dzięki niemu młode pędy będą mogły wyrosnąć piękne i wysokie.

Trawnik wiosną - Które prace ogrodowe należy wykonać w marcu?

Jedną z najpopularniejszych czynności ogrodowych, o których pamiętają wszyscy jest grabienie trawnika. W ten sposób usuwamy wszystkie nagromadzone liście, gałązki, śmieci oraz suchą trawę i skutecznie przywracamy trawnik do życia. Zasypujemy i wyrównujemy kretowiska, tym samym płoszymy krety, by w letnich miesiącach nie rujnowały trawnika. Możemy zastosować specjalny nawóz do trawników, który polepszy jego kondycję. Jeśli w ogrodzie pojawią się niewygodne zagłębienia, uzupełniamy je ziemią, którą udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw. Następnie przykrywamy te nasiona warstwą ziemi o grubości ok. 1 cm.

Pielęgnacje trawnika wiosną rozpoczynamy od porządnego zgrabienia powierzchni. Usunięcie resztek roślin ułatwi dostęp powietrza i trawnik zacznie lepiej się rozwijać. Warto przeprowadzić takie zabiegi jak wałowanie, aeracja, wertykulacja, piaskowanie oraz dosiewki. Wszystko we właściwej kolejności adekwatnej do stanu trawnika. Z poważniejszymi pracami warto się wstrzymać do długotrwałego ocieplenia dni, aby nie uszkodzić mrozami korzeni trawy. 

Nawożenie - prace w ogrodzie w marcu. Nawozy azotowe

W marcu zaleca się rozpoczęcie nawożenia nawozami wieloskładnikowymi granulowanymi, wymieszanymi z podłożem. Zasilamy przede wszystkim rabaty bylinowe, iglaki i trawnik. Pod koniec miesiąca warto rozpocząć nawożenie roślin, które wcześnie rozpoczynają wegetację. Dzięki temu dostaną odpowiednią ilość składników pokarmowych i będą prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Robi się to poprzez rozłożenie na rabacie kilkucentymetrowej warstwy kompostu służącej jako doskonała ściółka organiczna, która ma za zadanie zabezpieczyć glebę przed wysychaniem i zaskorupieniem po dużych opadach. Taka powłoka będzie także nie lada wyzwaniem dla chwastów, zapobiegnie ich kiełkowaniu, co sprawi, że będziemy mieć mniej pracy do wykonania. Kiedy nie mamy wystarczającej ilości kompostu, warto zastosować obornik granulowany bądź jeden z nawozów wieloskładnikowych.

Nawożenie ziemi to kolejny waży aspekt. Dla ogrodu najlepszym wyborem jest kompost, ale można korzystać także z innego rodzaju nawozów. Młode drzewka dobrze tolerują azot, natomiast w przypadku starszych najlepiej sprawdzają się nawozy fosforanowe, potasowe oraz azotanowe. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o rośliny cebulowe. One do wzrostu potrzebują saletrę amonową, której idealna ilość to 10-15 g na 1m2.

Więcej na temat WIOSENNEGO NAWOŻENIA OGRODÓW dowiesz się z naszych wcześniejszych artykułów!



Obornik Granulowany Koński 5l Biopon

OBORNIK NATURALNY DO OGRODU

Polecany w szczególności do zasilania gleby ciężkiej, mokrej i gliniastej. Ma postać trwałego granulatu

Sprawdź naszą ofertę

Przycinanie drzew owocowych w marcu - Co zrobić w ogrodzie w marcu?

W drugiej połowie miesiąca warto wykonać cięcie drzewek i krzewów sadzonych jesienią. Pędy agrestu i porzeczek przycinamy do 2-4 oczka. Roczne drzewka, nie posiadające pędów bocznych skracamy na wysokości ok 80 cm ukośnie - tuż nad zdrowym pąkiem. W przypadku drzewek z koronką pnia obcinamy wszystkie pędy do wysokości 70 cm od gleby. Z korony usuwamy gałęzie grubsze od pnia oraz te rosnące bardzo ukośnie. Pędów pierwszego piętra korony nie tniemy. Pozostałe natomiast - im wyższe, tym krótsze. Cięcia przeprowadzamy głównie wobec grusz, śliw i jabłoni.

Marzec w ogrodzie warzywnym - Jakie prace warto wykonać w ogrodzie warzywnym w marcu?

Wraz z nadejściem marca, ogrodnicy z pasją ogarniają swoje ogrody warzywne, gotowi przekształcić glebę w przytulne krainy zbiorów. Marzec to kluczowy moment, aby rozpocząć przygotowania do sezonu warzywnego. Marzec to idealny czas na przygotowanie gleby pod uprawę warzyw. Skorzystaj z chwil, gdy gleba nie jest jeszcze zbyt wysycha, aby przekopać ją głęboko, dodać kompostu i nawozu organicznego. To kluczowe, aby zapewnić roślinom bogactwo składników odżywczych.

Rozpocznij wysiewanie nasion w szklarniach lub pod osłonami, zwłaszcza jeśli planujesz uprawę roślin, które wymagają wcześniejszego startu, takich jak pomidory, papryki czy bakłażany. To dobry sposób, aby dać roślinom zdrowy początek przed przeniesieniem ich na zewnątrz. Pamiętaj o możliwości przymrozków w marcu. Warto utrzymać w zanadrzu jakieś środki ochrony, takie jak agrowłóknina czy folia, aby zabezpieczyć delikatne siewki przed niespodziewanymi chłodami.

Interesujesz się uprawą pomidorów? Sprawdź JAKIE POMIDORY UPRAWIAĆ W GRUNCIE i wybierz najlepszą odmianę do swojego ogrodu!

Jakie warzywa siać do gruntu w marcu? Kalendarz ogrodniczy na marzec

W marcu możemy rozpocząć wysiew wielu warzyw do gruntu. Ziemia jeszcze może być zbyt chłodna dla niektórych odmian, ale ze spokojem możemy wysiewać już:

  • groch,
  • bób,
  • rzodkiew białą, 
  • pietruszkę,
  • jarmuż.

Inne nasiona warzyw wysiejemy dopiero w późniejszym czasie. W zależności od konkretnej odmiany nasion do folii, tunelu foliowego lub do gruntu (jeśli marzec jest ciepły) wysiać możemy:

  • rzodkiewkę,
  • marchew, 
  • szpinak,
  • sałatę.

Marzec to też ostatni moment, aby rozpocząć rozsady takich warzyw jak:

  • seler korzeniowy,
  • pomidor, 
  • papryka,
  • bakłażan, 
  • kalafior,
  • brokuł.

Rozsadę najlepiej umiejscowić na słonecznym parapecie w domu. Dobrym czasem na jej założenie będzie druga połowa marca. 

Jak przygotować grządki? Przydatne akcesoria ogrodnicze

Do przygotowanie grządek przydatne może okazać się wiele rzeczy. Tradycyjnie narzędzia ogrodnicze takie jak grabki, łopatka, haczka... Bez nich prace ogrodnicze w marcu nie poszłyby tak wygodnie i szybko. Warto korzystać z wysokiej jakości sprzętów do prac ziemnych, ponieważ mają one wydłużoną żywotność i posłużą nam przez długie lata, o ile zadbamy o ich konserwację.

Tabliczki do roślin to także bardzo przydatne akcesorium. Ułatwia ono zorganizowanie grządek w warzywniku bez konieczności pamiętania, co gdzie posadziliśmy. Tabliczki posiadają dość duże pole do opisu, więc zmieści się tam znacznie więcej informacji, poza nazwą uprawy. Możemy zapisać dni tygodnia w jakie powinniśmy podlać roślinę lub datę wysiewu czy inne, własne oznaczenia.

Przydatnymi narzędziami będą także konewki, rękawice oraz mierniki pH gleby.

Rośliny doniczkowe i balkonowe w marcu - Jakie rośliny przesadzać na wiosnę?

Ogród to nie jedyne miejsce, w którym można posadzić kwiaty i cieszyć się zielenią roślin. Dom to miejsce, w które ogród również może wejść. Dlatego rośliny domowe i balkonowe także wymagają pracy początkiem wiosny. Początkowo tniemy przezimowane rośliny, np.: fuksje czy pelargonie nad 3-5 pąkiem, a przy okazji ostrożnie usuwamy stare liście i skracamy korzenie. Całość wsadzamy so świeżej ziemi. W ten sposób odmłodzone kwiaty będą miały zwarty, ścisły pokrój, dzięki czemu obficie zakwitną. Następnie warto zająć się pędzeniem pacioreczników i dalii, wysadzaniem kłącza do doniczek oraz podlewaniem. Zazwyczaj przesadza się je do gruntu lub wystawia w donicach na zewnątrz, ale dopiero końcem maja.

Bardzo ważne jest sadzonkowanie kloników pokojowych, bieluni, ołowników czy złocieni krzewiastych, które wędrują do mieszanki torfu i piasku. Kaktusy wymagają budzenia z zimowego snu. Robimy to wykorzystując do ich podlania ciepłą wodę (pod żadnym pozorem nie wolno używać wody gorącej!). Taka temperatura wody skutecznie rozgrzeje korzenie. Ważne jest, by ustawić kaktusy w najjaśniejszym miejscu w domy, wtedy zakwitną w bardzo szybkim tempie. Pozostałe rośliny pokojowe zaczynają domagać się coraz większej ilości wody. Musimy im ją zapewnić. Warto zrosić się letnią wodą, podobnie jak kaktusy. Ponadto rozpoczynamy nawożenie, które zimą było całkowicie wstrzymane lub tylko ograniczone. Istotne jest, by od marca zasilać rośliny domowe nawozami wieloskładnikowymi i powtarzać tę czynność co ok. 2 tygodnie.

Jeśli jesteśmy zwolennikami przesadzania, chcemy by jakaś roślina wylądowała w innej doniczce – marzec to idealny czas na tego typu czynności. Do większych doniczek przesadzamy rośliny, które nie mieszczą się w obecnych. Natomiast jeśli nie chcemy dużych roślin wyrzucać, lub przesadzać do jeszcze większej doniczki, wtedy możemy przyciąć im korzenie, wymienić podłoże i ponownie wsadzić do tej samej doniczki. Raz na kilka lat można skusić się o wymianę podłoża w każdej roślinie doniczkowej. Marzec w ogrodzie to czas intensywnej pracy, ale nie powinniśmy zapominać o naszych roślinach domowych. Początek wiosny to dobry czas na przesadzanie ich do większych doniczek lub po prostu do nowego podłoża. 

Oczko wodne w marcu - Marcowe prace w ogrodzie

W wielu ogrodach można spotkać wspaniałą osobę, jaką jest oczko wodne. Ono też wymaga chwili uwagi w kontekście zbliżającej się wiosny. Koniecznie należy usunąć pozostałości lodu, resztki roślin i śmieci z powierzchni i dna stawu. Ponadto warto uruchomić pierwszy raz pompę, dzięki której warstwy wody wymieszają się i nasycą ją tlenem. Istotne jest, by wiosną usunąć z wody gazy gnilne, martwe ryby czy żaby. Warto zrobić mały rekonesans i  sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń folii lub laminatu, gdyż jest to najlepszy moment na naprawy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Kalendarz ogrodnika podpowiada jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu! Zaplanuj wysiewanie roślin w nowym sezonie z naszym kalendarzem ogrodniczym!