Lagerstroemia

Lagerstroemia to drzewko z rodziny krwawnicowatych o przepięknych kwiatach, które przykuwa spojrzenia. Nazwę nadano jej na cześć szwedzkiego kupca - Magnusa von Lagerströma, który dostarczał ją przyrodnikowi Karolowi Linneuszowi. Roślina pochodzi z Indii oraz Chin i często możemy ją spotkać w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Mimo tego, w polskich warunkach również dobrze sobie radzi. Z racji tego, że jej kwiaty pięknie pachną, jest nazywana potocznie „Bzem Południa”. Uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych roślin na świecie. Jak pielęgnować Lagerstroemię? Jakie zapewnić jej warunki? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.

Lagerstroemia – informacje

Lagerstroemia to niezwykle urokliwa roślina, która może mieć postać drzewka lub krzewu - wszystko zależy tu od naszych upodobań oraz przycinania. Zachwyca ona za sprawą pięknego wyglądu oraz zapachu. To jednak nie wszystko - kwitnie ona nawet 4 miesiące w roku - od lipca do października. Kwiaty osiągają 20 cm długości, zaś sama roślina w polskich warunkach klimatycznych dorasta do 2-4 metrów. W sprzedaży w naszym kraju dostępne są również odmiany karłowe, a więc sięgające do 2 m. Roślina tworzy rozłożystą koronę. Co istotne - kwitną nawet bardzo młode sadzonki, a tym samym po zasadzeniu nie musisz czekać kilku lat, by cieszyć się widokiem kwiatów. Jak wygląda Lagerstroemia? Otóż już w pierwszym roku będzie ona zachwycać. Pofałdowane, pięciopłatkowe kwiatki, w zależności od wybranej odmiany, mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy lub czerwony. Posiadają one rurkowaną nasadę i tworzą długie wiechy o długości do 20 cm. Lagerstroemia to roślina hodowana głównie ze względu na piękne kwiaty, które cieszą nas przez kilka miesięcy w roku. Liście rośliny równie okazale się prezentują, zwłaszcza że jesienią przebarwiają się na żółto. Kora starszych okazów łuszczy się. U młodszych kora jest gładka, brązowo-beżowa z czerwonawymi smugami.

Ten piękny krzak w środowisku naturalnym występuje w Chinach, Kambodży, Laosie, Wietnamie. Często spotyka się go w krajach Śródziemnomorskich, jednakże na szczęście dzisiaj możemy mieć tę zachwycającą roślinę w naszych ogrodach i na tarasach oraz balkonach. Możemy z niej również stworzyć żywopłot, niemniej będzie to zajęcie dosyć czasochłonne. Lagerstroemia nadaje się do formowania w bonsai, dzięki czemu można ją dowolnie kształtować.

Odmiany Lagerstroemii

Roślina występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Lagerstroemia Purpurea to najpopularniejsza odmiana tej pięknej rośliny. Posiada ona purpurowe kwiaty. Inne, nieco rzadziej spotykane gatunki, to m.in. purpurowa ('Tuscarora'), biała ('Petite Snow'), ciemnoczerwona ('Ruby Lace'), jasnoróżowa ('Eavesii'), fioletoworóżowa ('Petite Orchid').

Wybrane dla Ciebie

Lagerstroemia - wymagania

Decydując się na Lagerstroemię, miejmy na uwadze, że tak piękna roślina powinna być odpowiednio wyeksponowana. Będzie ona cieszyć oko i przykuwać uwagę. Co ważne, jest ona łatwa w uprawie.

Stanowisko dla Lagerstroemii

Należy jednak pamiętać, że krzaczek najlepiej się czuje w miejscu odpowiednio nasłonecznionym lub ewentualnie półcienistym. Dobrze, by stanowisko było osłonięte od wiatru (np. ścianą budynku, matami osłaniającymi lub żywopłotem). Zasadzając ją, możemy wybrać miejsce przy południowej ścianie, która będzie się nagrzewać i oddawać ciepło w nocy. Starsze rośliny wytrzymają mrozy. Lagerstroemia szybko się regeneruje. Młode rośliny dobrze zasadzić do donic lub do gleby, ale w słoneczne miejsca w ogrodzie, które są osłonięte.

Gleba i sadzenie Lagerstroemii

Lagerstroemia ma spore wymagania glebowe. Niezbędna jest przepuszczalna, próchnicza ziemia. Roślina preferuje środowisko średnio-żyzne i umiarkowanie wilgotne, o pH od lekko kwaśnego do obojętnego. Zasadzając ją w polskich ogrodach, na mniej przepuszczalnych glebach, powinno się wykonać drenaż na wstępie. Roślinę powinno się zasadzać wiosną, dzięki czemu damy jej czas na aklimatyzację. Dobrze również jest ją zahartować przed wsadzeniem w grunt.

Lagerstroemia kwiat

Pielęgnacja Lagerstroemii zimą

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym jesienią jest ochrona Lagerstroemii przed mrozem. Przez pierwsze sezony niezbędne jest okrycie jej na zimę lub w przypadku donic, przeniesienie ich do chłodnych i widnych pomieszczeń - najlepiej takich, w których panuje temperatura od 0 do 10 stopni Celsjusza. Egzemplarze zasadzone w ogrodzie warto owijać materiałem przepuszczającym powietrze np. agrowłókniny. Podłoże przy pniu należy okrywać ściółką.

Podlewanie i nawożenie Lagerstroemii

Młode drzewa i egzemplarze kwitnące w czasie suszy powinno się podlewać. Zimą należy ograniczyć nawadnianie do minimum. Pomimo tego, że Lagerstroemia kwitnie w późnym okresie (także jesienią), nie wolno podawać jej nawozów przez ten cały czas. Nawozy azotowe dobrze stosować wiosną, zaś latem potasowo-fosforowe i wieloskładnikowe. Dobrze sprawdzą się preparaty do roślin balkonowych, kwitnących. Stosowanie nawozów organicznych, np. kompostu i obornika także służy roślinie.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Cięcie Lagerstroemii

Przycinanie Lagerstroemii to bardzo ważny zabieg. Roślinie możemy nadać taki kształt, jaki nam najbardziej pasuje. Na zimę, po kwitnieniu wykonujemy przycięcie, dzięki czemu nowe pędy będą wzrastać, a dodatkowo powinno pojawić się więcej kwiatostanów kolejnego lata. Egzemplarze nieprzycinane tworzą atrakcyjne, szerokie korony z dużą liczbą małych kwiatostanów. Cięcie wykonujemy również wiosną. Starajmy się jednak chronić roślinę przed wiosennymi przymrozkami po cięciu. Tzw. przycięcie w celu kwitnienia polega na usuwaniu starych pędów - Lagerstroemia najbardziej obficie kwitnie na pędach tegorocznych.

Lagerstroemia to jedno z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących drzew, które mogą z powodzeniem być hodowane również w naszym kraju. Można ją zasadzać w ogrodach, jak i w skrzyniach i doniczkach na tarasach i balkonach. Jeśli chodzi o ogrody, to będzie imponująco się prezentować zarówno pojedynczo, jak i w większej grupie. Można uprawiać jako soliter, czyli wyeksponowaną, samodzielną roślinę w ogrodzie, ale też z innymi gatunkami ozdobnymi w ogrodzie. Zapewniając jej odpowiednie warunki, przetrwa ona długie lata. Dzięki temu, że kwitnie ona od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli przez około 120 dni, to o Lagerstroemii mówi się, że jest to najdłużej kwitnąca roślina na świecie! Oczywiście niezbędne jest tutaj zapewnienie jej dobrego stanowiska, właściwej gleby i pilnowanie detali. Na początku roślina wymaga troskliwej opieki, jednakże w stosunkowo krótkim czasie dostrzeżemy efekty. W czasie kwitnienia drzewko wygląda oszałamiająco.