Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by jego kawałek zieleni był zawsze piękny i to przy minimalnym wysiłku. Z tego też względu odpowiedni dobór roślin jest niezwykle istotny i warto poświęcić temu nieco więcej czasu. Ciekawym, ale i praktycznym rozwiązaniem są wieloletnie byliny kwitnące całe lato i jesień. Dzięki nim nasz ogród przez wiele miesięcy będzie się prezentował niezwykle okazale. Jakie byliny zapewniają nam oszałamiający efekt przez długi czas i to bez nadmiernej pracy? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Rośliny wieloletnie - czy warto?

Wybierając rośliny do ogrodu, pragniemy, by ładnie one wyglądały i żeby nie były one szczególnie wymagające. Z tego też względu długo kwitnące byliny są tak chętnie wybierane. Ozdobią one nasz kawałek zieleni, nadadzą mu wyjątkowego charakteru, a do tego zawsze poprawią humor i sprawią, że wszystko wokół będzie tętniło życiem.

Wśród ogromnej ilości propozycji roślin, które możemy wybrać do ogrodu, szczególnie dużą popularnością cieszą się byliny kwitnące całe lato i jesienią. Sprawdzą się one doskonale niemalże w każdym ogrodzie. Są one wieloletnie, część gatunków kwitnie nawet dwukrotnie w tym samym roku. Byliny długo kwitnące nie wymagają szczególnie dużego nakładu pracy. Dzięki nim możemy stworzyć naprawdę piękny ogród, wolny od chwastów. Przykładając się do wyboru, możemy skomponować piękną, kolorową i pachnącą przestrzeń na świeżym powietrzu, która będzie cieszyć oko przez wiele miesięcy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Byliny kwitnące całe lato i jesień - najciekawsze propozycje

  • Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)

Ta piękna roślina jest niezwykle chętnie wybierana, choćby z tego względu, że kwitnie od czerwca do października, a drobne liście i piękne kwiatki (do wyboru mamy szeroką gamę kolorów) przykuwają spojrzenia. Goździk kropkowany to długo kwitnąca bylina dorastająca do 15 cm wysokości. Pięknie pachnie i nie ma dużych wymagań glebowych. Przy zasadzaniu pamiętajmy, by zapewnić jej słoneczne stanowisko. Dobrze sprawdzi się zarówno w ogrodach skalnych, jak i na rabatach, w doniczkach i pojemnikach. Jeżeli chcemy uzyskać optymalny efekt, to na 1 m² powinniśmy zasadzić 9 szt. goździka kropkowanego.

  • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Ta długo kwitnąca wieloletnia bylina urzeka od pierwszego spojrzenia. Ciemnozielone liście, proste pędy oraz prześliczne kwiatostany ozdobią każdy ogród. Do wyboru mamy całą paletę barw: czerwoną, białą, różową, żółtą, koralową i nie tylko. Krwawnik pospolity kwitnie od kwietnia do października. Dorasta on do wysokości 80 cm i jeśli chcemy uzyskać wyjątkowy efekt, to na 1m² powinniśmy zasadzić 7 szt. kwiatów. Co ciekawe, roślina ta jest odporna na suszę, a jej pielęgnacja nie przysporzy nam problemów.

Krwawnik pospolity

  • Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)

Ta długo kwitnąca bylina posiada mocno rozgałęzione pędy i dorasta do 30 cm wysokości. Szarozielone liście i piękne lawendowe kwiaty będą ozdabiać nasz ogród od maja do września. Kocimiętka Faassena jest niezwykle aromatyczna i bardzo obficie oraz długo kwitnie. Do wyboru mamy następujące kolory: niebieski, fioletowy i biały. Jeśli regularnie będziemy przycinać pędy, to będą one zakwitać ponownie. Niewielkie wymagania i odporność na suszę sprawiają, że kocimiętka jest chętnie wybierana. Co istotne, bylina odstrasza komary i kleszcze. Najlepiej wygląda, gdy ją zasadzimy w grupach - na 1m² dobrze zasadzić 12 sztuk kocimiętki.

  • Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Ta niska bylina dorastająca do 10 cm wysokości posiada trawiaste liście. Piękne kwiatostany mają kształt kuli i barwę białą lub różową. Roślina ładnie będzie się prezentować wśród skalniaków, w miejscach o odpowiednim nasłonecznieniu. Warto zasadzać ją tam, gdzie jest lekka gleba. Zawciąg kwitnie od maja do września, a na 1m² warto posadzić 11 sztuk bylin - wówczas osiągniemy najpiękniejszy efekt.

  • Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Ta aromatyczna, mało wymagająca bylina jest niezwykle chętnie wybierana, gdyż stanowi wyjątkową ozdobę każdego ogrodu. Jej kwiaty mogą mieć różne barwy - np. biel, róż, fiolet, błękit. Kwiaty są zebrane na górze pędów. Roślina kwitnie, począwszy od wiosny, poprzez lato, aż do jesieni. Jej uprawa nie przysporzy nam problemów, a susze nie przeszkodzą w kwitnieniu.

Wybrane dla Ciebie

  • Kłosowiec (Agastache x hybrida)

Kłosowiec to bylina, która ozdobi każdy ogród. Pięknie wygląda, jest długo kwitnąca i niezwykle aromatyczna. Ogrodnicy nazywają ja również miętą meksykańską. Zapach kłosowca przypomina nieco aromat anyżu. Smukłe kwiatostany w formie stożka będą się ciekawie prezentowały w każdym otoczeniu. Przyciągną one motyle i inne pożyteczne owady i zachwycą kolorami.

  • Odętka wirginijska (Physostegia virginiana)

Ta piękna bylina posiada ciemnozielone liście, a kwiaty zebrane w gęstych kwiatostanach prezentują się bardzo okazale. Możemy wybierać spośród roślin o różnych barwach - np. biel, róż. Odętka wirginijska kwitnie od czerwca do września. Jest ona mało wymagająca i sprawdzi się zarówno na rabatach, jak i zasadzona między krzaczkami. Na 1m² dobrze zasadzić 9 szt. byliny.

  • Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)

Perowskia łobodolistna to bylina wieloletnia kwitnąca latem i jesienią. Piękne kwiaty ozdobią nasz ogród aż przez 4-5 miesięcy. Roślina posiada dekoracyjne liście oraz drobne kwiatki niebiesko-fioletowe, które przyciągają motyle i inne owady zapylająca. Ta okazała bylina będzie ładnie wyglądać i przykuwać spojrzenia.

  • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka purpurowa to wysoka bylina - jej pędy dorastają do 100 cm. Sztywne łodygi są zakończone koszyczkami kwiatowymi. Pojedyncze kwiatki posiadają różowo-purpurowy kolor, zaś środek wpada w lekki brąz. Bylina kwitnie od lipca do września i dobrze ją zasadzić na żyznej i niezbyt suchej glebie. Zalicza się ona do kwiatów astrowatych. Dla uzyskania najlepszego efektu, na 1m² dobrze zasadzić 7 szt. rośliny.

  • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna to piękna, wieloletnia byliny, która będzie wyjątkowo prezentować się w ogrodzie. Kwitnie ona od czerwca do października i przykuwa spojrzenia. Zielone liście oraz piękne, drobne niebiesko-fioletowe kwiatki ślicznie pachną. Lawenda nie jest trudna w uprawie, a jej znikome wymagania sprawiają, że jest tak chętnie wybierana.

Wybierając wieloletnie byliny kwitnące całe lato i jesień, mamy pewność, że nasz ogród przez większą część roku będzie się prezentować niezwykle okazale. Przed zakupem dobrze przemyśleć efekt, jaki chcemy uzyskać i poszukać inspiracji. Mimo tego, że byliny nie posiadają szczególnie dużych wymagań, to warto na wstępie rozpoznać, jaką mamy glebę w ogrodzie i jakie będą optymalne warunki do konkretnego rodzaju rośliny.