Jednak, utrzymanie trawnika w doskonałym stanie nie zawsze jest zadaniem łatwym. W miarę upływu czasu, na skutek różnych czynników, takich jak intensywne użytkowanie, warunki pogodowe czy erozja, trawnik może ulegać degradacji, tracąc swoją pierwotną urodę.

Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc przywrócić dawny blask trawnikowi, jest piaskowanie. To proces, który w ostatnich latach zyskał na popularności, zarówno wśród profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją ogrodów, jak i wśród samodzielnych ogrodników. Warto zrozumieć, na czym polega piaskowanie trawnika, jakie są jego korzyści, jakie piaski można wykorzystać do tego celu i jak przeprowadzić ten proces, aby cieszyć się zdrowym, gęstym i pięknym trawnikiem. Istotna jest znajomość PH GLEBY, nie wiesz jak sprawdzić? Zobacz ODCZYN PH GLEBY - JAK ZMIERZYĆ PH I ZAPLANOWAĆ OGRÓD. W poniższym artykule odpowiemy na Państwa pytania dotyczące piaskowania trawnika, dzieląc się wiedzą na ten temat i udzielając praktycznych wskazówek, które pomogą Państwu osiągnąć wspaniałe efekty.

ogrodnik mezczyzna pcha taczke z narzedziemi przez trawnik

Najpierw wertykulacja, następnie aeracja trawy. Jako ostatni krok wykonujemy piaskowanie trawnika. Dowiedz się więcej na jego temat!

Spis treści

Na czym polega piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika polega na posypywaniu darniny cienką warstwą suchego piasku rzecznego lub mieszanki. W skład takiej mieszanki wchodzić mogą kreda, kompost i inne elementy. Piaskowanie trawnika to zabieg pielęgnacyjny mający na celu poprawienie kondycji trawnika.Siewnik Do Nawozów Ręczny z Regulacją 3L

SIEWNIK DO NAWOZÓW

Ogrodowy, ręczny rozsiewacz nasion i nawozów o pojemności 3 L.

ZOBACZ

Piaskowanie trawnika po co? Dlaczego wykonuje się piaskowanie trawnika?

Głównym celem piaskowania jest poprawienie właściwości fizykochemiczne gleby. Piasek wnika w szczeliny powstałe po wertykulacji i aeracji, wypełnia je. Struktura piasku jest znacznie lżejsza i bardziej przepuszczalna w porównaniu ze strukturą gleby. Dzięki temu tworzą się lepsze warunki do rozwoju trawy a efekt wertykulacji czy aeracji zostaje odczuwalny przez dłuższy czas.

Co daje piaskowanie trawnika?

  • Zwiększa przepuszczalność podłoża: Piaskowanie pomaga poprawić drenaż trawnika poprzez zwiększenie przepuszczalności gleby. To jest szczególnie istotne w obszarach, gdzie występują problemy z nadmiernym zatrzymywaniem wody.
  • Usunięcie nadmiaru wody: Dzięki zdolności piasku do przepuszczania wody, proces ten pomaga usunąć nadmiar wilgoci z gleby, co może zapobiec zamoknięciu trawnika i związanych z tym problemom związanym z grzybami.
  • Pomoże rozluźnić zbitą glebę: Piaskowanie pomaga rozluźnić glebę i poprawia jej strukturę. To ułatwia korzeniom traw rozwijanie się i dostęp do składników odżywczych.
  • Wyrównywanie drobnych nierówności trawnika: Poprzez wypełnianie nierówności i zagłębień na trawniku, piaskowanie pomaga uzyskać równą powierzchnię, co z kolei poprawia estetykę ogrodu.
  • Aeracja gleby: Piaskowanie, często łączone z procesem aeracji gleby, pozwala korzeniom traw lepiej dostarczać tlen, co ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowego wzrostu.
  • Zwalczanie mchu i chwastów: Wypełnienie nierówności piaskiem może utrudnić rozwijanie się mchu i chwastów, co przyczynia się do zachowania czystości i gęstości trawnika.
  • Odbudowa po zimie: Po zimie trawnik może być uszkodzony lub zmatowiały. Piaskowanie pomaga w przywróceniu życia i świeżości trawnikowi, co jest istotne zwłaszcza wiosną.
  • Ochrona przed erozją: Piasek może pomóc w ochronie trawnika przed erozją, szczególnie w obszarach o nachylonym terenie.Cellfast Siewnik Uniwersalny 12L

SIEWNIKK UNIWERSALNY NA KÓŁKACH

Walec zapewnia równomierny rozsiew zawartości, koła o dużym profilu ułatwiają pracę na nierównościach.

 

ZOBACZ

Kiedy wykonać piaskowanie trawnika?

Najlepiej piaskować trawnik po wertykulacji i aeracji. Jest to jeden z etapów pielęgnacji trawnika w ciągu sezonu. Występowanie tych zabiegów bezpośrednio po sobie znaczące poprawia właściwości gleby i przybliża nas do stworzenia zielonego dywanu w swoim ogrodzie. Piaskowanie wydłuża efekt lepszych warunków do rozwoju korzeni. Dobrze dobrana mieszanka piasku i innych składników dodatkowo wzmacnia i odżywia rośliny. Piaskowanie trawnika warto wykonywać po każdej wertykulacji i aeracji.  Szczegółowe informacje zamieszczamy w artykule AERACJA TRAWNIKA KROK PO KROKU - DOWIEDZ SIĘ JAK NALEŻY JĄ WYKONAĆAerator Jednostronny 11 zębów Kard

AERATOR RĘCZNY

AREATOR to podstawowe narzędzie ogrodnicze wykorzystywane szczególnie wczesną wiosną.
ZOBACZ

Jak przeprowadzić piaskowanie?

Jeżeli piaskowanie przeprowadzamy samodzielnie wybieramy do tego bezwietrzny dzień. Warto obserwować pogodę i w miarę możliwości zaplanować zabieg w dzień poprzedzający opady, które ułatwią wniknięcie piasku w glebę. Powierzchnia murawy powinna być wcześniej skoszona, aby wygodniej było dozować piasek - szczególnie jeśli decydujemy się robić to ręcznie. Zabieg piaskowania trawnika trwa zależnie od wielkości powierzchni darni. Z uwagi na niedużą ilość piasku jaka jest wysypywana, biorąc pod uwagę grubość warstwy - zazwyczaj nie trwa to długo. Nie wiesz jak pozbyć się mchu z trawnika? Sprawdź nasz porady JAK POZBYĆ SIĘ MCHU Z TRAWNIKA

siewnik ogrodniczy sianie nawozu siewnikiem ogrodniczym na kolkach

Czego użyć do piaskowania trawnika? Czym piaskować trawnik?

Piaskowanie trawnika polega na równomiernym rozsypaniu cienkiej warstwy (około 3-5 mm) różnorodnych materiałów, takich jak piasek rzeczny, w połączeniu z glebą, gliną, torfem, oraz innymi składnikami, takimi jak kreda lub kompost. Wybór składu i proporcji mieszanki zależy od rodzaju gleby, na której rośnie trawnik.

Każda mieszanka piaskowa powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb trawnika, a przy tym korzystać wyłącznie z wypróbowanych podłoży, wolnych od zanieczyszczeń i chwastów. Na glebach piaszczystych stosuje się mieszanki bogate w torf i glinę, natomiast na ciężkich, gliniastych glebach wykorzystuje się mieszanki z większą zawartością piasku o odpowiedniej granulacji i rodzaju.

Jaki piasek do piaskowania trawnika wybrać? 

Piaskowanie trawnika polega na zastosowaniu naturalnego piasku rzecznego o ziarnach o grubości 0,5-0,8 mm lub specjalnej mieszanki o niskiej wilgotności. Takie preparaty zwykle opierają się na piasku kwarcowym. Dodatkowo, istotne są komponenty wspomagające, takie jak substancje do usuwania mchu lub składniki uzupełniające niedobory składników mineralnych w glebie.

Piaskowanie trawnika – cena

Na obszar o powierzchni 100 metrów trawnika, ogólnie używa się około 0,1-0,15 metra sześciennego, co stanowi około 300-500 kg piasku, połączonego z innymi składnikami, takimi jak nawozy czy kreda. Piasek równomiernie rozsypuje się na całej powierzchni trawnika, który wcześniej został już skoszony i jest doskonale suchy, korzystając z łopaty, a potem równo rozprowadza się go za pomocą gęstych grabi. 

Zobacz czy wiesz jakie prace należy wykonać na trawniku latem oraz przed zimą:

Jeżeli decydujesz się na zlecenie piaskowania firmie zewnętrznej musisz liczyć się z kosztem 1-3 zł na 1m2. Materiał czyli piasek lub mieszanką piasku i innych składników nie wchodzą w skład zeny. Zakup piasku leży po stronie zamawiającego, a przygotowanie przez firmę gotowej mieszanki jest dodatkowo płatne. Koszty samego piaskowania, pokrycia trawnika cienką warstwa nie są duże. Specjalizujące się w tym firmy posiadają specjalne maszyny dzięki temu piasek jest równomiernie rozłożony na powierzchni darni. Przy większych powierzchniach murawy lepiej jest skonstatować z profesjonalistą, ponieważ może zająć nam to bardzo dużo czasu jeżeli nie mamy wprawy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.