Nornice to gryzonie, o których słyszał chyba każdy właściciel ogrodu. Wyrządzają one ogromne szkody, gdyż niszczą rośliny i cebule kwiatów, korzenie, wyjadają owoce, a nawet gryzą korę drzew. Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu - jak z nimi walczyć? W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jak wygląda nornica?

Nornice to małe gryzonie z rodziny chomikowatych, które często żerują w ogrodach. Często są one mylone z myszami polnymi - jednakże ogrodnicy z nieco większym doświadczeniem nie będą mieli problemu, by je rozpoznać. Jak odróżnić nornicę od myszy? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kolor futra: nornica jest rudo-brązowa, stąd też jej nazwa - nornica ruda, podczas gdy myszy są szaro-brązowe. Nornica jest również mniejsza i najczęściej spotkamy ją w ziemi, a nie np. w piwnicy. Gryzonie te są bardzo małe - mają około 15 cm długości (łącznie z ogonem - samo tułowie ma około 10 cm) i ważą około 20 g. Posiadają charakterystyczne czarne, duże oczy i ostre zęby, dzięki którym przegryzają gałązki, korzenie, a nawet korę. Ich pyszczek jest wyposażony w wąsy. Inną cechą charakterystyczną jest dwubarwny ogon, pokryty łuskami. W porównaniu do myszy, nornice mają krótsze ogony i łapy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Jak rozpoznać obecność nornic?

Nornice to gryzonie, które występuje w Polsce na terenie całego kraju. Buszują one wieczorem i nocą. W przypadku ich pojawienia się nie musimy się obawiać, że narobią one szkód w piwnicach - żerują jedynie w ogrodzie. Niektórzy, szkody wyrządzone przez nornice, mylą ze zniszczeniami, które powodują krety. W odróżnieniu od nich, nie usypują kopców. Jest to najprostszy sposób, by ustalić, że mamy do czynienia z nornicami, a nie z kretami. Nornice drążą tunele o średnicy około 5 cm. Wejścia do nich zauważamy na powierzchni. Często są one zlokalizowane obok siebie. Co ciekawe, gryzonie te korzystają również z tuneli wydrążonych przez krety. Miejmy na uwadze, że szkodniki te mogą żyć obok siebie i razem wzięte stanowią poważne zagrożenie dla naszego ogrodu. Podgryzują one rośliny od dołu, a tym samym powodują, że nasze zbiory szybko więdną.

Sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu

Zanim zaczniesz wcielać w życie różne sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu, weź pod uwagę, że gryzonie te pełnią ważną funkcję w przyrodzie - dlatego też dobrze skoncentrować się na ich wypłoszeniu i przepędzeniu. Dopiero kiedy takie sposoby zawiodą, przejdź do konkretnego działania. Na wstępie, warto zauważyć, że gryzonie te uwielbiają określone warunki. Doskonale czują się one w ogrodach, gdzie występuje żyzna, próchnicza ziemia i tam, gdzie swoje tunele wydrążyły już krety.

W celu skutecznego pozbycia się problemu nornic, zastosuj kilka metod jednocześnie. Daje to większą pewność, że wszystko zadziała. Działanie za pomocą jednego środka nie przyniesie przeważnie pożądanych rezultatów. Poznaj sprawdzone sposoby na nornice.

1) Nie stosuj grubej warstwy ściółki

Jak wiesz, ściółkowanie gleby sprawia, że chwasty tak szybko nie wyrastają. Mało tego, czynność ta jest niezwykle korzystna dla roślin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie stosować szczególnie grubej warstwy ściółki. Nornice bowiem ją uwielbiają i stanowi ona niemalże zaproszenie dla nich. W przypadku gliniastej gleby, stosowanie tego sposobu sprawi, że gryzonie te nie dadzą rady wydrążyć korytarzy.

2) Utrudnij nornicom dostęp do roślin

Nornice lubią rośliny cebulowe i drzewka owocowe. Aby uchronić pnie młodych drzewek przed tymi gryzoniami, wystarczy zastosować specjalne osłonki sadownicze z tworzywa sztucznego lub obłożyć pieńki słomą. Warto dodać, że nornice lubią miękką korę. W przypadku roślin cebulowych wystarczy stosować specjalne koszyczki i osłonki. Zwróćmy przy tym uwagę na to, by były wykonane z solidnych materiałów. Świetnie sprawdzą się tutaj koszyczki z ocynkowanego drutu stalowego. Nornice nie przedostaną się do korzeni i cebuli, mając do pokonania takie zabezpieczenia. Między uprawami możesz również rozłożyć siatkę z PCV - utrudni ona gryzoniom drążenie tuneli i kopanie w podłożu.

3) Niszcz korytarze budowane przez nornice

Jak wiadomo, gryzonie budują sieć tuneli - dlatego też warto kontrolować, czy wejścia do nich występują w naszym ogrodzie. W przypadku zauważenia takich korytarzy, należy je zalać wodą lub zatkać. Jeśli to nie pomaga, to można ewentualnie przekopać ziemię w ogrodzie.

4) Wpuść do ogrodu psa lub kota

Nornice są niezwykle płochliwe, dlatego też do ich skutecznego przepędzenia, warto posłużyć się psem lub kotem. Gryzonie się ich boją, dlatego też, kiedy zauważą naszych czworonogich przyjaciół, to powinny unikać naszego ogrodu.

5) Skorzystaj z pomocy… ptaków

Drapieżne ptaki są wrogami nornic, dlatego też możemy zachęcić je, by przylatywały do naszego ogrodu. Wystarczy w tym celu wbić drągi w ziemie i stworzyć dla ptaków punkty obserwacyjne, a gryzonie szybko zostaną wówczas przepędzone z naszego ogrodu.

6) Posadź rośliny odstraszające nornice

Nornice to gryzonie, które nie lubią roślin, takich jak: czosnek, mięta, czarna porzeczka, wilczomlecz, nostrzyk, gorczyca, rącznik pospolity i nie tylko. Wystarczy je zawczasu zasadzić w ogrodzie, a problem nornic nie będzie nas dotyczył.

7) Wsadź do tuneli odpowiednie rośliny

Jeśli zauważysz w ogrodzie wejścia do tuneli nornic, to włóż do środka gałązkę tui, ząbki czosnku, wysuszone pędy bzu lub liście orzecha włoskiego. Szkodniki nie tolerują niektórych zapachów. Zastosowanie odpowiedniej rośliny sprawi, że gryzonie szybko opuszczą nasz ogród.

6) Użyj odstraszaczy dźwiękowych

Odstraszanie dźwiękiem to skuteczny sposób na pozbycie się myszy, ale również nornic. Wystarczy samodzielnie zbudować prostą konstrukcję, by wyeliminować problem. Dobrze w tym celu sprawdzi się wkopana pod kątem butelka. Podmuch wiatru dostający się do jej wnętrza działa odstraszająco na gryzonie. Równie skutecznym wynalazkiem będzie aluminiowa puszka umieszczona na metalowym drucie. Puszka poruszana wiatrem narobi sporo hałasu, a tym samym wystarczy szkodniki. Warto zwrócić również uwagę na propozycje ze sklepów, a więc na akustyczne odstraszacze, które nie wymagają używania baterii. Są one zasilane promieniami słonecznymi. Dźwięki, które emitują, są niesłyszalne dla ludzi, ale powodują wibracje odstraszające nornice i krety, bowiem wpływają na ich układ nerwowy. Dzięki temu gryzonie szybko ewakuują się w inne miejsce. Co istotne, odstraszacze nie są szkodliwe dla zwierząt domowych.

Wybrane dla Ciebie

7) Zastosuj świece dymne na nornice

Świece dymne to ciekawy sposób do walki z nornicami. Wystarczy w tym celu zapalić świecę i włożyć ją do tunelu nornic. Dym ze świecy osadza się w korytarzy wykopanym przez gryzonie i odstrasza je. Aby środek spełnił swoją funkcję, niezbędne jest obserwowanie naszego ogrodu i znalezienie tuneli, w których nornice aktualnie żerują. Należy również wziąć pod uwagę, że substancje wydobywające się ze świecy mogą być szkodliwe, a tym samym korzystajmy z tego sposobu ostrożnie.

8) Zastosuj żywołapki

Żywołapki to jedna z metod, umożliwiających złapanie nornic w szybki sposób i co ważne, nie robiąc im krzywdy. Specjalne mechanizmy rozwiązują problem gryzoni skutecznie. Zostały one wyposażone w zapadnie, które zamykają się, kiedy tylko nornice próbują się z nich wydostać. Urządzenia typu żywołapki bezproblemowo umieścimy w korytarzach podziemnych.

9) Zastosuj naturalne preparaty na nornice

Preparaty naturalne, opierają się na ekologicznym składzie, takim jak: olej rycynowy (otrzymywany z rącznika pospolitego), olejek lawendowy i ekstrakt z czosnku pospolitego. Są to substancje, których nornice nie tolerują, ale jednocześnie nie są szkodliwe, a jedynie przepędzają gryzonie z naszego ogrodu.

10) Sięgnij po środki chemiczne

Kiedy wszystkie metody walki z nornicami zawodzą, to właściciele ogrodów sięgają po środki na nornice. Obecnie poszczególni producenci oferują sporo różnych preparatów. Pamiętajmy jednak, że ich skład jest toksyczny i może zaszkodzić również innym zwierzętom, dlatego też zachowajmy ostrożność. Poszczególne preparaty wprowadza się do tuneli nornic.