W tym artykule o nazwie "Październik w ogrodzie - Kalendarz ogrodnika" przyjrzymy się temu, co warto zrobić w ogrodzie w tym miesiącu, aby zachować jego urodę i przygotować go na nadejście chłodniejszych dni. Dowiemy się, jakie prace ogrodnicze są niezbędne, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

mama z dziecmi zgrabia liscie w ogrodzie jesienia

Spis treści

Październik w ogrodzie warzywnym

OSTATNIE ZBIORY WARZYW
W październiku zbieramy późne odmiany warzyw oraz te, które wzeszły z siewów poplonowych - pomidory, marchew, kalarepa, rzodkiewka, brokuł i kalafior. W razie potrzeby wysiewy wrześniowe trzeba zabezpieczyć np. agrowłókniną - jeżeli początek jesieni okaże się chłodny.

SADZIMY CEBULĘ
W rabaty możemy posadzić czosnek zimowy oraz cebulę dymkę - zaleca się odstępy około 25x6 cm oraz głębokość 5 cm. Zioła źle znoszące przymrozki przesadzamy do doniczek i chowamy do pomieszczeń gospodarczych. 

SZEROKI WYBÓR NASION CEBULOWYCH

SPRAWDŹ I ZOBACZ CZY CZEGOŚ CI NIE BRAKUJE

PORZĄDKI
Jesień w ogrodzie to czas, aby zadbać o swój ogród na kolejny sezon - dlatego trzeba dobrze go oczyścić. Z grządek oraz rabat należy usunąć chwasty i resztki roślin - możemy przeznaczyć je na kompost. Jest to także czas, kiedy kompost przekopujemy po raz ostatni. Możemy kompostem, który już jest gotowy i po przesianiu zasilić nasz warzywnik. Resztę nieprzerobioną pozostawiamy - przyda się w kolejnym sezonie. 

Ogród ozdobny - co sadzić w ogrodzie w październiku?

SADZIMY ROŚLINY
To dobry czas na sadzenie drzew i krzewów o odkrytym systemie korzeniowym. Nieco chłodniejsza pogada sprzyja ukorzenianiu się roślin i poprawia ich mrozoodporność. Kiedy rośliny zostaną już posadzone należy je obficie podlać. Na zimę nowe okazy w naszym ogrodzie warto kopczykować i okryć, aby na pewno udało im się przezimować. Do roślin, które możemy sadzić  w tym czasie należą np. róże.

PRZYCINAMY PNĄCE 
Cięcia winobluszczy, milinów i glicynie bez przeszkód możemy wykonać w październiku. Jeżeli będą dość drastyczne warto zranione miejsca zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

NAWOZIMY
Robimy to nawozami dedykowanymi na jesień. W ich składzie występuje podwyższona zawartość fosforu i potasu, które wspomagają rośliny w czasie zimowania. Unikać należy w tym czasie nawozów azotowych. Zadaniem azotu jest pobudzenie roślin do życia i wspomaganie w bujniejszym rozwoju i kwitnieniu - jeżeli pobudzimy nasza roślinę na jesień może nie przetrwać zimy.

OKRYWANIE NA ZIMĘ ROŚLIN
Październik w ogrodzie to czas kopczykowania, zwłaszcza nowych roślin na naszej działce. Kopczyk powinien zazwyczaj mieć maksymalnie 30 cm wysokości. Do jego wykonania możemy wykorzystać wysuszone liście i korę. Jeżeli roślina jest bardzo wrażliwa na mróz warto okryć ją także agrowłókniną.

Jakie rośliny cebulowe wykopywać i sadzić w październiku?

WYKOPUJEMY
Dalie, pacioreczniki, begonie, mieczyki i inny byliny, bulwy, kłącza oraz cebulki niezimujące w gruncie - wykopujemy. Pozwalamy im lekko przeschnąć, oczyszczamy, sprawdzamy czy nie posiadają znamion chorób grzybowych, przycinamy pędy i przechowujemy w suchym pomieszczeniu do kolejnego sezonu.

SADZIMY
Cebule kwiatów kwitnących wiosną np. tulipany, przebiśniegi, szafirki, narcyzy i hiacynty. Warto rozważyć posadzenie tych cebulek w koszyczkach - znacznie ułatwia to ich późniejsze wykopywanie, przesadzanie, a także chroni cebulki przed gryzoniami. Termin, kiedy sadzić cebule roślin kwitnących warto sprawdzić osobno dla każdego gatunku.

W sadzie - co zrobić w ogrodzie w październiku?

Co jeszcze sadzimy w październiku w ogrodzie? W ciągu tego miesiąca można sadzić krzewy i drzewa owocowe, np. porzeczkę, jabłonie, grusze, agrest i inne... Październik to ostatni moment na takie nasadzenia - pamiętajmy tylko dobrze podlewać glebę po tym zabiegu. Krzewy i drzewa w naszych sadach wydają wówczas ostatnie owoce - przeprowadzamy zbiory późnych śliwek, zimowych gruszek oraz z krzewów owocujących - np. malin i jeżyn.

Prace porządkowe jakie wykonujemy w sadzie jesienią to głównie sprzątnięcie opadłych liści wokół drzew i krzewów owocowych lub w razie konieczności podcięcia zainfekowanych roślin. W okresie od października do listopada możemy przeprowadzać również opryski na choroby jeśli zajdzie taka potrzeba. Pryskamy przeciwko parchom jabłoni i gruszy, zarazie ogniowej, rak bakteryjny oraz kędzierzawość liści brzoskwini. Miedzian 50 wp 15g Target

NIE ZAPOMNIJ O OPRYSKU ŚRODKIEM GRZYBOWYM np. MIEDZIANEM

Środek grzybobójczy, do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed chorobami, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.
ZOBACZ

Ostatnie jesienne prace w ogrodzie w październiku - nawożenie trawnika na jesień

Koniec października to dobra pora na ostatnie koszenie trawy. Warto także zastanowić się nad wykonaniem zabiegu wertykulacji i aeracji trawnika - znacznie łatwiej będzie mu po tym odżyć wiosną. Dodatkowo na bieżące sprzątamy murawę - jesienią liście mogą opadać, a na nich przenosić się mogą grzyby i choroby. W październiku należy wykonać ostatnie odchwaszczanie. Można użyć do tego specjalnych środków chwastobójczych, a praca na pewno szybciej pójdzie!

Oczko wodne - pozostałe prace ogrodowe w październiku

Oczka wodne należy dobrze przygotować do zimy. Zaczynamy od oczyszczenia z obumarłych roślin, a także pozbywamy się nagromadzonego mułu. Rośliny wodne, które nie są mrozoodporne należy w pojemnikach z wodą przenieść do ciepłego pomieszczenia - natomiast te, które z mrozami sobie radzą - przyciąć. Przycinamy trawy i trzciny. Robimy to kilka centymetrów powyżej tafli wody, aby ułatwić wymianę gazową w oczku, kiedy przyjdą przymrozki i tafla zamieni się w lód.Akwa Na Glony Do Oczek Wodnych Bros 250ml

PŁYN NA GLONY DO OCZEK WODNYCH

Dodatkowo  pomaga utrzymać klarowną wodę. Może być użyty w zbiornikach zarybionych.

ZOBACZ

Kalendarz Ogrodnika na październik pomaga zaplanować pracę!

Przygotowanie ogrodu do zimy nie jest takie proste, dlatego mamy nadzieję, że nasza lista zadań ułatwi Państwu zadbanie o swój ogród. Październik to miesiąc, gdzie przed zimą jeszcze możemy dopiąć wszystko na ostatni guzik. Pierwsze przymrozki sprawdzą jak to się Państwu i nam udało. Ważne, aby nie odkładać tych prac na ostatnią chwilę ponieważ październik bywa kapryśny pod względem pogody. Życzymy powodzenia!

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.