Każdy ogrodnik wolałby uniknąć tej choroby w swoim sadzie. Jak chronić roślinę przed kędzierzawością liści? Jak zwalczyć kędzierzawość liści brzoskwini jeżeli jednak się pojawi? Podpowiemy rozwiązania - domowe sposoby na kędzierzawość liści i opryski chemiczne na kędzierzawkę.  

Znasz ten problem, że czekasz na piękne owoce brzoskiwni, a okazuje się, że niestety w tym roku nie będzie żadnego bo znowu  kędzierzawość się pojawia??

Odwieczny problem przy hodowli drzewka brzoskwiniowego czy morelowego. U nas pojawiał się bardzo częst. Próbowaliśmy i testowaliśmy różne środki i w końcu mamy swój sprawdzony pomysł na to ustrojstwo. Ale zanim zdradzimy jak z nim walczymy kilka słów  z kim, z czym walczymy…. 

Spis treści:

Co powoduje kędzierzawość liści brzoskwini? Jakie są przyczyny choroby brzoskwini? Jaki grzyb atakuje nasze drzewka?

Kędzierzawość liści należy do najczęściej występujących chorób grzybowych dla drzewek owocowych z tej rodziny. Możemy zauważyć, że choroba ta pojawia się w różnych okresach w roku z bardzo różnym nasileniem. Czasem małym, a czasem niszczącym zupełnie nasze drzewko owocowe. Wywołuje ją grzyb Taphrina Deformans. Zarodniki grzyba zimują na korze oraz pod pąkami. Infekuje nasze rośliny zazwyczaj w marcu, choć czasem efekty działania patogenów zauważyć możemy dopiero po paru miesiącach - np. w maju lub nawet na koniec czerwca. Poza brzoskwiniami może atakować także morele i nektarynki.

Jakie są objawy kędzierzawości liści brzoskwini?

Zazwyczaj - tak jak to jest widoczne na zdjęciach - zarodniki grzyba prowadzą do zniekształcenia i trwałej deformacji liści. Dodatkowo możemy zauważyć, że liście brzoskwini grubieją i stają się niezwykle kruche. Nie pomylimy tej choroby z żadną inną - objawy choroby są proste do zdiagnozowania. Na początku na liściach pojawiają się drobne przebarwienia, przybierają początkowo żółte tony. Wraz z rozwojem choroby liście grubieją, kolor staje się później karminowy. Struktura liści staje się silnie zdeformowana. Liście zaczynają przyjmować wreszcie brunatne zabarwienie, stają się niezwykle kruche. Rozwój choroby infekuje całe drzewo, stopniowo liście obumierają. Nie pomaga w tym przypadku usuwanie liści chorych.  Porażone liście zazwyczaj są do tego stopnia wyniszczone, że skutkuje to opadnięciu liści. Nowo powstałe liście niestety także są od razu zakażone i nie mają szans na przetrwanie - one także po czasie opadają z drzewa. Efektem tego jest próba wypuszczania przez drzewko kolejnych młodych liści, przez co drzewo osłabia się i posiada mniejszą mrozoodporność oraz gorszy stan na kolejny rok.

Kędzierzawość brzoskwini liści to najczęstsza choroba brzoskwini

Dotyka nasze drzewka brzoskiwniowe. Możemy zauważyć, że choroba ta pojawia się w różnych okresach w roku oraz z bardzo różnym nasileniem. Czasem małym, a czasem niszczącym totalnie nasze drzewko. Wywołuje ją Tapharina deformans, czyli strasznie brzmiący GRZYB. Zimuje pod korą czy pod pękami. Infekuje nasze drzewka zazwyczaj w marcu.

Poniżej nasza brzoskwinia i jej widok z marca:

 

Kędzierzawość liści brzoskwini - kiedy pryskać? Oprysk interwencyjny na kędzierzawość liści

Każdy mniej doświadczony ogrodnik szuka porady kiedy robić oprysk na kędzierzawość liści. Sprawcą kędzierzawości liści jest trudny w zwalczeniu grzyb. Środki grzybobójcze mogą okazać się bezskuteczne przy silnie zaawansowanej kędzierzawości liści brzoskwini. Dobrym czasem na przeprowadzenie pierwszych zabiegów jest okres przedwiośnia. Oprysk wiosenny należy przeprowadzić zanim pąki zaczną pękać. Kiedy zauważymy, że temperatura wzrasta powyżej zera drzewka brzoskwini należy obserwować. Ocieplenia sprzyjają pobudzeniu brzoskwini do życia tak więc trzeba mieć się na baczności i wypatrywać nabrzmiewających pąków - jest to oznaka do przeprowadzenia pierwszych oprysków zapobiegawczych. Może się zdarzyć, że przedwiośnie będzie ciepłe i oprysk taki trzeba będzie przeprowadzić już w styczniu. Gdybyś drogi czytelniku miał problem z mszycami zapraszamy do artykułu jak sobie z nimi radzić.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Kędzierzawość liści brzoskwini - kiedy pryskać? Oprysk interwencyjny na kędzierzawość brzoskwini

Każdy mniej doświadczony ogrodnik szuka porady kiedy robić oprysk na kędzierzawość liści. Sprawcą kędzierzawości liści jest trudny w zwalczeniu grzyb. Środki grzybobójcze mogą okazać się bezskuteczne przy silnie zaawansowanej kędzierzawości liści brzoskwini. Dobrym czasem na przeprowadzenie pierwszych zabiegów jest okres przedwiośnia. Oprysk wiosenny należy przeprowadzić zanim pąki zaczną pękać. Kiedy zauważymy, że temperatura wzrasta powyżej zera drzewka brzoskwini należy obserwować. Ocieplenia sprzyjają pobudzeniu brzoskwini do życia tak więc trzeba mieć się na baczności i wypatrywać nabrzmiewających pąków - jest to oznaka do przeprowadzenia pierwszych oprysków zapobiegawczych. Może się zdarzyć, że przedwiośnie będzie ciepłe i oprysk taki trzeba będzie przeprowadzić już w styczniu. 

Jak zwalczać kędzierzawość brzoskwini:

Prkatycznie nie ma w 100% skutecznej metody na zwalczanie. Niestety drzewko zainfekowane wczesną wiosną, będzie do końca sezonu chore. Nam nigdy nie udało się „wyprowadzić” drzewka na prostą.  Raz miało mniej, raz więcej chorych liści, ale zawsze one były. Niestety kędzierzawość to uciążliwa choroba.

 

taki oto widok 

 

Kędzierzawość liści brzoskwini Topsin M 500 SC wycofany. Jakie inne preparaty na kędzierzawość brzoskwini polecamy?

Preparat Topsin M 500 SC był niezastąpionym chemicznym środkiem ochrony roślin. Niestety został wycofany. Szerzej o tym piszemy a artykule co zamiast Topsin Jakie fungicydy możemy wybrać na oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini? Jest to Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Syllit 65 WP. Oprysk Syllitem wykonujemy, kiedy pąki są dość mocno nabrzmiałe, ale jeszcze przed pękaniem pąków. Roztwór należy przygotować w stężeniu 0,5%. Sam oprysk należy wykonać bardzo dokładnie, nie omijać żadnej części rośliny, aby podnieść jego skuteczność.  Co ważne opryski tymi preparatami przeprowadzać należy bezwzględnie w okresie bezlistnym. Oprysk taki można wykonać np. póżną jesienią po opadnięciu liści. Cieczą należy pokryć dokładnie zarówno pędy jak i pień drzewa. Jesienne opryski drzew owocowych pozwalają na wchłonięcie się substancji i dają czas na wyeliminowanie grzyba z układu. Jest to pora oprysków, która zapewnia najlepsze rezultaty. Kiedy sezon wegetacyjny rozpocznie się na nowo może okazać się już za późno na reakcję.

Marzą Ci się BRZOSKWINIE BEZ CHOROBY?

Sprawdź naszą ofertę środków grzybowych

Zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini - Miedzian 50 WP czy inny środek.

Który preparat wybrać i kiedy stosować nim oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini? Opryski miedzianem dodatkowo chronią także przed innymi chorobami brzoskwini. Miedzian jest preparatem używanym powszechnie w sadownictwie i jego działanie pomocne jest dla większości drzew owocowych. Dokładność przeprowadzonego zabiegu podnosi skuteczność oprysku. Pierwszy oprysk w roku należy przeprowadzić w okresie nabrzmiewania pąków, kiedy temperatura oscyluje około 5 stopni Celsjusza. Wówczas najlepszym chemicznym środkiem do tego zabiegu okaże się Miedzian 50 WP. Roztwór przygotowany powinien mieć stężenie 1%. Preparat miedziowy będzie jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z kędzierzawością liści brzoskwini. 



Miedzian Extra 350sc 15ml Target

ŚRODEK NA KĘDZIERZAWOŚĆ

Zwalcza parcha jabłoni, brunatną zgniliznę drzew pestkowych i zarazę ziemniaka
Sprawdź naszą ofertę

Domowe sposoby na kędzierzawość liści brzoskwini - ekologiczne opryski na kędzierzawość brzoskwini

Naturalnych metod ochrony brzoskwini przed kędzierzawością liści jest kilka. Dobrym rozwiązaniem przeciw kędzierzawości liści będzie oprysk wyciągiem ze skrzypu polnego. Jeżeli nie mamy możliwości przygotowania wyciągu samodzielnie możemy w tym celu wykorzystać preparat Evasiol, którego skład jest naturalny. Dodatkowym atutem tego środka jest to, że został on dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. Do innych naturalnych oprysków jakie możemy przygotować i wykorzystać w naszych uprawach należą wyciągi z krwawnika i pokrzywy, więcej na temat oprysków np jesiennych piszemy w artykule jesienne opryski drzew owocowych.

Ocet na kędzierzawość liści brzoskwini? 

Oprysk octem pojawił się stosunkowo niedawno i już ma swoich zwolenników. Nie należy jeszcze do metop potwierdzonych, ale raczej do tych eksperymentalnych. Jak przygotować oprysk octem? Do oprysku zaleca się użycie octu spirytusowego o stężeniu 10%. Opryskujemy nim drzewko wczesną wiosną. Tym razem czekać powinniśmy do momentu aż łuski pąków zaczną pękać. Zwykle może to być w lutym lub marcu - należy obserwować rozwój naszego drzewka. Oprysku octem nie można przeprowadzać przy ostrym słońcu, ponieważ może to poparzyć naszą roślinę. Sposób warty sprawdzenia, ale niestety skutków nie możemy zagwarantować. 

Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęściej spotykanych chorób tych drzew. Objawy są na tyle charakterystycznie, że nie ma możliwości pomylenia z innymi chorobami brzoskwini. Nie ma niestety w 100% metody, aby skutecznie i szybko kędzierzawość zwalczyć. Brzoskwinia zainfekowana wczesną wiosną, będzie do końca sezonu chora.  

Jak zapobiegać kędzierzawości brzoskwini:

I tutaj mamy swoją sprawdzoną metodę, czyli swoje środki oraz co bardzo ważne odpowiednie miesiące oprysku.

My stosujemy NAPRZEMIENNIE na kędzierzawość brzoskwini dwa środki MIEDZIAN oraz SYLLIT

Wedłu nas istotnym elementem są okresy oprysku, późna jesień (październik)  oraz wczesna wiosna (marzec) , a także moment kiedy pojawiają się pąki i liście. Tak my działamy, mamy nadzieję, że Wam te proste rady pomogą. POWODZENIA!



Syllit 65 Wp 45g Substral

Syllit 65 Wp 45g Substral Super Cena!

Środek o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, przy takich chorobach jak: kędzierzawość liści brzoskwiń, torbiel śliw, parch jabłoni i gruszy, drobna plamistość. Preparat o długotrwałym działaniu.
Sprawdź naszą ofertę

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.