Ich obecność nie tylko zakłóca spokój mieszkańców, ale także ma poważny wpływ na higienę oraz zdrowie domowników. Karaluchy są znane ze swojej zdolności do przenoszenia chorób i alergenów, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przyjrzymy się temu kłopotliwemu zjawisku i zaprezentujemy różnorodne, skuteczne oraz przyjazne środowisku metody walki z tymi niepożądanymi insektami.

duże brązowe karaluchy

spis treści:

 • Jak rozpoznać karalucha?
 • Karaluchy w kuchni - przyczyny i sposób na karaluchy w kuchni
 • Jak zapobiegać karaluchom w domu?
 • Domowe sposoby na pozbycie się karaluchów - Bezpieczne metody zwalczania karaluchów

Jak rozpoznać karalucha?

Karaluchy, te małe i nieproszone owady, są wyjątkowo nieprzyjemnym problemem w naszych domach. Karaluchy posiadają płaskie ciało pokryte twardym egzoszkieletem. Ich wielkość i kształt mogą się różnić w zależności od gatunku, ale zazwyczaj oscylują wokół kilku centymetrów. Często mają brązowy lub czarny kolor. Różne gatunki karaluchów mogą mieć wyraźnie odróżniające cechy, takie jak kształt głowy, długość czułków czy obecność skrzydeł. Identyfikacja tych cech jest kluczowa w określeniu, z jakim rodzajem karaluchów mamy do czynienia. Karaluchy są owadami nokturnalnymi, co oznacza, że są najbardziej aktywne w nocy i wtedy też żerują. Są to istoty oportunistyczne, żywiące się różnorodnymi materiałami organicznymi, takimi jak żywność, papier czy resztki. W artykule JAK POZBYĆ SIĘ KARALUCHÓW poruszamy dodatkowe , inne, praktyczne informacje odnośnie walki z tymi nieproszonymi gośmi. 

Karaluchy w kuchni - przyczyny i sposób na karaluchy w kuchni

Obecność karaluchów w kuchni to z pewnością nieprzyjemny problem, który może wpłynąć na naszą higienę i zdrowie. Kuchnia jest często miejscem o zwiększonej wilgotności, szczególnie w okolicach zlewu i lodówki. To idealne środowisko dla karaluchów, które preferują wysoką wilgotność. Karaluchy są owadami oportunistycznymi, które łatwo dostosowują swoje nawyki żywieniowe do dostępności jedzenia. Niesprzątane resztki jedzenia, odkryte pojemniki z żywnością czy niezabezpieczone odpadki to dla nich raj. Dopasowując sposoby zwalczania karaluchów w kuchni weźmy pod uwagę, że jest to miejsce, gdzie powinniśmy zadbać szczególnie, aby substancja wykorzystywana w tym celu była bezpieczna dla zdrowia domowników.Bros Żel Na Karaluchy Prusaki Karczany 20g

ŻEL NA KARALUCHY PRUSAKI

Pułapka na mrówki do stosowania w domu, pomieszczeniach gospodarczych i na zewnątrz.
Sprawdź naszą ofertę

Jak zapobiegać karaluchom w domu?

Pamiętajmy, że skuteczne zapobieganie wystąpieniu karaluchów wymaga łączenia działań w spójny plan higieniczny. Odpowiednie praktyki w zakresie utrzymania czystości i dbałości o szczelność pomieszczeń mogą znacząco zmniejszyć ryzyko obecności karaluchów w naszym otoczeniu. Szczelność pomieszczeń jest także bardzo ważnym aspektem, ponieważ karaluchy potrafią wcisnąć się w każdą szczelinę, więc zamknięta szafka kuchenna czy przestrzeń między progiem a drzwiami prawdopodobnie nie będzie dla niego problemem Aby uniknąć inwazji karaluchów w naszych domach, istnieje kilka kluczowych działań, które można podjąć:

 • Przechowywanie w szczelnych pojemnikach: Żywność i odpadki stanowią główne źródło pożywienia dla karaluchów. Przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach eliminuje dostęp do potencjalnego pożywienia.
 • Regularne sprzątanie: Regularne sprzątanie kuchni oraz obszarów, w których spożywamy posiłki, jest niezwykle istotne. Pozostałości jedzenia i rozbryzgi mogą przyciągać karaluchy, dlatego należy dokładnie utrzymywać czystość. Karaluchy bardzo lubią ciepłe i wilgotne miejsca, więc warto kontrolować szczególnie kuchnie i łazienki.
 • Uszczelnianie szczelin i szpar: Karaluchy mogą dostawać się do wnętrza budynków poprzez najmniejsze szczeliny czy szpary. Uszczelnianie takich miejsc wokół okien, drzwi i innych otworów znacząco ogranicza potencjalne wejścia dla owadów. i możliwe kryjówki dla nich.

Domowe sposoby na pozbycie się karaluchów - Bezpieczne metody zwalczania karaluchów

Gdy już znamy podstawy rozpoznawania karaluchów i wdrożyliśmy działania zapobiegawcze, możemy skupić się na skutecznych, a jednocześnie bezpiecznych dla nas i środowiska, metodach ich zwalczania. W tej sekcji przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się tych uporczywych owadów:Prusakolep Na Prusaki, Karaluchy, Rybiki 2szt. Bros

PRUSAKOLEP KARALUCHY PRUSAKI RYBIKI

Wyłapuje karaluchy, prusaki i inne owady biegające. Nie zawiera chemicznych środków owadobójczych.

Sprawdź naszą ofertę

 • Pułapki klejące: Wprowadzenie pułapek klejących to skuteczna metoda kontroli karaluchów. Umieszczane w miejscach, gdzie owady często się poruszają, pułapki te wykorzystują lepką substancję, która unieruchamia karaluchy. To bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która nie wymaga stosowania środków chemicznych.
 • Naturalne środki odstraszające: Olejki eteryczne, takie jak miętowy, eukaliptusowy czy cytrynowy, są znane ze swoich właściwości odstraszających karaluchy. Kilka kropel olejku w miejscach, gdzie owady się pojawiają, może skutecznie zniechęcić je do zostawania w naszym otoczeniu. Na podwórku warto posadzić kocimiętkę - robaki te nienawidzą tego zapachu, więc trzymają się z dala od domostw, gdzie ona występuje. 
 • Ocet na karaluchy: Ocet rozcieńczony wodą stanowi naturalny repelent dla karaluchów. Wystarczy spryskać nim powierzchnię, w miejscach gdzie spotykamy robactwo najczęściej. Metoda ta może wiązać się jednak z intensywnym nie przyjemnym zapachem w domu.
 • Pułapki trujące z kwasu borowego i cukru: Pułapki te można skutecznie wykorzystać w celu zahamowania rozmnażania populacji karaluchów. Przygotowanie pasty z boraksu i cukru w równych proporcjach, a następnie umieszczenie jej w strategicznych miejscach, pozwoli na schwytanie owadów. Boraks działa jako trujący środek, który jest przenoszony przez karaluchy do swojego gniazda, eliminując większą liczbę osobników. Jest to najbardziej skuteczny sposób, aby wytępić karaluchy w domu. Dodatkowym atutem jest, to że kwas borowy jest w zupełności bezpieczny dla ludzi. Kwas borowy jest bez problemu środkiem dostępnym w aptekach.
 • Pułapka alkoholowa: Do należy nalać alkohol - najlepiej sprawdzi się piwo. Ważne jest, aby ustawić coś po czym w wygodny sposób owady wejdą do miski. Słodki zapach alkoholu przyciąga karaluchy, które zwabione i opite nie są w stanie wydostać się z naczynia. Jest to drugi najskuteczniejszy sposób na pozbycie się karaluchów w domowych warunkach.
 • Kawa na karaluchy: Owady te uwielbiają kawę, są prawdziwymi smakoszami. Wystarczy, że umieścimy fusy po kawie w naczyniu o śliskich ściankach tak, aby nie mogły się z niego wydostać.
 • Trujące jajka: Jest to wschodni sposób, aby pozbyć się karaluchów z domu. Jajka powinno się gotować przez minimum 3 godziny - po tym czasie wytwarza się z nich trujący związek oparty na siarce. Następnie jajka te należy obrać i rozłożyć w miejscach, gdzie owady się pojawiają. Będzie to pewien rodzaj pułapki na karaluchy.

Wybór odpowiedniej metody walki z karaluchami czyli wybranie sposobu na karaluchy

Zależy od indywidualnych preferencji oraz stopnia infestacji. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że w przypadku stosowania jakichkolwiek środków chemicznych lub naturalnych, zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami i zachować ostrożność. Przy wyborze metod, warto również uwzględnić obecność dzieci, zwierząt domowych oraz potencjalne alergie czy reakcje uczuleniowe. Jeżeli jednak karaluchy zadomowiły się w naszym domu na dobry i na nic nie zdają się naturalne sposoby na karaluchy oraz środki owadobójcze - najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników. Przeprowadzą oni profesjonalny zabieg dezynsekcji w całym mieszkaniu, który zwalczy zarówno karaluchy i prusaki, a także w razie potrzeby zajmą się innymi robakami w domu. W artykule JAK POZBYĆ SIĘ KARALUCHÓW poruszamy dodatkowe , inne, praktyczne informacje odnośnie walki z tymi nieproszonymi gośmi. 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.